Sven Ekendahl

Vikt: Bantamvikt - Mellanvikt
Född:
Död:
Klubb: Västerås Boxningssällskap. IK Balder (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
39 Kurt Andersson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/8
38 Sten Lindell BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1935-11-03
37 Gösta Borg Mölndals BK KO 1 Stockholm 1935-11-02
36 Gustaf Storm Upsala IF W 3 Uppsala 1935-01-18 Upsala IF-IK Balder 3-5
35 Orla Nielsen (m) Valby IK, DEN L 3 Stockholm 1934-11-09
34 Kurt Andersson BK Örnen Draw Stockholm 1934-10-26 BK Örnen-IK Balder 13-7
33 Stig Dahlman IK Balder W TKO 3 Stockholm 1934-04-07 Final Klubbmästerskap
32 Evert "Nockeby" Andersson BK Örnen L 3 Göteborg 1934-03-19. SM 1934 SM-final
31 Åke Håkansson GAK Enighet W 3 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 1/2
30 Gösta Borg Mölndals BK W 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/4
29 Olle Lindkvist Göteborgs BK W 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/8
28 Harry Gustafsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1933-11-10 IF Linnéa-IK Balder 12,5-7,5
27 Elias Marjasin BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
26 Harry Gustafsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1933-07-26 Uttagning inför Irland
25 Olof Östling IK Balder 0 - 3 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
24 Sven Persson Alnö IF 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
23 Henning Dahlin IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
22 Olav Lund NOR L KO 2 Stockholm 1933-01-29 Landskamper 1933 SWE-NOR 2-6
21 Bruno Ahlberg Helsingin AK, FIN L 3 Stockholm 1933-01-15
20 Kurt Andersson BK Örnen W 3 Stockholm 1932-10-21
19 Åke Johnsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-10-10 IF Linnéa-IK Balder 4-4
18 Åke Johnsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1932-03-07 SM 1932 SM-final
17 Albert Widén IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
16 Folke Ekman Norrtälje BK KO 1 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
15 N Åkerström IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1932-03-04 SM 1932 1/8
14 Olavi Suhonen FIN B 1 - 1 Helsingfors, FIN 1932-02-21 SWE B-FIN B 3,5-4,5
13 Andrée Nielsen [DEN] L 3 Stockholm 1932-01-30
12 Harry Eriksson BK Örnen W 3 Stockholm 1932-01-22
11 Harry Gustafsson IF Linnéa L TKO 3 Stockholm 1931-12-04
10 Knut Broman Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-12-03
9 S Norrbo BK Örnen W 3 Stockholm 1931-10-25
8 Gustav Broström BK Örnen L 3 Stockholm 1931-01-16
7 Erik Hellström (w) Enköpings BK L 3 Stockholm 1930-12-17 1/2 JSM
6 Karl Sandahl Upsala IF L 3 Uppsala 1930-01-10
5 Sven Larsson (aif) Stockholms AIF L 3 Stockholm 1929-12-13 1/4 JSM
4 Anders Johansson BK 28 W Dsq 3 Stockholm 1929-12-12 1/8 JSM
3 E Jansson (w) BK 28 W 3 Stockholm 1929-12-11 1/16 JSM
2 E Gustavsson Stockholms AIF W 3 Stockholm 1929-12-10 1/32 JSM
1 J Engström Stockholms AK W 3 Västerås 1927-12-18 Västerås BS-Stockholms AK 5-3
Sammanfattande statistik

Började boxas 1927.
1932-1933-1934 SM-Silver. 


Fri idrott för klubben Bellevue. Distriktsmästare på 200 m år 1939.