Lars Söderberg

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1912-08-28
Död: 1970-11-30
Klubb: Örebro Atletklubb, BK Kelly (Örebro)
SM: 1932-1933-1934 SM-Guld (LT)
Landskamper: 11 (9-2)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
68 Åke Johnsson IF Linnéa W 3 Örebro 1936-04-03
67 Hannes Koivunen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1936-02-02 Landskamper 1936 SWE-FIN 2-6
66 Tex Edner IK Balder L TKO 1 Motala 1936-01-19
65 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Örebro 1935-11-08
64 Per Eriksson IF Linnéa W 3 Eskilstuna 1935-10-25
63 Aarne Järvinen HeVo, FIN 3 - 0 Örebro 1935-02-11
62 Jarl Johnsen NOR 2 - 1 Stockholm 1935-01-27 Landskamper 1935 SWE-NOR 6-2
61 Carl Bonnevier Huvudsta IS W 3 Stockholm 1935-01-11
60 Gunnar Andreasen (lt) Randers AC, DEN W 3 Stockholm 1934-11-09
59 Wilhelm Pürsch GER L 3 Budapest, HUN 1934-04-12 EM 1934 1/8
58 Gunnar Fernström Huvudsta BK W 3 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 SM-final
57 Åke Johnsson IF Linnéa W 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/2
56 Anders Göransson Hudiksvalls ABK W 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/4
55 Herold Gullström Borlänge SK W 3 Eskilstuna 1934-03-09
54 Alge Andersson BK 30 W Motala 1934-03-04 Final Mellansvenska
53 Hannes Koivunen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1934-02-04 Landskamper 1934 SWE-FIN 3-5
52 Robert Mossefin NOR W 3 Oslo, NOR 1934-01-28 Landskamper 1934 SWE-NOR 5-3
51 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Örebro 1934-01-17
50 Roman Antczak POL W 3 Stockholm 1934-01-14 Landskamper 1934 SWE-POL 5-3
49 F Malm Torhaug IF, NOR W TKO 2 Örebro 1933-12-09
48 Åke Johnsson IF Linnéa/Stockholm W 3 Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
47 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder/Stockholm W 3 Stockholm 1933-12-01 Stockholm-Landsorten 3,5-4,5
46 Anders Dahlgren BK Pugilist, NOR W TKO 2 Göteborg 1933-11-13
45 Hannes Koivunen HeVo, FIN W 3 Oslo, NOR 1933-10-23 Int turn
44 Boy Murphy Garda, IRL L 6 Dublin, IRL 1933-08-11 6x2
43 Herbert "Gibbons" Karlsson Djurgårdens IF W 3 Linköping 1933-04-07
42 Börge Holm DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1933-03-25 Landskamper 1933 SWE-DEN 3-5
41 Åke Johnsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
40 Per Eriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
39 John Sjöö GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
38 Lajos Szigeti BTK, HUN L 3 Eskilstuna 1933-02-10
37 Ingvald Olsen NOR W 3 Stockholm 1933-01-29 Landskamper 1933 SWE-NOR 2-6
36 Herbert Nilsson IK Balder L TKO 1 Stockholm 1933-01-15
35 Arne Andersson (t) Borlänge SK W 3 Stockholm 1933-01-14
34 Herold Gullström Borlänge SK W 3 Avesta 1933-01-06
33 Jan Kempa Lodz, POL KO 1 Lodz, POL 1932-12-08 Lodz-"Stockholm" 7-9
32 Sylwester Zielinski POL W TKO 2 Poznan, POL 1932-12-04 Landskamper 1932 SWE-POL 4-4
31 Åke Johnsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-11-07.
30 Hannes Koivunen HeVo, FIN W 3 Stockholm 1932-11-07
29 Gösta Skog Södertälje BS W TKO 2 Stockholm 1932-11-06
28 Herbert "Gibbons" Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1932-11-05
27 Hugo Blaurock Heros, GER W 3 Eskilstuna 1932-11-04
26 Hugo Blaurock Heros, GER W 3 Borås 1932-11-02
25 Sixten Henriksson Redbergslids BK W 3 Motala 1932-04-16
24 Peter Jörgensen DEN L 3 Stockholm 1932-04-03 Landskamper 1932 SWE-DEN 5-3
23 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1932-03-07. SM 1932 SM-final
22 Gösta Skog Södertälje BS W TKO 1 Stockholm 1932-03-07 SM 1932 1/2
21 Gösta Karlsson BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
20 Hannes Koivunen FIN 2 - 0 Stockholm 1932-02-21 Landskamper 1932 SWE-FIN 6,5-1,5
19 Robert Mossefin NOR W 3 Oslo, NOR 1932-02-07 Landskamper 1932 SWE-NOR 4-4
18 Harry Eriksson BK Örnen W 3 Stockholm 1932-01-31
17 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1932-01-17
16 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Örebro 1931-11-29
15 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-11-15
14 S Skog IK Balder W TKO 3 Stockholm 1931-11-14
13 Gösta Karlsson BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1931-10-25
12 T "Säter" Johansson Säters BK KO 1 Borlänge 1931-02-15. Final Mellansvenska
11 Karl Raab IK Balder W 3 Örebro 1930-11-08
10 Karl Nordgren Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
9 Gösta Knapp BK Falken W 3 Stockholm 1930-02-22 SM 1930 1/8
8 Erik Lundin Avesta AIK L 3 Stockholm 1929-12-28 1/16 JSM
7 Herbert "Gibbons" Karlsson Djurgårdens IF W 3 Örebro 1929-12-08
6 Arne "Dempsey" Eriksson Enköpings BK L 3 Enköping 1929-03-24
5 Sture Ahlstrand Stockholms AK W TKO 1 Örebro 1929-02-24 Örebro AK-Stockholms AK 6-2
4 Gustav Ekström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-12-30 1/4 JSM
3 G Gartz IK Balder W 3 Stockholm 1928-12-30 1/8 JSM
2 Nils Hildeby Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-12-29 1/16 JSM
1 Erik Jansson (ikb) IK Balder W 3 Stockholm 1928-12-27 1/32 JSM
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 5.
1931 Mellansvensk mästare. 

Erhöll diagnosen polio i oktober 1936. Han hade tydligen smittats under ett regementsmöte vid I 3. 
Söderberg hade vid tidpunkten come-backplaner sedan han utexaminerades från polisskolan i Stockholm. 


Talang syns direkt. efter debuten på JSM 1928 hette det i Svenska Dagbladet;
"Örebropojken besatt kvickhet i tanke och knytnävar och försökte åstadkomma boxning genom alla ronderna"