Lennart Claesén

Vikt: Lättvikt
Född: 1926-06-30
Död: 2012-11-06
Klubb: Värnamo BK
SM: 1948 SM-Guld
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
65 Roland Wäistedt Flottans IF 2 - 1 Nybro 1951-11-04
64 Leszek Kudlacik Stal Poznan, POL W TKO 3 Poznan, POL 1951-04-10 Stal Poznan-SWE sel 8-2
63 Aleksy Antkiewicz CRZZ, POL 0 - 3 Wroclaw, POL 1951-04-05 CRZZ-SWE sel 10-0
62 Lennart Binnberg Halmstads AIS 2 - 1 Gislaved 1951-03-11
61 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 1 - 2 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
60 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Alnö IF 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
59 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
58 Eskil Dahl BK Värend 3 - 0 Växjö 1951-02-11
57 Lennart Binnberg Halmstads AIS 3 - 0 Osby 1950-04-02
56 Torsten Sigfridsson Landala AK 2 - 1 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 1/2
55 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 SM-final
54 Leif Wadling Landala AK 2 - 1 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
53 Sören Östlund Hisingens BK 2 - 1 Borås 1950-01-29
52 Peter Mahoney British Army 0 - 3 Jönköping 1950-01-15 SWE sel-Army 3-6
51 Sture Svensson Varbergs BK 3 - 0 Varberg 1950-01-06
50 Verner Johansen BK Hermod, DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1949-12-26
49 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS/Skåne 2 - 1 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
48 Leif Wadling Landala AK 2 - 1 Falkenberg 1949-11-20
47 Conny Blom Landala AK 1 - 2 Växjö 1949-10-31
46 Conny Blom Landala AK 0 - 3 Göteborg 1949-10-05
45 Neilly Phillips Scottish Rovers ABC, SCO L TKO 2 Stockholm 1949-09-30
44 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 0 - 3 Värnamo 1949-08-28 Utomhus EXH Jersey-Joe Walcott
43 Leif Madsen (l) DEN L 3 Oslo, NOR 1949-06-15 EM 1949 1/4
42 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Lindås 1949-05-29
41 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 2 - 1 Stockholm 1949-04-20 EM-uttagning
40 Åke Svensson Karlskrona BK 3 - 0 Osby 1949-03-20
39 Berndt Palmqvist BK Kelly L w.o. Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
38 Roland Weissbrodt Katrineholms BK 3 - 0 Värnamo 1949-01-30
37 Arne Jakobsen BK Ringen 3 - 0 Jönköping 1948-12-17
36 Göran Lindström Kalmar BK 3 - 0 Värnamo 1948-12-12 Värnamo BK-Kalmar BK 9-1
35 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS /Skåne 1 - 2 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
34 Olof Johnsson Karlskrona BK 3 - 0 Hässleholm 1948-11-28
33 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Landskrona 1948-11-20
32 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Kalmar 1948-11-14
31 Hugo Adamsson Uddevalls BK KO 2 Uddevalla 1948-11-07
30 Odd Ingvaldsen NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1948-05-27 Landskamper 1948 SWE-NOR 5-3
29 Nils Nilsson Halmstads BS 2 - 1 Stockholm 1948-03-02. SM 1948 SM-final
28 Ejnar Sjöberg Eskilstuna BK W Stockholm 1948-03-02 SM 1948 1/2
27 Olle Hägg BK Trim 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/4
26 Kurt Åström Landskrona BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/8
25 Wladimir Fedko Huvudsta BK 3 - 0 Jönköping 1948-02-22
24 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Linköping 1948-02-15. Final Östsvenska
23 Sven Olof Fagerberg BK Akilles 3 - 0 Linköping 1948-02-15 1/2 Östsvenska
22 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Lund 1948-01-30
21 Olle Blomkvist Nybro BK 3 - 0 Nybro 1948-01-25
20 Carl Axel Karlsson IK Ymer/Västergötland 3 - 0 Nässjö 1948-01-18 Småland-Västergötland 6-2
19 Hugo Adamsson Uddevalla BK 3 - 0 Jönköping 1947-12-14
18 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 1 - 2 Stockholm 1947-11-27 1/8 JSM
17 Stig Adolfsson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1947-11-26 1/16 JSM
16 Klas Lindholm Malmö BK 3 - 0 Malmö 1947-10-09
15 Anders Andersson (ifl) IF Linnéa 3 - 0 Katrineholm 1947-03-16
14 Georg Jonasson Landala AK 3 - 0 Gislaved 1947-03-08
13 Allan Bengtsson Laholms BS 3 - 0 Gislaved 1947-03-08
12 Torsten Persson Halmstads BS 2 - 1 Hamstad 1947-02-16
11 Gunnar Claesén Värnamo BK 3 - 0 Värnamo 1947-02-09 Final Östvenska
10 Yngve Claesén Värnamo BK 3 - 0 Värnamo 1947-02-08 1/2 Östsvenska
9 Åke Rosengren Malmö BK 3 - 0 Halmstad 1946-12-29
8 Karl Engström IF Linnéa 3 - 0 Trollhättan 1946-12-26
7 Lars-Erik Håkansson Kalmar BK 3 - 0 Växjö 1946-10-20
6 Gösta Danielsson Oskarshamns BK W TKO 1 Växjö 1946-03-24
5 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 ? 1946-02-24
4 Evert Bojan AIK Roskilde, DEN 3 - 0 Värnamo 1946-02-17
3 Birger Svensson Oskarshamns BK 0 - 3 Jönköping 1946-02-09 1/4 Östsvenska
2 Arne Enberg Nässjö BK W Vimmerby 1944-03-19 Final Nybörjarnas Småland
1 E Thorén Huskvarna BK 3 - 0 Värnamo 1943-10-17
Sammanfattande statistik

"Lenke". Började boxas 1943. 
1950-1951 SM-Silver. 
1947-1948-1949 Östsvensk mästare. 


Fotboll för IFK Värnamos B-lag.  


En av fem boxande bröder Claesén. Lennart mötte sin tvillingbror Gunnar i östsvenska finalen 1947.