Per Björk

100 (84-16)

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1908-07-20
Död: 1984-12-03
Klubb: Göteborgs Atletklubb, Redbergslids BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1935-09-08. Som proffs 3 (2-1, 2 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
49 Rudolf Mångelin BK Primo W 3 Stockholm 1935-01-11
48 Herbert Andersson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
47 Imre Lovas Budapest, HUN W 3 Göteborg 1933-02-12 Redbergslids BK-Budapest 4-4
46 Rudolf Nilsson BK Örnen W 3 Stockholm 1933-01-14
45 Helmer Cederfeldt IK Balder W 3 Stockholm 1933-01-13
44 B Johansson (b) Hisingens BK W TKO 2 Göteborg 1932-12-16 Hisingens BK-Redbergslids BK 4-4
43 Ivar Brage Skövde AIK KO 1 Skövde 1932-11-27
42 Pierenz Heros, GER W 3 Göteborg 1932-10-30
41 Alarik Andersson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1932-10-28
40 Lennart Bohman Örnsköldsviks SK 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
39 Bertil Andersson Borlänge SK 3 - 0 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
38 Gösta Åberg BK 1925 3 - 0 Stockholm 1932-03-04 SM 1932 1/8
37 Axel Svanberg BK Amatör/Skåne 2 - 1 Landskrona 1932-01-24 Skåne-Göteborg 5-3
36 Herbert Andersson BK Örnen/Stockholm W 3 Göteborg 1931-12-13 Göteborg-Stockholm 4-4
35 Oscar Ellenberg KIF, FIN W 3 Göteborg 1931-11-21
34 Evert Johansson (b) Redbergslids BK W 3 Göteborg 1931-11-01
33 Bertil Johansson (b) AK Atlas W 3 Göteborg 1931-10-31
32 Thorvald Nilsson AK Atlas W 3 Göteborg 1931-10-30
31 Reidar Gulsrud Oslo, NOR 3 - 0 Göteborg 1930-12-06 Göteborg-Oslo 5-3
30 Landry Bengtsson IK Ymer L 3 Stockholm 1930-02-22 SM 1930 1/4
29 Öivind Hauge Oslo, NOR W Oslo, NOR 1930-02-08 Oslo-Göteborg 5-3
28 Eigil Christensen Helsingör AK, DEN L 3 Helsingborg 1930-01-26
27 Cuno Lövgren GAK Enighet KO 1 Göteborg 1929-12-08 Göteborg-Malmö 6-2
26 Landry Bengtsson IK Ymer L 3 Vänersborg 1929-12-01
25 Egon Åstrand IK Ymer W 3 Vänersborg 1929-12-01
24 Landry Bengtsson IK Ymer W 3 Göteborg 1929-11-24
23 Ole Röisland Stavanger IF W 3 Oslo, NOR 1929-11-03
22 Ragnar Haugen Sp.09, NOR W 3 Oslo, NOR 1929-11-02
21 Ole Röisland Stavanger IF W 3 Oslo, NOR 1929-03-11
20 Kurt Liljedahl BK 28 L 3 Stockholm 1929-03-04 SM 1929 1/2
19 Björn Axell General Motors IF W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
18 Wimar Hansson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1928-12-08 Redbergslids BK-Göteborgs AK 5-3
17 Wimar Hansson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1928-11-11
16 Fingal Johansson Mölndals BK W 3 Göteborg 1928-11-10
15 T Blomqvist Göteborgs AK W TKO 1 Göteborg 1928-03-18 Final Göteborgsmästerskap
14 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/4
13 Martin Ljung Hälsingborgs BS W 3 Stockholm 1928-03-02 SM 1928 1/8
12 Landry Bengtsson IK Ymer L 3 Göteborg 1928-02-05
11 Israel Gitliz Hammarby IF W 3 Göteborg 1928-02-04
10 Bertil Ljung BK Örnen W 3 Göteborg 1928-01-14 Göteborgs AK-BK Örnen 3-5
9 Karl Grahn Mölndals BK W TKO 1 Mölndal 1927-04-10 Final DM-Göteborg (j)
8 Alf Jönsson Göteborgs AIK W 3 Mölndal 1927-04-09. 1/2 DM-Göteborg (j)
7 Sven Asplund Redbergslids BK W 3 Mölndal 1927-04-09 1/4 DM-Göteborg (j)
6 H Karlsen Oslo AK, NOR L 3 Karlstad 1927-03-20
5 Gustav Mattsson Hammarby IF L 3 Göteborg 1927-02-11
4 Gustav Mattsson Hammarby IF L 3 Stockholm 1926-12-18 1/4 JSM
3 Kasper Larsson Nicolai IK W 3 Stockholm 1926-12-16 1/8 JSM
2 Gunnar Eriksson (b) IF Linnéa W 3 Stockholm 1926-12-14 1/16 JSM
1 Karl Adelsson Redbergslids BK L 3 Göteborg 1926-10-30
Sammanfattande statistik

Blev re-amatöriserad 1955 (!) vilket medförde att han kunde inträda i RBK:s styrelse.
Bra amatör, men ingen seriös proffssatsning.


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Björks matcher i Sverige plus komplett matchlista.