Gösta Sandberg

Vikt: Fjädervikt - Lätt tungvikt
Född: 1909-07-17
Död: 1985-07-20
Klubb: Landskrona BK
SM: 1936-1937 SM-Guld
Landskamper: 6 (2-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
79 Anders Lindell BK Ringen/Småland 2 - 1 Helsingborg 1945-01-14 Skåne-Småland 7-1
78 Leo Kroon GAK Enighet 3 - 0 Landskrona 1945-01-07 Skåne-Skånepressen 6-2
77 Sune Olsson IF Linnéa 2 - 1 Landskrona 1944-11-20
76 Herbert André Kalmar BK 2 - 1 Landskrona 1944-10-13 Dåtida lokalt publikrekord - 1118
75 Lasse Lassesson Svedala BK W TKO 3 Helsingborg 1941-03-10 Final Sydsvenska
74 Knut Andersson BK Amatör 3 - 0 Helsingborg 1941-03-09 1/2 Sydsvenska
73 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/4
72 Knut Pettersson Flottans IF (K-a) W 3 Landskrona 1941-01-26
71 Jörgen Råberg GAK Enighet KO 1 Landskrona 1940-02-12 Final Sydsvenska
70 Arne Berggren (m) GAK Enighet KO 1 Landskrona 1940-02-11 1/2 Sydsvenska
69 Charles Petersen (m) Själland, DEN 3 - 0 Landskrona 1939-12-03 Skåne-Själland 3-5
68 Svend Aage Christensen IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1939-11-10
67 Ove Landgren Hälsingborgs BS W 3 Landskrona 1939-02-10 Landskrona BK-Hälsingborgs BS 11-5
66 Erich Campe PSV Berlin, GER L 3 Berlin, GER 1938-12-02
65 Fritz Gahrmeister [GER] 1 - 2 Landskrona 1938-11-28
64 Erik Engman BK Björnen W TKO 2 Landskrona 1938-11-20
63 Christian Christensen (m) DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1938-11-18 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
62 Allan Granelli Narva BK 3 - 0 Stockholm 1938-11-05
61 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 2 - 1 Stockholm 1938-11-04
60 Olof Norrman Eskilstuna BK W TKO 3 Landskrona 1937-11-28
59 Lajos Szigeti FTC, HUN W TKO 3 Landskrona 1937-03-23
58 Lennart Andersson (dif) Kristianstads BK KO 3 Stockholm 1937-03-08. SM 1937 SM-final
57 Rickard Genberg Wifstavarvs IF W TKO 2 Stockholm 1937-03-08 SM 1937 1/2
56 Kurt Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/4
55 Artur Englund Nässjö BK 3 - 0 Stockholm 1937-03-05 SM 1937 1/8
54 Jörgen Råberg GAK Enighet W TKO 2 Helsingborg 1937-02-14
53 Willy Jensen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1937-02-12 Landskamper 1937 SWE-DEN 2-6
52 Henry Tiller NOR 0 - 3 Stockholm 1937-01-31 Landskamper 1937 SWE-NOR 6-2
51 Arvid Nordin Kristianstads BK KO 1 Stockholm 1936-11-16
50 Tore Löfgren Eskilstuna BK W 3 Stockholm 1936-11-15
49 Gunnar Andreasen DEN 0 - 3 Malmö 1936-03-29 Landskamper 1936 SWE-DEN 4-4
48 Olof Norrman Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 1/2
47 Åke Håkansson GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 SM-final
46 Tage Ahlstrand BK 1932 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
45 Gunnar Stålhammar Narva BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
44 Henry Svensson Kristianstads BK 3 - 0 Kristianstad 1936-02-10 Final Sydsvenska
43 Folke Karlsson (m) Kristianstads BK W TKO 1 Kristianstad 1936-02-09 1/2 Sydsvenska
