Lennart Claesén

Vikt: Lättvikt
Född: 1926-06-30
Död: 2012-11-06
Klubb: Värnamo BK
SM: 1948 SM-Guld
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Lennart Binnberg Halmstads AIS 2 - 1 Gislaved 1951-03-11
50 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 1 - 2 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
49 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Alnö IF 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
48 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
47 Eskil Dahl BK Värend 3 - 0 Växjö 1951-02-11
46 Torsten Sigfridsson Landala AK 2 - 1 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 1/2
45 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 SM-final
44 Leif Wadling Landala AK 2 - 1 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
43 Sören Östlund Hisingens BK 2 - 1 Borås 1950-01-29
42 Peter Mahoney British Army 0 - 3 Jönköping 1950-01-15 SWE sel-Army 3-6
41 Sture Svensson Varbergs BK 3 - 0 Varberg 1950-01-06
40 Werner Johannsen BK Hermod, DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1949-12-26
39 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS/Skåne 2 - 1 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
38 Leif Wadling Landala AK 2 - 1 Falkenberg 1949-11-20
37 Conny Blom Landala AK 1 - 2 Växjö 1949-10-31
36 Conny Blom Landala AK 0 - 3 Göteborg 1949-10-05
35 Neilly Phillips [SCO] L TKO 2 Stockholm 1949-09-30
34 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 0 - 3 Värnamo 1949-08-28 Utomhus EXH Jersey-Joe Walcott
33 Leif Madsen (l) DEN L 3 Oslo, NOR 1949-06-15 EM 1949 1/4
32 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Lindås 1949-05-29
31 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 2 - 1 Stockholm 1949-04-20 EM-uttagning
30 Berndt Palmqvist BK Kelly L Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
29 Roland Weissbrodt Katrineholms BK 3 - 0 Värnamo 1949-01-30
28 Göran Lindström Kalmar BK 3 - 0 Värnamo 1948-12-12 Värnamo BK-Kalmar BK 9-1
27 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS /Skåne 1 - 2 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
26 Olle Jonsson Karlskrona BK 3 - 0 Hässleholm 1948-11-28
25 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Landskrona 1948-11-20
24 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Kalmar 1948-11-14
23 Hugo Adamsson Uddevalls BK KO 2 Uddevalla 1948-11-07
22 Odd Ingvaldsen NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1948-05-27 Landskamper 1948 SWE-NOR 5-3
21 Nils Nilsson Halmstads BS 2 - 1 Stockholm 1948-03-02. SM 1948 SM-final
20 Einar Sjöberg Eskilstuna BK W Stockholm 1948-03-02 SM 1948 1/2
19 Olle Hägg BK Trim 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/4
18 Kurt Åström Landskrona BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/8
17 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Linköping 1948-02-15. Final Östsvenska
16 Sven Olof Fagerberg BK Akilles 3 - 0 Linköping 1948-02-15 1/2 Östsvenska
15 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Lund 1948-01-30
14 Carl Axel Karlsson IK Ymer/Västergötland 3 - 0 Nässjö 1948-01-18 Småland-Västergötland 6-2
13 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 1 - 2 Stockholm 1947-11-27 1/8 JSM
12 Stig Adolfsson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1947-11-26 1/16 JSM
11 Klas Lindholm Malmö BK 3 - 0 Malmö 1947-10-09
10 Anders Andersson (ifl) IF Linnéa 3 - 0 Katrineholm 1947-03-16
9 Torsten Persson Halmstads BS 2 - 1 Hamstad 1947-02-16
8 Gunnar Claesén Värnamo BK 3 - 0 Värnamo 1947-02-09 Final Östvenska
7 Yngve Claesén Värnamo BK 3 - 0 Värnamo 1947-02-08 1/2 Östsvenska
6 Åke Rosengren Malmö BK 3 - 0 Halmstad 1946-12-29
5 Karl Engström IF Linnéa 3 - 0 Trollhättan 1946-12-26
4 Lars-Erik Håkansson Kalmar BK 3 - 0 Växjö 1946-10-20
3 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 ? 1946-02-24
2 Evert Bojan AIK Roskilde, DEN 3 - 0 Värnamo 1946-02-17
1 Birger Svensson Oskarshamns BK 0 - 3 Jönköping 1946-02-09 1/4 Östsvenska
Sammanfattande statistik

"Lenke". Började boxas 1943. 
1950-1951 SM-Silver. 
1947-1948-1949 Östsvensk mästare.  


En av fem boxande bröder Claesén.