Stig "Sotarn" Sundberg

Vikt: Bantamvikt - Lättvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Sune Andersson Hallstahammars SK W Dsq 3 Arboga 1950-12-03
50 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 0 - 3 Alingsås 1950-03-13 Alingsås BK 15 år
49 Lennart Larsson (bkf) BK Falken 3 - 0 Arboga 1950-03-05
48 Karl-Erik Eriksson BK Rapid 0 - 3 Arboga 1949-02-06
47 Holger Karlsson Enköpings BK 0 - 3 Västerås 1949-02-04
46 Eive Wahlkvist Skara BK 3 - 0 Skövde 1947-11-21
45 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 0 - 3 Arboga 1947-02-16
44 John Larsson (l) BK Gard L TKO 3 Skövde 1947-01-12 Skövde AIK-Hisingens BK 5-4
43 Birger Haugen Halden BK, NOR L Dsq 1 Halden, NOR 1946-02-24
42 Lennart Binnberg Haga AK 2 - 1 Trollhättan 1946-02-17
41 Berndt Palmqvist BK Kelly 2 - 1 Örebro 1945-12-06
40 Georg Lünenschloss Hisingens BK 3 - 0 Skara 1945-12-02
39 Kurt Trygg BK Akilles 0 - 3 Skövde 1945-11-18
38 Yrjö Vasama Mikkelin Nyrkkeilijät, FIN W TKO 3 Skövde 1945-10-10
37 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK L 3 Skövde 1945-01-21
36 Bror Andersson (vbk) Vänersborgs BK 0 - 3 Vänersborg 1944-11-19
35 Berndt Palmqvist BK Kelly 1 - 2 Skövde 1944-10-21 Skövde AIK 25 år
34 Tage Lundkvist Majornas BK 2 - 1 Skövde 1944-03-24
33 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 0 - 3 Skövde 1944-02-03
32 Ragnar Mohlin BK Ringen L KO 2 Jönköping 1944-01-28 BK Ringen-Skövde AIK 8-2
31 Börje Lund (w) F 6 Karlsborg L 3 Karlsborg 1943-12-16
30 Rune Gustafsson (kka) KK All Round 2 - 1 Skara 1943-12-05
29 Melvin Westling Skövde AIK 0 - 3 Skövde 1943-03-19
28 Arne Nilsson (l) KK All Round 0 - 3 Lidköping 1943-02-21
27 Harry Ingdahl Stockholms AIF 0 - 3 Stockholm 1942-12-30 1/8 JSM
26 Bertil Eriksson (b) BK Fram 3 - 0 Stockholm 1942-12-27 1/16 JSM
25 Nils Andersson (vbk) Vänersborgs BK W 3 Skövde 1942-11-22
24 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK 0 - 3 Eskilstuna 1942-11-06
23 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK L 3 Skövde 1942-10-25
22 Nils Karlsson (iky) IK Ymer 3 - 0 Fritsla 1942-03-22. Final DM-Västergötland (j)
21 Olle Andersson (fj) IK Ymer W TKO 1 Fritsla 1942-03-22 1/2 DM-Västergötland (j)
20 Bengt Stensson IK Ymer W TKO 2 Fritsla 1942-03-22 1/4 DM-Västergötland (j)
19 Stig Gustafsson Alingsås BK L TKO 2 Skövde 1942-02-08. Final Västsvenska
18 Nils Karlsson (iky) IK Ymer W 3 Skövde 1942-02-08 1/2 Västsvenska
17 Stig Gustafsson Alingsås BK L TKO 1 Vänersborg 1942-02-01 Final DM-Västergötland
16 Rune Gustafsson (kka) KK All Round 0 - 3 Skövde 1942-01-11
15 Lennart Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Stockholm 1941-12-30 1/8 JSM
14 Nils Karlsson (kka) KK All Round L 3 Skövde 1941-11-30
13 Erik Dahlqvist Skene AK L 3 Fritsla 1940-03-17
12 Erik Dahlqvist Skene AK 0 - 3 Trollhättan 1940-03-10 1/4 DM-Västergötland (j)
11 Åke Vidkvist BK 1925 0 - 3 Skoghall 1940-03-07 BK 1925-Skövde AIK 4-4
10 Sixten Eliasson IK Ymer KO 1 Skövde 1940-02-11
9 Arne Andersson (iky) IK Ymer W 3 Borås 1939-12-12
8 Knut Ramzén BK All Round 0 - 3 Skövde 1939-11-19 Skövde AIK-BK 36 (Vaggeryd) 3-6
7 Erik Dahlqvist Skene AK L 3 Skövde 1939-11-05
6 Erik Dahlqvist Skene AK 0 - 3 Örby 1939-08-12 Skene AK-Skövde AIK 2-2 (utomhus)
5 Börje Rosén KK All Round 3 - 0 Skövde 1939-03-26
4 Börje Rosén KK All Round 1 - 2 Lidköping 1939-03-19
3 Arne Nilsson (l) KK All Round 3 - 0 Lidköping 1939-03-19
2 Yngve Thorén Skövde AIK W 3 Skövde 1939-03-12 Klubbmästerskap
1 Börje Rosén KK All Round L 3 Skövde 1939-01-29 Skövde AIK-KK All Round 6-3
Sammanfattande statistik

Skövde AIK. BK Sture (Arboga). Kungsörs BK. 


1942-12-30 JSM vs Harry Ingdahl (Stockholms AIF). Ingdahl hade varnats två gånger i tredje ronden. I själva gonggonslaget sträckte domaren upp Sundbergs handske som tecken på att Ingdahl diskvalificerats. Gonggongen hade emellertid gått och poängdomarnas utslag blev avgörande. Ingdahl erhöll segern.