Tage Larsson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född:
Död:
Klubb: Atletklubben Atlas (Göteborg), Hisingens BK (Göteborg)
SM: 1933 SM-Guld
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
24 Helge Ramstedt Redbergslids BK L 3 Göteborg 1939-01-20
23 Svend Pedersen Oslo, NOR W 3 Göteborg 1938-12-09 Göteborg-Oslo 5-3
22 Helge Ramstedt Redbergslids BK W TKO 2 Göteborg 1937-10-29
21 Bertil Norrman Landala AK 3 - 0 Göteborg 1937-03-11
20 Axel Svanberg BK Amatör 0 - 3 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
19 Viggo Persson (b) Kristianstads BK/Skåne KO 2 Kristianstad 1934-10-21 Skåne-Göteborg 6-2
18 Stig Cederberg IF Linnéa/Stockholm L 3 Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
17 Hugo Trygg Huvudsta IS/Stockholm W 3 Stockholm 1933-12-01 Stockholm-Landsorten 3,5-4,5
16 Wilhelm Wilhelmsen BK Pugilist, NOR L 3 Göteborg 1933-11-13
15 Rudolf Mångelin BK Tigern 3 - 0 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
14 Sven Nordström IFK Lidingö 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
13 Allan Hansson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1932-12-16 Hisingens BK-Redbergslids BK 4-4
12 Folke Lövgren IK Ymer W 3 Borås 1932-11-02
11 Einar Malmkvist BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1931-12-19. JSM-final
10 Nils Andersson (f) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-12-19 1/2 JSM
9 Börje Westerberg BK Örnen W 3 Stockholm 1931-12-18 1/4 JSM
8 Helmer Cederfeldt IK Balder W 3 Stockholm 1931-12-17 1/8 JSM
7 Karl Ramstedt Göteborgs BK W 3 Göteborg 1931-11-21
6 Stig Cederberg IF Linnéa L 3 Göteborg 1931-11-01
5 Bengt Lövendahl Hisingens BK W 3 Göteborg 1931-03-22
4 Carl Erik Gerkens IK Ymer W 3 Göteborg 1931-03-21
3 Arne Norén Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1931-01-31 AK Atlas-Redbergslids BK 4-4
2 Gunnar Johansson (hbk) Hisingens BK W TKO 2 Göteborg 1931-01-30 AK Atlas-Hisingens BK 5-3
1 G Levén Göteborgs AK W 3 Göteborg 1931-01-29 AK Atlas-Göteborgs AK 5-3
Sammanfattande statistik

1931 Svensk juniormästare.
1931 Västsvensk mästare. 


Fotboll för Lundby.