Lennart Dahlqvist

109 (77-32, 20 KO)

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1909-11-07
Död: 1972-05-16
Klubb: AK Atlas (Göteborg). BK Rimner (Uddevalla). Uddevalla BK
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
109 Hilding Sandgren Hisingens BK 1 - 2 Uddevalla 1943-12-05
108 Einar Larsson Majornas BK W 3 Uddevalla 1942-??-??
107 Tage Ahlstrand Svaneholms IF 0 - 3 Borås 1939-02-12 Final Västsvenska
106 Arvid Claesson Redbergslids BK W 3 Uddevalla 1939-01-29
105 Gösta Borg Mölndals BK L TKO 3 Trollhättan 1939-01-22
104 Gösta Borg Mölndals BK L TKO 3 Skövde 1938-02-13 Final Västsvenska
103 Elof Larsson Skene AK W 3 Alingsås 1938-02-02
102 Sten Andersson Redbergslids BK W 3 Uddevalla 1938-01-31
101 John Kjell Skoftebyns AIS W 3 Trollhättan 1938-01-22
100 Jörgen Råberg GAK Enighet W 3 Halmstad 1938-01-06
99 Kaj Hansen (m) A.Olympia, DEN L 3 Odense, DEN 1937-12-26
98 Per Hvass BK Nyköbing-Falster, DEN W 3 Aalborg, DEN 1937-12-25
97 Elof Larsson Skene AK W 3 Vänersborg 1937-04-05
96 Arne Sjöblom Skene AK W 3 Skene 1937-03-07
95 Tage Ahlstrand BK 1932 W 3 Uddevalla 1937-02-28
94 Stig Malmqvist (m) Varbergs BK L 3 Halmstad 1937-02-14
93 Tage Ahlstrand BK 1932 L 3 Vänersborg 1937-01-24
92 Orla Nielsen (m) [DEN] L 3 Uddevalla 1936-12-10
91 Tage Ahlstrand BK 1932 L 3 Vänersborg 1936-03-27
90 Bertil Hansson (t) BK Rimner W 3 Uddevalla 1936-03-01
89 Gösta Borg Mölndals BK L 3 Uddevalla 1936-02-09
88 Gösta Borg Mölndals BK 0 - 3 Kinna 1936-02-01
87 Christian Christensen (m) Randers AC, DEN L 3 Randers, DEN 1936-01-23
86 Poul Jensen FAK, DEN W 3 Aarhus, DEN 1936-01-21
85 Kermit Frandsen [DEN] W 3 Aalborg, DEN 1936-01-19
84 Gösta Borg Mölndals BK L 3 Vänersborg 1935-12-10
83 John Kjell Skoftebyns AIS W 3 Trollhättan 1935-12-06
82 Gustaf Storm Upsala IF 0 - 3 Stockholm 1935-12-01
81 Stig Malmqvist (m) Varbergs BK W 3 Uddevalla 1935-11-17
80 Bertil Tjäder Redbergslids BK W TKO 1 Göteborg 1935-11-11
79 Orla Nielsen (m) [DEN] L 3 Göteborg 1935-11-10
78 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF W 3 Göteborg 1935-11-09
77 Tage Ahlstrand BK 1932 W 3 Vänersborg 1935-11-03
76 Tage Ahlstrand BK 1932 L 3 Vänersborg 1935-02-17
75 Gösta Borg Mölndals BK L 3 Mölndal 1935-02-04
74 Erik Wilhelmsson Säffle BK W 3 Uddevalla 1935-02-03 BK Rimner-Säffle BK 5-3
73 Erik Wilhelmsson Säffle BK 2 - 1 Säffle 1935-01-13 Säffle BK-BK Rimner 5-3
72 Henning Dahlin IF Linnéa L 3 Uddevalla 1934-03-20
71 Åke Håkansson GAK Enighet L TKO 2 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/4
