Bertil Larsson

Vikt: Lättvikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1929-09-19
Död: 1992-04-13
Klubb: BK Akilles (Norrköping), Nacka BK, IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1954-1955 SM-Guld
Landskamper: 11 (7-4)
Nordisk: 2 (0-2)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
121 Daniel Freiman Upsala IF L KO 2 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
120 Olle Andersson Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1958-02-28 SM 1958 1/4
119 A Jakoblev Spartak, URS 0 - 3 Stockholm 1958-01-06
118 Benny Bechmann Aarhus AK, DEN 2 - 1 Aarhus, DEN 1957-12-29
117 Leroy Mims US Army/FRG W Dsq 1 Stockholm 1957-10-29 Stockholm-US Army 4-6
116 Benny Bechmann Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1957-10-17 Stockholm-Jylland 7-3
115 Laszlo Csiszár HUN 0 - 3 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
114 Thure Bengtsson BK Primo 3 - 0 Stockholm 1956-01-27
113 Frank Davis AAU, USA L TKO 3 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 4-6
112 Petre Popescu [ROM] 3 - 0 Ploseti, ROM 1955-04-27
111 Ilie Dragena [ROM] 3 - 0 Bukarest, ROM 1955-04-24
110 Leif "Baggis" Hansen NOR W Dsq 2 Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
109 Flemming Lund DEN 3 - 0 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
108 Antonio Vettorel BK Primo 3 - 0 Kalmar 1955-03-18
107 Birger Gustavsson BK 1925 W TKO 2 Norrköping 1955-03-11
106 Thure Bengtsson Hässleholms BK 3 - 0 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
105 Olle Westin BK Winter W TKO Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
104 Jack Andersson Halmstads AIS 2 - 1 Stockholm 1955-03-05 SM 1955 1/4
103 Per Abrahamsen NOR W w.o. Köpenhamn, DEN 1955-02-12 NM 1955 Bronsmatch
102 Jens Andersen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1955-02-11 NM 1955 1/2
101 Sören Danielsson IK Balder 1 - 2 Stockholm 1955-01-21 Final DM-Stockholm
100 Lars Högdahl BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1955-01-20 1/2 DM-Stockholm
99 Hans Rienhardt FRG 2 - 1 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
98 Bob Bouhuizen NED 1 - 2 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-NED 6-4
97 Antonio Vettorel BK Primo/Skåne 3 - 0 Malmö 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
96 Gösta Söderquist Årsta BK 3 - 0 Västerås 1954-11-28
95 Sigfried Bernhard Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1954-11-12
94 Ivar Malmikoski FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
93 Pertti Rapatti Tampereen VS, FIN W TKO 1 Stockholm 1954-10-29
92 Erik Nielsen Korsør ABK, DEN W TKO 2 Norrköping 1954-10-22
91 Lars Hugg Hudiksvalls ABK 3 - 0 Sundsvall 1954-10-17
90 Helge Ernström Haga AK 3 - 0 Stockholm 1954-10-15
89 Hans Peter Ludwig Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1954-10-08
88 Helmer Nielsen Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1954-10-01 Stockholm-Jylland 6-4
87 László Papp Bp. Vasas, HUN L KO 1 Budapest, HUN 1954-04-05 Int. turnering
86 Erwin Haas [GDR] W 3 Budapest, HUN 1954-04-04 Int. turnering
85 Hans Hansen NOR 3 - 0 Sarpsborg, NOR 1954-03-28 Landskamper 1954 SWE-NOR 6-4
84 Jens Andersen DEN 2 - 1 Lund 1954-03-21 Landskamper 1954 SWE-DEN 7-3
83 Knut Henningsson BK 1925 3 - 0 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
82 Stig Johansson KK All Round 3 - 0 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
81 Arne Larsson Sundsvalls BK 3 - 0 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
80 Fritz Oldenburg Hamburg, FRG 3 - 0 Stockholm 1954-01-29 Stockholm-Hamburg 5-5
79 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1954-01-14 Final DM-Stockholm
78 Ebbe Kops DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
77 Lefevre [BEL] 3 - 0 Stockholm 1953-11-06
76 Balk [FRG] L 3 Bremerhafen, FRG 1953-11-01
75 Erich Walter FRG L KO 1 Kassel, FRG 1953-10-30 Landskamper 1953 SWE-FRG 1-9
74 Svonk Feketia Lokomotiva Zagreb, YUG 3 - 0 Stockholm 1953-10-25
73 Eisten Eriksson BK Älgen KO 1 Sundsvall 1953-10-18
72 Neacsu Serbu [ROM] 2 - 1 Stockholm 1953-10-16
71 Jens Andersen Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1953-10-02 Stockholm-Jylland 6-4
70 Rolf Söderblom BK Falken 3 - 0 Norrköping 1953-04-06
69 Fritz Oldenburg HBC Heros, GER W 3 Halmstad 1953-02-13
68 Aulis Alho BK Ringen/Småland 3 - 0 ? 1953-02-01 Östergötland-Småland 5-5
67 Fergus Kilmartin Corinthian BC, IRL 1 - 2 Stockholm 1952-12-11
66 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Malmö 1952-11-14
65 Herbert Novak [FRG] 3 - 0 Göteborg 1952-05-01
64 Gert Stråhle Bjuvs BS 0 - 3 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
