Bertil Ahlin

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1927-03-17
Död: 2008-08-06
Klubb: BK Akilles (Norrköping), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1946-1947-1948-1949-1950-1951 SM-Guld, 1953 SM-Guld
Landskamper: 32 (27-4-1)
Nordisk: -
EM: 6 (3-3)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
149 István Juhász HUN 0 - 3 Warzawa, POL 1953-05-20 EM 1953 1/4
148 Karel Gold CZE W Dsq 3 Warzawa, POL 1953-05-18 EM 1953 1/8
147 Tage Krogh DEN 3 - 0 Stockholm 1953-03-22 Landskamper 1953 SWE-DEN 8-2
146 Sven Nilsson BK Primo 3 - 0 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
145 Sture Karlsson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
144 Hans Johansson Årsta BK W Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/4
143 Astor Andersson BK Älgen 3 - 0 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/8
142 Dagfinn Naess NOR 3 - 0 Stockholm 1953-01-30 Landskamper 1953 SWE-NOR 7-3
141 Hans Palm Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1953-01-16. Final DM-Stockholm
140 Hans Johansson Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1953-01-16 1/2 DM-Stockholm
139 Kurt Petersen (l) Jylland, DEN 3 - 0 Aarhus, DEN 1953-01-09 Jylland-Stockholm 7-3
138 Maxie McCullagh Corinthian, IRL W Dsq Stockholm 1952-12-11
137 Helge Hildén Kokkolan Veikot, FIN 3 - 0 Stockholm 1952-10-30
136 Stig Sandelius BK Älgen 3 - 0 Östersund 1952-09-07
135 Berndt "Mike" Johansson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
134 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
133 Filip Vincent BK Rapid W TKO 3 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
132 István Juhász [HUN] 2 - 1 Stockholm 1952-02-07 SWE sel-HUN sel 3-7
131 Tage Andersson (l) BK Ringen 3 - 0 Jönköping 1952-01-13
130 Gerhard Grundtmann [FRG] 2 - 1 Norrköping 1951-12-10
129 Roger Verhelst [BEL] W Dsq 3 Stockholm 1951-12-07
128 Hugo Adamsson Uddevalla BK 3 - 0 Alingsås 1951-12-02
127 Ove Andersen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1951-11-29 Landskamper 1951 SWE-DEN 3-7
126 Mendiola Lloch [ESP] L TKO 1 Halmstad 1951-10-29
125 Mario Vecchiatto ITA W 3 Stockholm 1951-10-28 SWE-ITA 2-8 (extra lk)
124 Caparros Basunanas [ESP] 3 - 0 Stockholm 1951-10-19
123 Mario Vecchiatto [ITA] 2 - 1 Göteborg 1951-10-05
122 Erik Thastum DEN 3 - 0 Stockholm 1951-03-18 Landskamper 1951 SWE-DEN 8-0
121 Knut Frick Lunds BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
120 Jens Helander Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
119 Heinz Müller [FRG] 3 - 0 Stockholm 1951-02-16
118 Jurij Sokolov [URS] 1 - 2 Stockholm 1951-02-01 Stockholm sel II-URS 1-7
117 Bengt Persson Halmstads AIS 3 - 0 Halmstad 1951-01-28
116 Hans Johansson Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1951-01-19 Final DM-Stockholm
115 Gunnar Westlund Hofors AIF 3 - 0 Västerås 1951-01-12
114 Rolf Zell BK Älgen 2 - 1 Östersund 1950-12-17 BK Älgen-Djurgårdens IF 6-3
113 Pauli Dufva [FIN] 1 - 2 Stockholm 1950-11-14
112 Jean Bichot Paris, FRA 1 - 2 Stockholm 1950-11-03 Stockholm-Paris 3-5
111 Aureliano Bolognese ITA A/B 0 - 3 Rom, ITA 1950-10-26 Landskamper 1950 SWE-ITA A/B 3-4 (extra lk)
110 Bruno Visintin ITA 0 - 3 Milano, ITA 1950-10-23 Landskamper 1950 SWE-ITA 2-6
109 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1950-09-29
108 Frank Hansen (fj) Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1950-09-15 Stockholm-Jylland 6-2
107 Don McQueen [SCO] L 3 Glasgow, SCO 1950-05-04
106 Aage Johansen DEN 2 - 1 Stockholm 1950-03-19 Landskamper 1950 SWE-DEN 4-4
105 Bertil Nilsson (maif) Malmbergets AIF W Stockholm 1950-02-27 SM 1950 1/2
104 Lennart Claesén Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 SM-final
103 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS W Dsq 3 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
102 Åke Wärnström Katrineholms BK 3 - 0 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/8
101 Olof Johansson (fj) Karlskrona BK W TKO 3 Växjö 1950-01-29
100 Åke Wärnström Katrineholms BK 2 - 1 Katrineholm 1950-01-27