70 Arvid Nordin Flottans IF (K-a) W 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/8
69 Erik Eliasson IK Ymer W 3 Vänersborg 1934-03-04.
68 August Stark Skoftebyns AIS W 3 Vänersborg 1934-03-04
67 Helmer Johansson Halmstads BS KO 2 Halmstad 1934-02-18
66 Gustav Berglund Hisingens BK W TKO 2 Uddevalla 1934-02-04
65 Erik Asplund Redbergslids BK W 3 Vänersborg 1933-12-26
64 Olle Lindkvist Göteborgs BK W 3 Vänersborg 1933-11-26
63 Bertil Tjäder Redbergslids BK W 3 Uddevalla 1933-11-19
62 Bertil Tjäder Redbergslids BK 1 - 2 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
61 Wåge Larsson Vänersborgs IF W TKO 1 Uddevalla 1933-02-12
60 Gunnar Hultgren Deje BK W 3 Trollhättan 1933-02-05. Final Västsvenska
59 Gösta Borg Mölndals BK W 3 Trollhättan 1933-02-05 1/2 Västsvenska
58 Ingvar Åhs Deje BK W 3 Säffle 1933-02-01
57 Johan Sandberg BK 1925 W TKO 2 Säffle 1933-02-01
56 Tage Ahlstrand Vänersborgs IF L 3 Vänersborg 1933-01-15
55 Sigurd Olsen Haldens AK, NOR L 3 Trollhättan 1932-12-17.
54 Johan Johansen TK, NOR W TKO 1 Trollhättan 1932-12-17
53 August Stark Skoftebyns AIS W 3 Borås 1932-03-12
52 Erik Eliasson IK Ymer W 3 Borås 1932-03-12
51 Kurt Andersson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
50 Svante Johansson Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1932-03-04 SM 1932 1/8
49 Evert Nilsson BK 1925 W TKO 2 Vänersborg 1932-02-21. Final Västsvenska
48 Gerhard Granberg Mölndals BK W 3 Vänersborg 1932-02-21 1/2 Västsvenska
47 William Hansson Skoftebyns AIS W TKO 2 Vänersborg 1932-02-20 1/4 Västsvenska
46 Sverre Pettersen Fredrikstad BK, NOR KO 2 Halden, NOR 1932-02-06.
45 S Hansen Selbak TIF, NOR W 3 Halden, NOR 1932-02-06
44 Filip Gustavsson Skoftebyns AIS L 3 Trollhättan 1931-12-26
43 Helge Andersson Uddevalla AK W 3 Uddevalla 1931-12-06.
42 Gösta Borg Mölndals BK W 3 Uddevalla 1931-12-06
41 Ivar Johansen Haldens AK, NOR W 3 Strömstad 1931-07-26
40 S Bergquist Lysekils AK W TKO 1 Lysekil 1931-07-19
39 William Hansson Skoftebyns AIS KO 1 Trollhättan 1931-07-16.
38 Tage Ahlstrand Vänersborgs IF KO 1 Trollhättan 1931-07-16
37 Harry Eklund Borlänge SK L TKO 3 Göteborg 1931-03-22
36 Arne Sjöblom (hbk) Hisingens BK KO 2 Göteborg 1931-03-21
35 Artur Litzén Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/8
34 Nils Magnusson Uddevalla AK KO 2 Uddevalla 1931-02-08.
33 Erik Johansson (uak) Uddevalla AK W TKO 1 Uddevalla 1931-02-08
32 Sven Johansson (rbk) Redbergslids BK W 3 Göteborg 1931-01-31 AK Atlas-Redbergslids BK 4-4
31 Gustav Berglund Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1931-01-30 AK Atlas-Hisingens BK 5-3
