Bertil Nilsson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född:
Död:
Klubb: GIF Sundsvall, Sundsvalls BK
SM: 1927 SM-Guld (B), 1929-1930 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 7 (2-4-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
67 Nils Fogelberg BK Örnen L 3 Stockholm 1934-08-17
66 Henry Norell IK Balder W TKO 2 Stockholm 1934-04-06
65 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Göteborg 1934-03-17 SM 1934 1/2
64 T Bergman Svartviks BK W 3 Härnöstrand 1934-03-04 Final Norrländska
63 Gösta Lindqvist BK Örnen L KO 2 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
62 Henry Hallberg Hisingens BK L Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
61 Gösta Carlsson BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
60 Walfrid Resch FIN 1 - 1 Stockholm 1932-02-21 Landskamper 1932 SWE-FIN 6,5-1,5
59 Gerhard Pettersson IF Linnéa W 3 Sundsvall 1931-12-06
58 Harry Sahala KIF, FIN W TKO 2 Göteborg 1931-11-22
57 Daniel Johansson Redbergslids BK KO 2 Göteborg 1931-11-21
56 J Jonsson SK Swing KO 2 Östersund 1931-10-18
55 Folke Bergman Svartviks BK W 3 Sundsvall 1931-10-17
54 Folke Bergman Svartviks BK W 3 Njurunda 1931-10-11*
53 Gyula Szabó HUN L 3 Budapest, HUN 1930-06-06 EM 1930 1/4
52 Gösta Löfgren Enköpings BK W 3 Enköping 1930-05-17
51 Svend Christensen DEN W 3 Stockholm 1930-03-31 Landskamper 1930 SWE-DEN 6-2
50 Thure Ahlqvist IK Ymer W 3 Sundsvall 1930-03-20
49 Per Edlund Härnösands BK 1 - 2 Härnösand 1930-03-08
48 Lars Mellström Hammarby IF 3 - 0 Stockholm 1930-02-24. SM 1930 SM-final
47 Thure Ahlqvist IK Ymer W 3 Stockholm 1930-02-24 SM 1930 1/2
46 Arne Bengtsson IK Ymer W TKO 1 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
45 Gösta Löfgren Enköpings BK W 3 Stockholm 1930-02-21 SM 1930 1/8
44 E Thörnlund Härnösands BK W Kramfors 1930-02-09. Final Norrländska
43 G Granholm Kramfors IF W TKO 2 Kramfors 1930-02-09 1/2 Norrländska
42 Gösta Granstedt Örnsköldsviks SK W 3 Kramfors 1930-02-08 1/4 Norrländska
41 Asbjörn Andersen Nordnorge, NOR W 3 Sundsvall 1930-02-02 Nordsverige-Nordnorge 6-2
40 Harald Hansen NOR L 3 Oslo, NOR 1930-01-26 Landskamper 1930 SWE-NOR 4-4
39 J Englund Svartviks BK/"Distriktet" W TKO 1 Sundsvall 1929-12-08 Sundsvalls BK-"Distriktet" 5-3
38 Argento Portaleone [ITA] 2 - 1 Sundsvall 1929-11-20
37 Argento Portaleone [ITA] W 3 Stockholm 1929-11-16
36 David Engström IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-11-15
35 Tauno Luttinen Helsingin Vo, FIN 2 - 1 Kuopio, FIN 1929-11-10
34 Venman [FIN] KO 1 Kuopio, FIN 1929-11-09
33 Arvo Siponen Viipurin Vo, FIN W TKO 1 Viborg, FIN 1929-11-07
32 Kivelä [FIN] KO 1 Viborg, FIN 1929-11-06
31 Tauno Luttinen Helsingin Vo, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1929-11-04
30 Tauno Lehikoinen Viipurin Vo, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1929-11-03
29 Richardt Madsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1929-03-24 Landskamper 1929 SWE-DEN 3-5
28 Rolf Gustafsson BKÖ/Stockholm L 3 Stockholm 1929-03-17 Kvadratturneringen
27 Harald Hansen NOR W 3 Stockholm 1929-03-15 Kvadratturneringen
26 Rolf Gustafsson BK Örnen W 3 Stockolm 1929-03-04. SM 1929 SM-final
25 John Rydberg BK 28 W TKO 2 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/2
24 Bill Hellsberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-03-02 SM 1929 1/4
23 Sven Modigh Djurgårdens IF W 3 Sundsvall 1929-02-10
22 Sten Holm NOR W 3 Stockholm 1929-01-27 Landskamper 1929 SWE-NOR 5-3
21 Fairclough [ENG] W TKO 2 Stockholm 1929-01-20
20 Fritz Berg Örsköldsviks SK W 3 Sundsvall 1929-01-13
19 Rolf Gustafsson BK Örnen L 3 Stockholm 1928-06-15 OS-kval
18 S Eklund Sandvikens AIK W 3 Sandviken 1928-03-11
17 Rolf Gustafsson BK Örnen L 3 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/2
16 Georg Wahlström IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
15 Kurt Dalchow GER L 3 Berlin, GER 1928-02-13 Landskamper 1928 SWE-GER 3-5
14 Percy Almström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-02-05
13 Georg Wahlström IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-01-23
12 Gustav Haglund Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-22
11 Bror Bäckström Luleå BK W 3 Sundsvall 1928-01-15
10 Holger Boman Örnsköldsviks SK W TKO 1 Örnsköldsvik 1927-12-18
9 Hilmer Nielsen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1927-03-27 Landskamper 1927 SWE-DEN 3-5
8 Ernst Hansson Göteborgs AK W 3 Stockholm 1927-03-02. SM 1927 SM-final
7 Percy Almström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
6 Eskil Westerberg IK Balder W 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
5 Fritz Berg Örnsköldsviks SK W 3 Örnsköldsvik 1927-02-20 Final Norrländska
4 A Nyström Kiruna SK KO 1 Örnsköldsvik 1927-02-19 1/2 Norrländska
3 Kaarlo Väkevä Hammarby IF L 3 Stockholm 1927-01-16
2 Aguzzi UK Army KO 2 Stockholm 1927-01-15
1 Gunnar Johansson Upsala IF L 3 Stockholm 1925-03-07 SM 1925 1/4
Sammanfattande statistik

"Masen".
1927, 1930, 1934 Norrlandsmästare. 


Stor Grabb nr 18


Råkade ut för en arbetsplatsolycka i mitten av december 1929 som kunde ändat karriären. Nilsson fick tre fingertoppar avklippta i en barkmaskin. Han arbetade vid tidpunkten på Heffners träsliperi. Då han var arbetslös skrev han under ett proffskontrakt för Bertil Kylander i Göteborg, men ångrade sig. Då han inte gått någon proffsmatch återfick han sin amatörstatus av SBF.