Motståndare | Klubb/nation | Resultat | Ort, Land | Datum | Tävling | Kommentar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
37 | Robert Ståhl | Södertälje BS | L TKO 2 | Södertälje | 1941-10-31 | ||
36 | Henry Nicklasson | Landala AK | W TKO 3 | Göteborg | 1941-10-24 | ||
35 | Nils Andersson | BK Sparta | L TKO 3 | Stockholm | 1941-09-25 | ||
34 | Nils Frisk | IFK Linköping | 0 - 3 | Stockholm | 1941-03-04 | SM 1941 | 1/2 |
33 | Folke Ekman | Upsala IF | 2 - 1 | Stockholm | 1941-03-03 | SM 1941 | 1/4 |
32 | Olov Lindblå | BK Masen | KO 2 | Stockholm | 1941-03-01 | SM 1941 | 1/8 |
31 | Per Eriksson | IF Linnéa | 0 - 3 | Stockholm | 1938-03-06 | SM 1938 | 1/4 |
30 | Olof Tillman | Solna BK | W 3 | Stockholm | 1936-12-14 | ||
29 | Gustaf Persson | Huvudsta BK | W 3 | Stockholm | 1936-12-13 | ||
28 | Åke Johnsson | IF Linnéa | L 3 | Stockholm | 1936-11-16 | ||
27 | Olle Rystedt | Djurgårdens IF | W TKO 3 | Stockholm | 1936-11-15 | ||
26 | Jack Svensson | Flottans IF (Karlskrona) | L 3 | Stockholm | 1936-11-01 | ||
25 | Arne Andersson | Narva BK | L KO 2 | Stockholm | 1936-07-08 | OS-uttagning | |
24 | Lars Söderberg | BK Kelly | W TKO 1 | Motala | 1936-01-19 | ||
23 | Bernhard Salong | [EST] | 0 - 3 | Stockholm | 1936-01-12 | ||
22 | Åke Johnsson | IF Linnéa | L TKO 3 | Stockholm | 1935-11-03 | ||
21 | Per Eriksson | IF Linnéa | KO 3 | Stockholm | 1935-11-02 | ||
20 | Åke Johnsson | IF Linnéa | L 3 | Eskilstuna | 1935-10-25 | ||
19 | Olof Norrman | EBK/BK Primo | KO 1 | Stockholm | 1935-09-27 | Fyrklubbsturnering | |
18 | Arne Andersson | Narva BK | W 3 | Stockholm | 1935-09-26 | Fyrklubbsturnering | |
17 | Åke Johnsson | IF Linnéa | 0 - 3 | Stockholm | 1935-03-04 | SM 1935 | SM-final |
16 | Gunnar Fernström | Huvudsta BK | 2 - 1 | Stockholm | 1935-03-03 | SM 1935 | 1/2 |
15 | Helge Johansson | BK Örnen | W 3 | Stockholm | 1934-10-26 | BK Örnen-IK Balder 13-7 | |
14 | Sven Karlsson (ikb) | IK Balder | W 3 | Stockholm | 1934-04-06 | Final Klubbmästerskap | |
13 | Folke "Massa" Lind | BK Örnen | L 3 | Stockholm | 1934-03-02 | 1/4 DM-Stockholm | |
12 | Åke Johnsson | IF Linnéa | L 3 | Stockholm | 1934-02-23 | IK Balder-IF Linnéa 6-2 | |
11 | Gustaf Storm | Upsala IF | L 3 | Uppsala | 1933-12-10 | ||
10 | Olof Östling | IK Balder | L 3 | Stockholm | 1933-07-28 | Uttagning inför Irland | |
9 | Edmund Törnqvist | Borlänge SK | L 3 | Borlänge | 1933-04-02 | Borlänge SK-IK Balder 5-3 | |
8 | Sven Persson | Alnö IF | 1 - 2 | Stockholm | 1933-02-27 | SM 1933 | 1/4 |
7 | Aage Reidar Andresen | Oslo, NOR | 0 - 3 | Oslo, NOR | 1933-01-29 | (j) Oslo-Stockholm 4-4 | |
6 | Tage "Maggie" Johansson | IK Balder | 0 - 3 | Stockholm | 1933-01-03. | JSM-final | |
5 | Gustaf Storm | Upsala IF | 2 - 1 | Stockholm | 1933-01-03 | 1/2 JSM | |
4 | A Göransson | BK Örnen | 2 - 1 | Stockholm | 1933-01-02 | 1/4 JSM | |
3 | John Johansson (m) | Huvudsta IS | W 3 | Stockholm | 1932-12-30 | 1/8 JSM | |
2 | Nils Holgersson | Mölndals BK | 3 - 0 | Stockholm | 1932-12-28 | 1/16 JSM | |
1 | Nils Lundin | Djurgårdens IF | L KO 2 | Stockholm | 1932-11-25 | (j) IK Balder-Djurgårdens IF 6-2 |
Hette Ivar Manfred Napoleon i förnamn, men det var det ingen som kände till.
Sjöman. Färgstark och populär fighter.
1932 JSM-Silver.
1935 SM-Silver.
Porträttet tecknat av konstnären Georg Lagerstedt (1892-1982).