99 John Nilsson (maif) Malmbergets AIF 3 - 0 Luleå 1949-12-18
98 Bengt "Pekka" Nilsson Malmbergets AIF 3 - 0 Luleå 1949-12-17
97 Birger Nyberg FIN 3 - 0 Stockholm 1949-12-09 Landskamper 1949 SWE-FIN 3-5
96 Svend Aage Sörensen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1949-11-25 Landskamper 1949 SWE-DEN 2-6
95 P Lewis Royal Air Force, UK L 3 Melksham, UK 1949-11-17 SWE sel-British Army 4-3
94 Peter Mahoney British Army 3 - 0 Aldershot, ENG 1949-11-15 SWE sel-British Army 6-2
93 Sulo Seitola Nacka BK 3 - 0 Sundsvall 1949-10-31
92 Altidoro Polidori ITA 0 - 3 Stockholm 1949-10-28 Landskamper 1949 SWE-ITA 2-6
91 Roland Weissbrodt Katrineholms BK W 3 Norrköping 1949-10-16
90 Joseph Janssens [BEL] W 3 Stockholm 1949-10-14
89 Don McQueen [SCO] 3 - 0 Stockholm 1949-09-30
88 Roland Weissbrodt Katrineholms BK 3 - 0 Eskilstuna 1949-08-31 Utomhus. EXH Jersey-Joe Walcott
87 Lennart Claesén Värnamo BK 3 - 0 Värnamo 1949-08-28 Utomhus EXH Jersey-Joe Walcott
86 Erkki Piispa FIN L 3 Oslo, NOR 1949-06-15 EM 1949 1/4
85 Thorkild Petersen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1949-05-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 3-5 (extra lk)
84 Rolf Nilsen NOR 3 - 0 Stockholm 1949-04-08 Landskamper 1949 SWE-NOR 5-3
83 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Malmö 1949-03-25
82 Svend Aage Sörensen DEN 3 - 0 Stockholm 1949-03-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 4-4
81 Arne Jakobsen BK Ringen 3 - 0 Stockholm 1949-03-04
80 Åke Wärnström Katrineholms BK 3 - 0 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 SM-final
79 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 3 - 0 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2
78 Bengt "Pekka" Nilsson Malmbergets AIF 3 - 0 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
77 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 3 - 0 Växjö 1949-01-30
76 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 3 - 0 Karlskrona 1949-01-28
75 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Helsingborg 1948-12-19
74 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Malmö 1948-12-17
73 Roland Weissbrodt Katrineholms BK 3 - 0 Norrköping 1948-12-12
72 Lennart Claesén Värnamo BK 3 - 0 Landskrona 1948-11-20
71 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 2 - 1 Helsingborg 1948-11-19
70 B Kedward IRL W 3 Dublin, IRL 1948-11-09 Landskamper 1948 SWE-IRL 6-2
69 Peter Brandner ENG W 3 London, UK 1948-11-05 Landskamper 1948 SWE-ENG 3-5
68 Peter Brandner ENG 3 - 0 Stockholm 1948-10-16 Landskamper 1948 SWE-ENG 5-3
67 Santiago Rivera Sáenz PER 0 - 3 London, GB 1948-08-07 OS 1948 London 1/16
66 Arne Lunde NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1948-05-27 Landskamper 1948 SWE-NOR 5-3
65 André Bollaert BEL 3 - 0 Stockholm 1948-04-18 Landskamper 1948 SWE-BEL 6-2
64 Arne Lindell Marinen W TKO 2 Kalmar 1948-04-04 Flygvapnet-Marinen 5-3
63 Bertil Eriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1948-03-24
62 Olavi Ouvinen FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1948-03-21 Landskamper 1948 SWE-FIN 2-6
61 Kaj Frederiksen DEN 2 - 1 Stockholm 1948-03-14 Landskamper 1948 SWE-DEN 3-5
60 Gösta Bergelin Landala AK 3 - 0 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 SM-final
59 Folke Fagerholm BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
58 Stig Pettersson Värnamo BK W TKO 3 Stockholm 1948-02-29 SM 1948 1/4
57 Stig Pettersson Värnamo BK 3 - 0 Linköping 1948-02-15 Final Östsvenska
56 Olavi Ouvinen HNK, FIN 2 - 1 Norrköping 1948-02-01
55 Olavi Ouvinen HNK, FIN 2 - 1 Stockholm 1948-01-31
54 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 3 - 0 Landskrona 1948-01-25
53 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1948-01-06
52 Luigi Bevilacqua ITA 3 - 0 Stockholm 1947-12-12 Landskamper 1947 SWE-ITA 7-9
51 Jaakko Engqvist [FIN] 3 - 0 Norrköping 1947-11-16
50 Co Hessels NED 3 - 0 Haag, NED 1947-10-06 Landskamper 1947 SWE-NED 5-3
49 Alf Bertelsen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1947-10-03 Landskamper 1947 SWE-DEN 3-5
