Bertil Larsson

Vikt: Lättvikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1929-09-19
Död: 1992-04-13
Klubb: BK Akilles (Norrköping), Nacka BK, IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1954-1955 SM-Guld
Landskamper: 11 (7-4)
Nordisk: 2 (0-2)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
111 Daniel Freiman Upsala IF L KO 2 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
110 Olle Andersson Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1958-02-28 SM 1958 1/4
109 A Jakoblev Spartak, URS 0 - 3 Stockholm 1958-01-06
108 Benny Bechman Aarhus AK, DEN 2 - 1 Aarhus, DEN 1957-12-29
107 Leroy Mims US Army/FRG W Dsq 1 Stockholm 1957-10-29 Stockholm-US Army 4-6
106 Benny Bechman Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1957-10-17 Stockholm-Jylland 7-3
105 Laszlo Csiszár HUN 0 - 3 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
104 Thure Bengtsson BK Primo 3 - 0 Stockholm 1956-01-27
103 Frank Davis AAU, USA L TKO 3 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 4-6
102 Petre Popescu [ROM] 3 - 0 Ploseti, ROM 1955-04-27
101 Ilie Dragena [ROM] 3 - 0 Bukarest, ROM 1955-04-24
100 Leif "Baggis" Hansen NOR W Dsq 2 Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
99 Flemming Lund DEN 3 - 0 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
98 Antonio Vettorel BK Primo 3 - 0 Kalmar 1955-03-18
97 Birger Gustavsson BK 1925 W TKO 2 Norrköping 1955-03-11
96 Thure Bengtsson Hässleholms BK 3 - 0 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
95 Olle Westin BK Winter W TKO Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
94 Jack Andersson Halmstads AIS 2 - 1 Stockholm 1955-03-05 SM 1955 1/4
93 Per Abrahamsen NOR W Köpenhamn, DEN 1955-02-12 NM 1955 Bronsmatch
92 Jens Andersen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1955-02-11 NM 1955 1/2
91 Sören Danielsson IK Balder 1 - 2 Stockholm 1955-01-21 Final DM-Stockholm
90 Lars Högdahl BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1955-01-20 1/2 DM-Stockholm
89 Hans Rienhardt FRG 2 - 1 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
88 Bob Bouhuizen HOL 1 - 2 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-HOL 6-4
87 Antonio Vettorel BK Primo/Skåne 3 - 0 Malmö 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
86 Gösta Söderquist Årsta BK 3 - 0 Västerås 1954-11-28
85 Sigfried Bernhard Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1954-11-12
84 Ivar Malmikoski FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
83 Pertti Rapatti Tampereen VS, FIN W TKO 1 Stockholm 1954-10-29
82 Erik Nielsen Korsør ABK, DEN W TKO 2 Norrköping 1954-10-22
81 Lars Hugg Hudiksvalls ABK 3 - 0 Sundsvall 1954-10-17
80 Helge Ernström Haga AK 3 - 0 Stockholm 1954-10-15
79 Hans Peter Ludwig Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1954-10-08
78 Helmer Nielsen Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1954-10-01 Stockholm-Jylland 6-4
77 László Papp Bp. Vasas, HUN L KO 1 Budapest, HUN 1954-04-05 Int. turnering
76 Erwin Haas [GDR] W 3 Budapest, HUN 1954-04-04 Int. turnering
75 Hans Hansen NOR 3 - 0 Sarpsborg, NOR 1954-03-28 Landskamper 1954 SWE-NOR 6-4
74 Jens Andersen DEN 2 - 1 Lund 1954-03-21 Landskamper 1954 SWE-DEN 7-3
73 Knut Henningsson BK 1925 3 - 0 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
72 Stig Johansson KK All Round 3 - 0 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
71 Arne Larsson Sundsvalls BK 3 - 0 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
70 Fritz Oldenburg Hamburg, FRG 3 - 0 Stockholm 1954-01-29 Stockholm-Hamburg 5-5
69 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1954-01-14 Final DM-Stockholm
68 Ebbe Kops DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
67 Lefevre [BEL] 3 - 0 Stockholm 1953-11-06
66 Balk [FRG] L 3 Bremerhafen, FRG 1953-11-01
65 Erich Walter FRG L KO 1 Kassel, FRG 1953-10-30 Landskamper 1953 SWE-FRG 1-9
64 Svonk Feketia Lokomotiva Zagreb, YUG 3 - 0 Stockholm 1953-10-25
63 Neacsu Serbu [ROM] 2 - 1 Stockholm 1953-10-16
62 Jens Andersen Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1953-10-02 Stockholm-Jylland 6-4
61 Rolf Söderblom BK Falken 3 - 0 Norrköping 1953-04-06
60 Fritz Oldenburg HBC Heros, GER W 3 Halmstad 1953-02-13
59 Aulis Alho BK Ringen/Småland 3 - 0 ? 1953-02-01 Östergötland-Småland 5-5
58 Fergus Kilmartin Corinthian, IRL 1 - 2 Stockholm 1952-12-11