30 Gunnar Pettersson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1931-01-29 AK Atlas-Göteborgs AK 5-3
29 Nils Bark Uddevalla IS W 3 Uddevalla 1931-01-18.
28 E Johansson (uak) Uddevalla AK W TKO 2 Uddevalla 1931-01-18
27 Erik Hellström (w) Enköpings BK 1 - 2 Stockholm 1930-12-17. JSM-final
26 Gustav Broström BK Örnen W 3 Stockholm 1930-12-17 1/2 JSM
25 Sven Sällberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1930-12-16 1/4 JSM
24 B Öhrberg Huvudsta IS W 3 Stockholm 1930-12-15 1/8 JSM
23 Gösta Ljungblad IF Linnéa W 3 Stockholm 1930-12-14 1/16 JSM
22 Gösta Svahn BK Örnen W 3 Stockholm 1930-12-12 1/32 JSM
21 Gustav Berglund Hisingens BK W 3 Göteborg 1930-12-05
20 Nils Bark Uddevalla IS W TKO 1 Uddevalla 1930-11-30.
19 Hansson (uak) Uddevalla AK W TKO 1 Uddevalla 1930-11-30
18 Erik Blom Mölndals BK W 3 Mölndal 1930-11-21
17 Gösta Borg Mölndals BK W 3 Göteborg 1930-11-14
16 Helge Andersson Uddevalla AK W TKO 1 Trollhättan 1930-11-09.
15 Anders Wennberg Vänersborgs IF L 3 Trelleborg 1930-11-09
14 R Rundqvist Göteborgs AK W 3 Göteborg 1930-10-31
13 William Hansson Skoftebyns AIS W 3 Trollhättan 1930-07-24.
12 Wåge Larsson Vänersborgs IF W TKO 1 Trollhättan 1930-07-24
11 Harry Åstrand IK Ymer L 3 Trollhättan 1930-04-06
10 Erik Eliasson IK Ymer W 3 Vänersborg 1930-03-30
9 S Andersson (his) Hisingstads IS W 3 Göteborg 1930-03-25. Final Västsvenska (j)
8 B Johnsson Hisingstads IS W 3 Göteborg 1930-03-25 1/2 Västsvenska (j)
7 A Johansson (w) Hisingens BK W 3 Göteborg 1930-03-24 1/4 Västsvenska (j)
6 William Hansson Skoftebyns AIS W 3 Göteborg 1930-03-23 1/8 Västsvenska (j)
5 Helge Andersson Uddevalla AK W 3 Uddevalla 1930-03-16
4 Leif Nyberg (nor) Oslo AK, NOR L 3 Halden, NOR 1930-03-09
3 Olof Eriksson Redbergslids BK L 3 Mölndal 1930-02-22.
2 Robert Jönsson Göteborgs AK W 3 Mölndal 1930-02-22
1 Gustav Berglund Hisingens BK L TKO 2 Göteborg 1929-03-23 Västsvenska (j)
Sammanfattande statistik

Atletklubben Atlas (Göteborg). BK Rimner (Uddevalla). Uddevalla BK.
(1909-1972). 


1929: 1 (0-1, 0 KO). 
1930: 26 (21-5, 4 KO). Västsvensk juniormästare. JSM-Silver. 
1931: 17 (14-3, 7 KO). 
1932: 11 (9-2, 4 KO). Västsvensk mästare. 
1933: 9 (7-2, 2 KO. Västsvensk mästare. 
1934: 8 (6-2, 2 KO). 
1935: 12 (7-5, 1 KO). 
1936: 8 (3-5, 0 KO). 
1937: 7 (4-3, 0 KO). 
1938: 5 (4-1, 0 KO). Silver Västsvenska. 
1939: 3 (1-2, 0 KO). Silver Västsvenska. 
1940: inaktiv? 
1941: inaktiv? 
1942: 1 (1-0, 0 KO). 
1943: 1 (0-1, 0 KO). 


Foto. Lennart Dahlqvist sekonderar Olle Tandberg vid en uppvisning 13 juni 1948. 


Från Bohusläns Museums samlingar.