42 Folke Karlsson (m) Kristianstads BK KO 2 Landskrona 1936-01-24 Landskrona BK 10 år
41 Jörgen Råberg GAK Enighet W 3 Malmö 1935-03-25
40 Tor Aulin Landskrona BK W TKO 2 Landskrona 1935-02-04 Final Sydsvenska
39 Arne Sjöblom (gak) GAK Enighet KO 1 Landskrona 1935-02-03. 1/2 Sydsvenska
38 Anders Larsen NOR 2 - 1 Stockholm 1935-01-27 Landskamper 1935 SWE-NOR 6-2
37 Orla Nielsen (m) Valby IK, DEN W 3 Landskrona 1934-04-06
36 Oscar Persson Flottans IF 1 - 2 Karlskrona 1934-02-23 1/2 Sydsvenska
35 Bertil Tjäder Redbergslids BK 3 - 0 Landskrona 1934-01-21
34 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta IS 0 - 3 Stockholm 1934-01-03 Landslagsuttagning
33 Erik Liedholm Hälsingborgs BS W TKO 3 Landskrona 1933-12-15 Landskrona BK-Hälsingborgs BS 3,5-4,5
32 Harry Åstrand IK Ymer 1 - 2 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
31 Bengt Alm BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/8
30 Laszlo Erdös [HUN] KO 1 Landskrona 1933-02-14
29 Oscar Persson Flottans IF W 3 Malmö 1933-02-05 Final Sydsvenska
28 Arvid Persson BK Amatör KO 1 Malmö 1933-02-04. 1/2 Sydsvenska
27 Nils Roos BK Amatör KO 3 Malmö 1933-02-04 1/4 Sydsvenska
26 Werner Rasmussen Hörsholm, DEN 2 - 1 Landskrona 1933-01-29
25 Bengt Alm BK Örnen W TKO 1 Landskrona 1932-11-27
24 Aksel Sörensen Horsens AK, DEN L 3 Oslo, NOR 1932-04-18 Fyrkantsturnering
23 Stig Pettersen IL Viking, NOR W 3 Oslo, NOR 1932-04-16 Fyrkantsturnering
22 Orla Bernhardt DEN KO 1 Stockholm 1932-04-03 Landskamper 1932 SWE-DEN 5-3
21 K Jörgensen BK Hermod, DEN 3 - 0 Landskrona 1932-03-20
20 Harry Eklund Borlänge SK L TKO 1 Borlänge 1931-12-12
19 Nils Fogelberg BK Örnen W TKO 1 Helsingborg 1931-09-27
18 Nils Fogelberg BK Örnen W 3 Helsingborg 1931-03-28
17 Georg Pettersson Sundsvalls BK L 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
16 Karl Westblom Sandvikens AIK W TKO 2 Stockholm 1931-02-28 SM 1931 1/4
15 Oscar Persson Flottans IF W 3 Helsingborg 1931-02-23 Final Sydsvenska
14 Erik Asplund Redbergslids BK W 3 Landskrona 1931-01-18
13 Olof Eriksson Redbergslids BK W 3 Borås 1930-10-26
12 Erling Pedersen Göteborgs AK W 3 Borås 1930-10-25
11 Oscar Persson Flottans IF (K-a) W 3 Landskrona 1930-02-03 Final Sydsvenska
10 Ludvig Hedenborg Hälsingborgs BS W TKO 2 Landskrona 1930-02-02 1/2 Sydsvenska
9 Gert Lindström Trälleborg KO 1 Trelleborg 1929-12-15 Trälleborg-Landskrona 3-5
8 Harald Flodström Djurgårdens IF KO 1 Helsingborg 1929-12-08.
7 Erik Liedholm Hälsingborgs BS L TKO 2 Helsingborg 1929-11-22
6 Bertil Stenberg Tyringe BK W 3 Helsingborg 1929-02-17
5 Erik Franzén GAK Enighet W TKO 3 Landskrona 1929-01-27
4 Henry Nyrén GAK Enighet W 3 Trelleborg 1929-01-20
3 Adolfo Figoni IF Linnéa L Dsq 1 Stockholm 1928-12-28 1/32 JSM
2 Poul Hansen Valby IK, DEN L 3 Landskrona 1928-02-26
1 Bror Nilsson (l) IK Sparta W 3 Landskrona 1928-02-06
Sammanfattande statistik

1930-1931, 1933, 1935-1936, 1940-1941 Sydsvensk mästare. 


Nedan en festlig illustration hämtad från tidskriften Folk och Bygd