Thure Ahlqvist

169 (141-28, 47 KO)

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1907-04-20
Död: 1983-03-20
Klubb: IK Ymer (Borås)
SM: 1929 SM-Guld (B)
Landskamper: 5 (2-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: 3 (2-1), OS-Silver 1932 (Fj)
Professionell: Debut 1936-04-17. Som proffs 1 (0-1, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
77 Arthur Büttner Reichbahn-TSV, GER 1 - 2 Stockholm 1935-11-02
76 Arne Norén Redbergslids BK W 3 Varberg 1935-10-27
75 Arne Sjöblom (gak) GAK Enighet W TKO 3 Malmö 1935-03-25
74 Gerhard Pedersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1935-03-24 Landskamper 1935 SWE-DEN 1-7
73 Oscar Persson Flottans IF Karlskrona 0 - 3 Stockholm 1935-03-04 SM 1935 SM-final
72 Einar Hammar BK 30 3 - 0 Stockholm 1935-03-03. SM 1935 1/2
71 Ingvar Åhs Deje BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
70 Allan Carlsson BK Kelly W TKO 1 Stockholm 1935-01-11
69 Oiva Johtonen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1934-11-04 Landskamper 1934 SWE-FIN 3-5
68 Allan Carlsson BK Kelly L 3 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 SM-final
67 Bertil Nilsson Sundsvalls BK W 3 Göteborg 1934-03-17 SM 1934 1/2
66 Allan Carlsson BK Kelly 0 - 3 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
65 Nils Fogelberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
64 Gustaf Rosvall BK Amatör 3 - 0 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
63 Skibstedt [NOR] L TKO 3 Oslo, NOR 1933-02-13
62 Hans Anker Paulsen Sp.09, NOR W 3 Oslo, NOR 1933-02-11
61 Ole Röisland Stavanger IF, NOR L 3 Oslo, NOR 1932-11-14
60 Herbert Baechler Heros, GER W 3 Borås 1932-11-02
59 Lawrence Stevens SAF L 3 Los Angeles, CA 1932-08-13 OS 1932 Los Angeles Final
58 Nathan Bor USA W 3 Los Angeles, CA 1932-08-12 OS 1932 Los Angeles 1/2
57 Gaston Meyor FRA W 3 Los Angeles, CA 1932-08-09 OS 1932 Los Angeles 1/4
56 Gösta Lindqvist BK Örnen W 3 Ingentingskogen 1932-07-01
55 Ole Röisland Stavanger IF, NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1932-04-18 Fyrkantsturnering
54 Thorleif Grönn Sp.09, NOR W 3 Oslo, NOR 1932-04-16 Fyrkantsturnering
53 Anker Poulsen IF Sparta, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1932-03-24
52 Kaarlo Väkevä FIN B L TKO 1 Helsingfors, FIN 1932-02-21 SWE B-FIN B 3,5-4,5
51 Birger Larsson Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1932-01-31
50 Gösta Löfgren BK Örnen W 3 Stockholm 1932-01-18
49 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1932-01-17
48 Oskar Pihl Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1932-01-16
47 Svend Christensen IK Sport, DEN W 3 Trelleborg 1931-04-06
46 Egon Jörgensen IK 99, DEN KO 3 Trelleborg 1931-03-08
45 Alfred Sedin Kristianstads BK W 3 Trelleborg 1931-03-08
44 Lars Mellström Hammarby IF L 3 Stockholm 1931-02-28 SM 1931 1/4
43 Amedeo Saracini [ITA] 2 - 1 Borås 1930-12-10
42 Gösta Lindqvist BK Örnen W 3 Stockholm 1930-12-01
41 Allan Carlsson Örebro AK L 3 Stockholm 1930-11-30
40 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1930-11-29
39 Ernst Gustavsson IF Linnéa W 3 Borås 1930-10-26
38 Anders Wennberg Vänersborgs IF W 3 Borås 1930-10-26
37 Nils Karlsson IK Balder W 3 Borås 1930-10-25
36 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Sundsvall 1930-03-20
35 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Stockholm 1930-02-24 SM 1930 1/2
34 Allan Carlsson Örebro AK W 3 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
33 Oiva Johtonen FIN L 3 Stockholm 1930-02-09 Landskamper 1930 SWE-FIN 4-4
32 Ingvald Bjerke NOR W 3 Oslo, NOR 1930-01-26 Landskamper 1930 SWE-NOR 4-4
31 Gerhard Pettersson BK 28 W 3 Stockholm 1930-01-19
30 Lars Mellström Hammarby IF W 3 Stockholm 1930-01-18
29 Ingvald Bjerke Oslo, NOR W 3 Borås 1929-11-09 Borås-Oslo 5-3
28 Gerhard Bergendahl Göteborgs AK W TKO 1 Göteborg 1929-11-03
27 Alf Jönsson Hisingens BK KO 1 Göteborg 1929-11-02
26 Thor Agnor Oslo AK, NOR W 3 Göteborg 1929-11-02
25 Daniel Johansson Göteborgs AK W 3 Halmstad 1929-07-28 Utomhus
24 Viggo Petersson GAK Enighet W 3 Helsingborg 1929-03-25
23 Börge Andersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1929-03-24 Landskamper 1929 SWE-DEN 3-5
22 Olav Nielsen NOR L 3 Stockholm 1929-03-17 Kvadratturneringen
21 Börge Andersen DEN W 3 Stockholm 1929-03-15 Kvadratturneringen
20 Gerhard Pettersson BK 28 W 3 Stockholm 1929-03-04. SM 1929 SM-final
19 Gunnar Johansson Upsala IF W 3 Stockholm 1929-03-04 SM 1929 1/2
18 Kurt Hedlund (b) Hammarby IF W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
17 David Johansson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1928-11-11
16 Lars Mellström Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-06-15 OS-kval
15 Allan Carlsson Örebro AK W 3 Stockholm 1928-06-13 OS-kval
14 Percy Almström [BK 28] L 3 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/4
13 Björn Axell IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-03-02 SM 1928 1/8
12 János Széles FTC, HUN L 3 Göteborg 1928-02-15
11 Sven Ramstedt Redbergslids BK W Dsq Göteborg 1928-02-05
10 Gustav Mattsson Hammarby IF W 3 Göteborg 1928-02-04
9 Sven Ramstedt Redbergslids BK W 3 Vänersborg 1927-11-20
8 Percy Almström Djurgårdens IF L 3 Göteborg 1927-10-30
7 Ernst Karlsson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1927-10-29
6 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
5 Karl Adelsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/4
4 J Andersson (b) BK 1925 KO 2 Åmål 1927-02-20 Final Västsvenska
3 E Svensson Vänersborgs AK KO 2 Åmål 1927-02-19 1/2 Västsvenska
2 Karl Adelsson Redbergslids BK W 3 Borås 1926-11-21
1 Landry Bengtsson IK Ymer W 3 Borås 1926-11-12 Klubbtävling
Sammanfattande statistik
Debuterade vid västsvenska mästerskapen 1926 med seger i flugvikt.
1934-1935 SM-Silver.
Flerfaldig västsvensk mästare.
Stor Grabb nr 11.
Proffsövergången var inte planlagd. Han hoppade in som ersättare för Uno Alsterlind vid en Göteborgsgala. Resultatet därefter. 


Litteratur
Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004.
Där återfinns referat av Ahlqvists match i Sverige plus komplett matchlista.