63 Danny Booby English Army, ENG 3 - 0 Göteborg 1952-01-15 Göteborg sel-Eng Army 4-5
62 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Norrköping 1951-12-10
61 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
60 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
59 Stig Sjölin Värnamo BK/Småland 0 - 3 Växjö 1951-02-11 Småland-Östergötland 7-3
58 Terence Gooding Army, UK 1 - 2 Stockholm 1951-01-08 SWE sel-Army 3-5
57 Kurt Hagelin BK 1925 W TKO 3 Linköping 1950-12-03
56 Gert Stråhle Bjuv BS 0 - 3 Malmö 1950-11-03
55 Göte Wiklander Nacka BK W 3 Stockholm 1950-10-13
54 Nicolae Linca [ROM] 0 - 3 Warsawa, POL 1950-05-15
53 Mauno Laine [FIN] 3 - 0 Warsawa, POL 1950-05-14
52 Viktor Jörgensen DEN 0 - 3 Stockholm 1950-03-19 Landskamper 1950 SWE-DEN 4-4
51 Åke Stenberg BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1950-02-27. SM 1950 SM-final
50 Tage Palm Hudiksvalls ABK 3 - 0 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 1/2
49 Sven Ahnelöv Malmö BK W Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/4
48 Zygmunt Chychla [POL] 1 - 2 Norrköping 1950-01-29
47 Rune "Masen" Gustafsson Vimmerby BK 3 - 0 Oskarshamn 1949-12-11
46 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF /Stockholm 2 - 1 Norrköping 1949-11-21 BK Akilles-Stockholm 5-3
45 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1949-04-20 EM-uttagning
44 Evert Gustafsson IK Balder 3 - 0 Björknäs 1949-04-01
43 Sven Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Malmö 1949-03-25
42 Åke Stenberg BK Örnen 0 - 3 Göteborg 1949-02-28. SM 1949 SM-final
41 Winston Löfqvist Kumla BK 3 - 0 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 1/2
40 Harry Olsson KK All-Round W TKO 3 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
39 Bernhard Engström Örnsköldsviks SK 3 - 0 Växjö 1949-01-30
38 Bernt Holgersson Karlskrona BK 3 - 0 Karlskrona 1949-01-28
37 Jan Andersson BK Björnen 3 - 0 Helsingborg 1948-12-19
36 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Malmö 1948-12-17
35 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Norrköping 1948-12-12
34 Sven Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Landskrona 1948-11-20
33 Börge Rasmussen Ringsted BK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1948-11-19
32 Stig Sjölin Värnamo BK 2 - 1 Värnamo 1948-10-31
31 Orwar Olausson Redbergslids BK 1 - 2 Stockholm 1948-02-27 SM 1948 1/8
30 Lennart Levin BK Akilles 0 - 3 Linköping 1948-02-15. Final Östsvenska
29 Bertil Jansson BK 30 3 - 0 Linköping 1948-02-15 1/2 Östsvenska
28 Toivo Heikkinen HeTo, FIN 3 - 0 Norrköping 1948-02-01
27 Tore Håkansson IFK Linköping W TKO 2 Norrköping 1947-11-30
26 Ahti Lehtinen HeVo, FIN KO 1 Norrköping 1947-11-16
25 Walter Hauge Larvik, NOR 2 - 1 Halden, NOR 1947-11-09
24 Carl Honore Struer ABK, DEN L 3 Oslo, NOR 1947-11-02
23 Leif "Baggis" Hansen Sp.09, NOR W 3 Oslo, NOR 1947-11-01
22 Tore Berglund BK Trim/Landslaget 0 - 3 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
21 T Martinsson [FIN] 3 - 0 Stockholm 1947-09-13
20 Göte Wiklander BK Örnen 3 - 0 Kalmar 1947-03-23
19 Conny Blom Landala BK 0 - 3 Stockholm 1947-03-01 SM 1947 1/4
18 Edmund Sowinski [POL] 1 - 2 Norrköping 1946-12-18
17 Victor Cervin IF SAAB 3 - 0 Linköping 1946-12-08
16 Gunnar Grehn Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1946-10-25
15 Ole Olsen Sp.09, NOR 3 - 0 Norrköping 1946-03-31
14 Birger Svensson Oskarshamns BK 0 - 3 Oskarshamn 1946-03-17
13 Sixten Andersson Kungsörs BK 3 - 0 Stockholm 1945-11-27. JSM-final
12 Olof Ekberg IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1945-11-27 1/2 JSM
11 Jean Berglund Oxelösunds BK 3 - 0 Stockholm 1945-11-26 1/4 JSM
10 Ingemar Claesén Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1945-11-25 1/8 JSM
9 Gösta Danielsson Oskarshamns BK W TKO 2 Oskarshamn 1945-11-04
8 Heinrich Fahrenholtz BK Hermod, DEN 0 - 3 Norrköping 1945-10-26
7 Ragnar Johansson (fj) Stockholms AIF L Dsq 3 Stockholm 1945-04-12 1/4 Nybörjarnas
6 Nils Larsson (nbs) Nyköpings BS 3 - 0 Stockholm 1945-04-11 1/8 Nybörjarnas
5 Hans Eriksson (b) IK Balder 3 - 0 Stockholm 1945-03-16
4 Torsten Persson Halmstads BS 2 - 1 Norrköping 1944-12-10
3 Göran "Axsäter" Karlsson Finspångs AIK 3 - 0 Finspång 1944-12-03
2 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK/ Södermanland 3 - 0 Eskilstuna 1944-10-20 Södermanland-Östergötland 4-4
1 S Johansson (f) Katrineholms BK 3 - 0 Norrköping 1944-10-08
Sammanfattande statistik

"Lasse".
Debuterade 1943. Började i flugvikt.
1945 JSM-Guld.
1948 Silver Östsvenska. 
1949-1950 SM-Silver (W).
1951 SM-silver (LM).
1954 Distriktsmästare Stockholm. 
Stor Grabb nr 60.


Erhöll ett löst skott genom benet vid en militärövning under 1949. Skadan krävde sjuhusvistelse.