57 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Malmö 1952-11-14
56 Herbert Novak [FRG] 3 - 0 Göteborg 1952-05-01
55 Gert Stråhle Bjuvs BS 0 - 3 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
54 Danny Booby English Army, ENG 3 - 0 Göteborg 1952-01-15 Göteborg sel-Eng Army 4-5
53 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Norrköping 1951-12-10
52 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
51 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
50 Stig Sjölin Värnamo BK/Småland 0 - 3 Växjö 1951-02-11 Småland-Östergötland 7-3
49 Terence Gooding Army, UK 1 - 2 Stockholm 1951-01-08 SWE sel-Army 3-5
48 Kurt Hagelin BK 1925 W TKO 3 Linköping 1950-12-03
47 Gert Stråhle Bjuv BS 0 - 3 Malmö 1950-11-03
46 Nicolae Linca [ROM] 0 - 3 Warsawa, POL 1950-05-15
45 Mauno Laine [FIN] 3 - 0 Warsawa, POL 1950-05-14
44 Viktor Jörgensen DEN 0 - 3 Stockholm 1950-03-19 Landskamper 1950 SWE-DEN 4-4
43 Åke Stenberg BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1950-02-27. SM 1950 SM-final
42 Tage Palm Hudiksvalls ABK 3 - 0 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 1/2
41 Sven Ahnelöv Malmö BK W Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/4
40 Zygmunt Chychla [POL] 1 - 2 Norrköping 1950-01-29
39 Rune "Masen" Gustafsson Vimmerby BK 3 - 0 Oskarshamn 1949-12-11
38 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF /Stockholm 2 - 1 Norrköping 1949-11-21 BK Akilles-Stockholm 5-3
37 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1949-04-20 EM-uttagning
36 Evert Gustafsson IK Balder 3 - 0 Björknäs 1949-04-01
35 Sven Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Malmö 1949-03-25
34 Åke Stenberg BK Örnen 0 - 3 Göteborg 1949-02-28. SM 1949 SM-final
33 Winston Löfqvist Kumla BK 3 - 0 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 1/2
32 Harry Olsson KK All-Round W TKO 3 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
31 Bernhard Engström Örnsköldsviks SK 3 - 0 Växjö 1949-01-30
30 Bernt Holgersson Karlskrona BK 3 - 0 Karlskrona 1949-01-28
29 Jan Andersson BK Björnen 3 - 0 Helsingborg 1948-12-19
28 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Malmö 1948-12-17
27 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Norrköping 1948-12-12
26 Sven Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Landskrona 1948-11-20
25 Börge Rasmussen Ringsted BK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1948-11-19
24 Stig Sjölin Värnamo BK 2 - 1 Värnamo 1948-10-31
23 Orwar Olausson Redbergslids BK 1 - 2 Stockholm 1948-02-27 SM 1948 1/8
22 Lennart Levin BK Akilles 0 - 3 Linköping 1948-02-15. Final Östsvenska
21 Bertil Jansson BK 30 3 - 0 Linköping 1948-02-15 1/2 Östsvenska
20 Toivo Heikkinen HeTo, FIN 3 - 0 Norrköping 1948-02-01
19 Tore Håkansson IFK Linköping W TKO 2 Norrköping 1947-11-30
18 Ahti Lehtinen HeVo, FIN KO 1 Norrköping 1947-11-16
17 Tore Berglund BK Trim/Landslaget 0 - 3 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
16 T Martinsson [FIN] 3 - 0 Stockholm 1947-09-13
15 Göte Wiklander BK Örnen 3 - 0 Kalmar 1947-03-23
14 Conny Blom Landala BK 0 - 3 Stockholm 1947-03-01 SM 1947 1/4
13 Edmund Sowinski [POL] 1 - 2 Norrköping 1946-12-18
12 Gunnar Grehn Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1946-10-25
11 Ole Olsen Sp.09, NOR 3 - 0 Norrköping 1946-03-31
10 Birger Svensson Oskarshamns BK 0 - 3 Oskarshamn 1946-03-17
9 Sixten Andersson Kungsörs BK 3 - 0 Stockholm 1945-11-27. JSM-final
8 Olof Ekberg IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1945-11-27 1/2 JSM
7 Jean Berglund Oxelösunds BK 3 - 0 Stockholm 1945-11-26 1/4 JSM
6 Ingemar Claesén Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1945-11-25 1/8 JSM
5 Heinrich Fahrenholtz BK Hermod, DEN 0 - 3 Norrköping 1945-10-26
4 Hans Eriksson (b) IK Balder 3 - 0 Stockholm 1945-03-16
3 Torsten Persson Halmstads BS 2 - 1 Norrköping 1944-12-10
2 Sivert Karlsson Eskilstuna BK/ Södermanland 3 - 0 Eskilstuna 1944-10-20 Södermanland-Östergötland 4-4
1 S Johansson (f) Katrineholms BK 3 - 0 Norrköping 1944-10-08
Sammanfattande statistik

"Lasse".
Debuterade 1943. Började i flugvikt.
1945 JSM-Guld.
1948 Silver Östsvenska. 
1949-1950 SM-Silver (W).
1951 SM-silver (LM).
1954 Distriktsmästare Stockholm. 
Stor Grabb nr 60.


Erhöll ett löst skott genom benet vid en militärövning under 1949. Skadan krävde sjuhusvistelse.