48 Bertil Lust IK Ymer/Pressen 3 - 0 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
47 Laszlo Bogacs HUN L Dublin, IRL 1947-05-17 EM 1947 EM-final
46 Jim Dwyer SCO W 3 Dublin, IRL 1947-05-15 EM 1947 1/2
45 Johannes van den Meulen NED W 3 Dublin, IRL 1947-05-14 EM 1947 1/4
44 Maksymilian Grzywocz POL W 3 Lodz, POL 1947-03-28 Landskamper 1947 SWE-POL 3-5
43 Kaj Frederiksen DEN 2 - 1 Stockholm 1947-03-16 Landskamper 1947 SWE-DEN 4-4
42 Yngve Johansson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1947-03-03. SM 1947 SM-final
41 Åke Gabrielsson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 1/2
40 Bertil Lust IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1947-03-01 SM 1947 1/4
39 Stig Pettersson Värnamo BK W TKO 2 Värnamo 1947-02-09 Final Östsvenska
38 Arvo Ouvinen FIN 2 - 1 Stockholm 1947-01-10 Landskamper 1947 SWE-FIN 5-3
37 Michal Janowczyk POL 2 - 1 Stockholm 1946-12-15 Landskamper 1946 SWE-POL 4-4
36 Pentti Huhtaniitty Tyrvään Voima, FIN 3 - 0 Örebro 1946-11-24
35 Reino Nyberg Helsingin Tarmo, FIN 3 - 0 Stockholm 1946-11-08
34 Alf Nielsen (b) DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1946-11-01 Landskamper 1946 SWE-DEN 3-5
33 Vlemminliext [BEL] 2 - 1 Örebro 1946-10-20
32 Yngve Johansson Stockholm/BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1946-10-11 Stockholm-Landsorten 3-5
31 Wilhelmus Boeyen NED 3 - 0 Örebro 1946-10-06 Landskamper 1946 SWE-NED 5-3
30 Erik Thastum Värnamo BK 3 - 0 Växjö 1946-03-24
29 Kaj Frederiksen DEN 2 - 1 Stockholm 1946-03-17 Landskamper 1946 SWE-DEN 4-4
28 Åke Månsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Stockholm 1946-03-04. SM 1946 SM-final
27 Bengt Olsson BK Fram 3 - 0 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 1/2
26 Carl Axel Karlsson IK Ymer W TKO 2 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/4
25 Stig Pettersson Värnamo BK 3 - 0 Jönköping 1946-02-10 Final Östsvenska
24 Sten Karlsson Södertälje BS/ Södermanland W TKO 2 Motala 1945-12-16 Östergötland-Södermanland 4-4
23 Elis Ask FIN W Dsq 3 Stockholm 1945-12-09 Landskamper 1945 SWE-FIN 6-2
22 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 3 - 0 Norrköping 1945-11-25
21 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1945-11-18
20 Karl Engström IF Linnéa 3 - 0 Linköping 1945-11-11
19 Tage Nielsen (b) Hilleröd SK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1945-11-02
18 Anker Schöne DEN Draw Köpenhamn, DEN 1945-10-31 Landskamper 1945 SWE-DEN 10-6
17 Svend Aage Frederica BK Hermod, DEN 3 - 0 Norrköping 1945-10-26
16 Stig Kreüger IF Linnéa/Stockholm 0 - 3 Stockholm 1945-10-12 Stockholm-Landsorten 4-4
15 Kaj Frederiksen Söborg IF, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1945-09-21
14 Stig Kreüger IF Linnéa/Förbundet 3 - 0 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
13 Evert Abrahamsson Redbergslids BK L TKO 3 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
12 John Damberg BK Rapid 3 - 0 Stockholm 1945-03-03 SM 1945 1/4
11 Elis Ask Helsingin Tarmo, FIN 0 - 3 Norrköping 1944-12-10
10 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 0 - 3 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
9 Allan Hansson Trollhättans BK 2 - 1 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
8 Leif Pettersson Värnamo BK 3 - 0 Nybro 1944-02-13 Final Östsvenska
7 Knut Ramzén Huskvarna BK 3 - 0 Nybro 1944-02-12 1/2 Östsvenska
6 Åke Sandholm BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-11-29. JSM-final
5 Roland Hansson (f) BK Örnen KO 1 Stockholm 1943-11-29 1/2 JSM
4 Göte Larsson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1943-11-28 1/4 JSM
3 Göte Larsson Eskilstuna BK L 3 Stockholm 1943-04-21 1/2 Nybörjarnas
2 Torsten Sjöblom Eskilstuna BK W 3 Stockholm 1943-04-20 1/4 Nybörjarnas
1 Berndt Andersson Huvudsta BK W 3 Stockholm 1943-04-19 1/8 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

"Benet".
Stor Grabb nr 41.
Började boxas 1942. Första matcherna i flugvikt.
1943 JSM-Silver. 
1944-1945 (F), 1946, 1948 (B) Östsvensk mästare .
1944 SM-Silver (F), 1952 SM-Silver (L).