SM 1940

B, Harry Larsson-Ljushammar (Landala AK) - Ernst Helsing (Alnö IF) 1940-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
F, Stig Kreüger (IF Linnéa) - Börje Hansson (BK Örnen) 1940-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Einar Sjöberg (Eskilstuna BK) - Knut Ramzén (Huskvarna BK) 1940-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
Fj, Harry Rydell (IF Linnéa) - Tage Åbom (BK Örnen) 1940-03-01, Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: 1/4
Fj, Bertil Carlsson (Vänersborgs BK) - Gunnar Karlsson (Kalmar BK) 1940-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
L, Erik Karlsson (bkö) (BK Örnen) - Artur Blixt (IFK Linköping) 1940-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
L, Hugo Andersson (Hisingens BK) - Arne Larsson (bkö) (BK Örnen) 1940-03-01, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/8
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Henry Svensson (IF Linnéa) 1940-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Tage Andersson (Värnamo BK) - Sven Ekman (BK Örnen) 1940-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Allan Hammar (Djurgårdens IF) - Lennart Ask (Flottans IF) 1940-03-01, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/4
M, Olle Lindkvist (Djurgårdens IF) - Nils Hedström (Narva BK) 1940-03-01, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/8
M, Oskar Ågren (Narva BK) - Nils Åkerdahl (Alnö IF) 1940-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
LT, Kurt Stehlin (Huvudsta BK) - Gustaf Storm (Upsala IF) 1940-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Bo Below (Djurgårdens IF) - Gustaf Persson (Stockholms AIF) 1940-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
F, Birger Staffansson (Djurgårdens IF) - Stig Pettersson (Värnamo BK) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Rudolf Mångelin (Narva BK) - Erik Alfredsson (BK Kelly) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Stig Johnsson (IF Linnéa) - Rune Johansson (hbs) (Halmstads BS) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Gösta Eriksson (Eskilstuna BK) - Gunnar Hammarsten (Hedemora BK) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Hugo Andersson (Hisingens BK) - Erik Karlsson (bkö) (BK Örnen) 1940-03-02, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/4
L, Erik Ågren (Narva BK) - Bölja Jansson (Alnö IF) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Eric Svensson (Redbergslids BK) - Erik Engman (Hälsingborgs BS) 1940-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
W, Ture Ågren (Narva BK) - Nils Fogelberg (IF Linnéa) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Raimond Bengtsson (Redbergslids BK) - Sixten Forsén (BK Örnen) 1940-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
M, Einar Hammar (Djurgårdens IF) - Axel Haraldsson (IF Linnéa) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Karl Gustaf Norén (Redbergslids BK) - Per Bengtsson (BK Örnen) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Carl-Erik Sjöblom (Hisingens BK) - Sture Ohlsson (Eskilstuna BK) 1940-03-02, Stockholm, Resultat W Dsq 1
Kommentar: 1/4
LT, Bo Below (Djurgårdens IF) - Kurt Stehlin (Huvudsta BK) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
LT, "Svarte"-Per Andersson (Narva BK) - Åke Håkansson (GAK Enighet) 1940-03-02, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
LT, Karl Simonsson (Landala AK) - Einar Lorensson (BK Örnen) 1940-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
F, Stig Kreüger (IF Linnéa) - Birger Staffansson (Djurgårdens IF) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Gunnar Wahlsten (IFK Linköping) - Allan Hansson (Landala AK) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
B, Einar Sjöberg (Eskilstuna BK) - Harry Larsson-Ljushammar (Landala AK) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
B, Rudolf Mångelin (Narva BK) - Hans Hultman (BK Örnen) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Harry Rydell (IF Linnéa) - Bertil Carlsson (Vänersborgs BK) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
Fj, Helge Ramstedt (Redbergslids BK) - Olof Vinlöf (Långshyttans AIK) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Hugo Andersson (Hisingens BK) - Stig Johnsson (IF Linnéa) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Erik Ågren (Narva BK) - Gösta Eriksson (Eskilstuna BK) 1940-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Tage Andersson (Värnamo BK) 1940-03-03, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/4
W, Gustaf Carlsson (Värnamo BK) - Allan Hammar (Djurgårdens IF) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Oskar Ågren (Narva BK) - Olle Lindkvist (Djurgårdens IF) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Karl Gustaf Norén (Redbergslids BK) - Einar Hill (IFK Linköping) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Bo Below (Djurgårdens IF) - Carl-Erik Sjöblom (Hisingens BK) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, "Svarte"-Per Andersson (Narva BK) - Karl Simonsson (Landala AK) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
T, Lennart Pettersson (BK Örnen) - Thore "Månen" Johansson (Djurgårdens IF) 1940-03-03, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
T, Olle Tandberg (Djurgårdens IF) - Ragnar Wiking (GAK Enighet) 1940-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
W, Ture Ågren (Narva BK) - Eric Svensson (Redbergslids BK) 1940-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
M, Oskar Ågren (Narva BK) - Karl Gustaf Norén (Redbergslids BK) 1940-03-04, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
M, Einar Hammar (Djurgårdens IF) - Raimond Bengtsson (Redbergslids BK) 1940-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Stig Kreüger (IF Linnéa) - Gunnar Wahlsten (IFK Linköping) 1940-03-04 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
B, Rudolf Mångelin (Narva BK) - Einar Sjöberg (Eskilstuna BK) 1940-03-04 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
Fj, Harry Rydell (IF Linnéa) - Helge Ramstedt (Redbergslids BK) 1940-03-04 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
L, Erik Ågren (Narva BK) - Hugo Andersson (Hisingens BK) 1940-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
LT, "Svarte"-Per Andersson (Narva BK) - Bo Below (Djurgårdens IF) 1940-03-04 , Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: SM-final
T, Olle Tandberg (Djurgårdens IF) - Lennart Pettersson (BK Örnen) 1940-03-04 , Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: SM-final
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Gustaf Carlsson (Värnamo BK) 1940-03-04, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Ture Ågren (Narva BK) 1940-03-04. , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
M, Einar Hammar (Djurgårdens IF) - Oskar Ågren (Narva BK) 1940-03-04., Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
SM nr 21. Stockholm (Cirkus) 1-4 mars 1940. 66 deltagare. Åtta viktklasser. Inga direktfinaler. Endast finalkvällen var utsåld. Enklaste vägen till guldet hade Olle Tandberg vars opponenter inte bjöd något motstånd. Gladaste mästaren i hallen var Svarte-Per Andersson som blev Stor Grabb i och med SM-guldet. Bästa klubb: Narva BK (Stockholm).