Herbert Nilsson

Vikt: Tungvikt
Född:
Död:
Klubb: IK Balder (Stockholm)
SM: 1933 SM-Guld
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
52 Stig Westerdahl Sundsvalls BK W 3 Stockholm 1934-04-07
51 Sven Hjelm Deje BK L 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/2
50 Herbert Johansson-Brohm BK Örnen L 3 Stockholm 1934-03-02 1/2 DM-Stockholm
49 Edvin Schedin Academia W TKO 2 Stockholm 1934-02-28
48 Herold Gullström Borlänge SK/Landsorten L 3 Stockholm 1933-12-01 Stockholm-Landsorten 3,5-4,5
47 Lars Emilsson IF Linnéa Draw Stockholm 1933-11-10 IF Linnéa-IK Balder 12,5-7,5
46 "Svarte"-Per Andersson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
45 Erik "Vagnis" Eriksson IF Linnéa L 3 Stockholm 1933-07-28 Uttagning inför Irland
44 Arne Häggberg Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1933-07-26 Uttagning inför Irland
43 Arne Andersson (t) Borlänge SK W 3 Borlänge 1933-04-02 Borlänge SK-IK Balder 5-3
42 Peter Jörgensen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1933-03-25 Landskamper 1933 SWE-DEN 3-5
41 Arne Häggberg Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
40 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
39 John Friberg Landskrona BK 3 - 0 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
38 Sandor Körösi Budapest, HUN L 3 Stockholm 1933-02-09 Stockholm-Budapest 2-6
37 Gunnar Lövblad SBK/Sundsvall W 3 Sundsvall 1933-01-22 Sundsvall-Stockholm 5-3
36 Lars Söderberg Örebro AK W TKO 1 Stockholm 1933-01-15
35 Hein Kohlhas [GER] L TKO 3 Stockholm 1933-01-13
34 Olle Olsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-10-21
33 Erik "Vagnis" Eriksson IF Linnéa L 3 Stockholm 1932-10-10 IF Linnéa-IK Balder 4-4
32 Hugo Blaurock HBC Heros, GER W 3 Ingentingskogen 1932-07-22 Utomhus
31 Erik "Vagnis" Eriksson IF Linnéa L 3 Stockholm 1932-03-07 SM 1932 SM-final
30 Olle Olsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
29 Adolf Sjökvist Västerås BS 3 - 0 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
28 Karl Badstübner [GER] L 3 Stockholm 1932-01-16
27 Carl Olsson Redbergslids BK/Göteborg W 3 Göteborg 1931-12-13 Göteborg-Stockholm 4-4
26 Erik "Vagnis" Eriksson IF Linnéa L 3 Stockholm 1931-12-04
25 Olle Olsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1931-12-03
24 Ramek [GER] W 3 Stockholm 1931-11-15
23 Gustav Ekström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-09-20 Djurgårdens IF-IK Balder 5-3
22 Karl Sundström Redbergslids BK L 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
21 "Svarte"-Per Andersson Flottans IF Karlskrona W TKO 2 Stockholm 1931-03-01 SM 1931 1/4
20 Kurt Haymann Bayern, GER W 3 Eskilstuna 1931-01-21
19 Kurt Haymann Bayern, GER L 3 Stockholm 1931-01-16
18 Gunnar Bärlund Jury, FIN L TKO 3 Stockholm 1930-11-30
17 Czichos [GER] W 3 Stockholm 1930-11-29
16 Börje Nordlund IF Linnéa W 3 Stockholm 1930-11-08
15 Gustav Ekström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-11-08
14 Bror Persson Örebro AK W 3 Örebro 1930-11-08
13 Hans Knudsen IK 99, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1930-09-28
12 Folke Eriksson IK Balder L KO 2 Stockholm 1930-03-23 Final Klubbmästerskap
11 Erik "Vagnis" Eriksson BK 28 L 3 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/2
10 Erik Hellström IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1930-02-22 SM 1930 1/4
9 Lars Emilsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1930-01-19
8 Verner Blom Upsala IF W 3 Stockholm 1930-01-18
7 Gunnar "Sveg" Eriksson BK Swing W 3 Stockholm 1930-01-17
6 Lars Emilsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-11-30
5 Karl Sundström Redbergslids BK L 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/2
4 Robert Mossefin Oslo A, NOR W TKO 1 Stockholm 1929-01-20 Stockholm B-Oslo A 4-3
3 Lars Emilsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-12-30 1/2 JSM
2 Gunnar Bergh Kinna KO 2 Stockholm 1928-12-30 1/4 JSM
1 Lars Emilsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-10-28 2x3
Sammanfattande statistik
1932 SM-Silver.