Evert Högberg

69 (43-26, 10 KO)

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1934-09-08
Död: 1974-02-19
Klubb: Hisingens BK (Göteborg)
SM: 1955 SM-Guld
Landskamper: 4 (2-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1956-09-30. Som proffs 3 (0-2-1, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
69 Max Scott BK Björnen L Dsq 3 Stockholm 1956-02-24 SM 1956 1/4
68 Åke Kuha FIN W Dsq 3 Stockholm 1956-02-10 Landskamper 1956 SWE-FIN 8-2
67 Echard Bartem [FRG] KO 3 Göteborg 1956-01-27
66 John Curnock Royal Air Force, ENG 3 - 0 Halmstad 1956-01-15 Bröts efter r 1
65 Wilhelm [FRG] 3 - 0 Göteborg 1956-01-13
64 Jan Gundersen NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1955-12-09 Landskamper 1955 SWE-NOR 6-4
63 Hans V Petersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1955-11-25 Landskamper 1955 SWE-DEN 1-9
62 Jack Puscas AAU, USA W Dsq 2 Göteborg 1955-11-04 Göteborg sel-AAU 5-5
61 Ole Boyer [DEN] KO 1 Göteborg 1955-10-21
60 Constantin Dumitrescu [ROM] 0 - 3 Bukarest, ROM 1955-04-24
59 Ragnar Bergström Redbergslids BK 2 - 1 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
58 Gunnar Westlund Hofors AIF W Dsq 2 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
57 Holger Karlsson Enköpings BK 2 - 1 Stockholm 1955-03-04 SM 1955 1/4
56 Gunnar Dahlstrand Haga AK KO 2 Mölndal 1955-02-25
55 Leif Karlin Uddevalla BK KO 1 Karlskoga 1955-02-06 Final Västsvenska
54 Constantin Dumitrescu [ROM] 0 - 3 Göteborg 1955-02-04
53 Constantin Dumitrescu [ROM] 0 - 3 Halmstad 1955-01-30
52 Paul Reinhold Köln, FRG 3 - 0 Göteborg 1954-11-19 Göteborg-Köln 6-4
51 Hilding Boström FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
50 Ragnar Bergström Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1954-10-29
49 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Sundsvalls BK 3 - 0 Sundsvall 1954-10-17
48 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Sundsvalls BK 0 - 3 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
47 Åke Dahlberg IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
46 J Ottosson Skoftebyns AIS W TKO 2 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
45 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Halmstad 1954-01-31
44 Max Scott Skene AK 3 - 0 Skene 1954-01-17
43 Leif "Baggis" Hansen Sp 09, NOR L Dsq 2 Oslo, NOR 1954-01-10
42 Ragnar Bergström Redbergslids BK W 3 Göteborg 1954-01-08
41 Stig Sundberg Eslövs IK/Skåne 3 - 0 Göteborg 1953-11-20 Göteborg-Skåne 7-3
40 Leif "Baggis" Hansen Sp 09, NOR 0 - 3 Sarpsborg, NOR 1953-11-15
39 Ragnar Bergström Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1953-11-06
38 Günter Fricke [FRG] 3 - 0 Göteborg 1953-10-09
37 Sigurd Eriksson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/4
36 Åke Dahlberg IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/8
35 Ragnar Bergström Mariestads AIF 3 - 0 Uddevalla 1953-02-15 Final Västsvenska
34 Tore Berglund BK Trim 3 - 0 Uddevalla 1953-02-14 1/2 Västsvenska
33 Verner Andersson Mölndals BK KO 3 Uddevalla 1953-02-14 1/4 Västsvenska
32 Ragnar Bergström Mariestads AIF 3 - 0 Karlstad 1953-02-08
31 Kurt Hjelm Värnamo BK L w.o Stockholm 1952-12-01 JSM Bronsmatch
30 Berthold Vangefors Årsta BK L Dsq 3 Stockholm 1952-11-30 1/2 JSM
29 Yngve Eliasson BK Höjden W TKO 2 Stockholm 1952-11-29 1/4 JSM
28 Ragnar Bergström Mariestads AIF 2 - 1 Stockholm 1952-11-28 1/8 JSM
27 Leif "Baggis" Hansen Sp 09, NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1952-11-07
26 Bernt Ramse Djurgårdens IF 0 - 3 Borås 1952-02-17
25 Anders Haga Fagen 26, NOR 3 - 0 Göteborg 1952-02-12
24 Ulf Christiansen [DEN] 0 - 3 Göteborg 1952-01-04
23 Bengt Engdahl Malmö BK/Skåne W Dsq 3 Göteborg 1951-12-14 Göteborg-Skåne
22 Bengt Tholin Majornas BK W Dsq 3 Göteborg 1951-11-30
21 E Galloudee [FRA] L TKO 3 ?, FRA 1951-10-20
20 Jean Bochot Paris, FRA L TKO 2 Paris, FRA 1951-10-14 Paris-Göteborg 5-3
19 Erik Nielsen (l) IF Sparta, DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1951-09-14
18 Sven Lindberg (uif) Upsala IF 1 - 2 Stockholm 1951-03-29 1/16 JSM
17 Bror Karlsson Majornas BK KO 2 Göteborg 1951-03-29 DM-Gbg (j)
16 Leif Carlsson (ubk) Uddevalla BK KO 2 Trollhättan 1951-01-28
15 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 2 - 1 Skövde 1951-01-21
14 Rolf "Sotarn" Pettersson IF Linnéa L Dsq 3 Stockholm 1950-12-29 1/4 JSM
13 I Karlsson BK Masen 2 - 1 Stockholm 1950-12-28 1/8 JSM
12 Lennart Svensson (l) IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1950-12-27 1/16 JSM
11 Josef Harsia Mölndals BK 3 - 0 Göteborg 1950-11-24
10 PO Bäckman Landala AK 3 - 0 Mölndal 1950-11-17
9 Lennart Jönsson Malmö BK 3 - 0 Malmö 1950-11-03
8 Tage Pettersson BK Stjärnan 1 - 2 Kinna 1950-10-29
7 Helge Henriksson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1950-10-06
6 Gunnar Dahlstrand Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1950-02-10
5 Tage Pettersson BK Stjärnan 1 - 2 Skene 1950-01-29
4 Erik Nilsson (lw) Mölndals BK 3 - 0 Mölndal 1950-01-24
3 Leif Gunnarsson Halmstads BS 1 - 2 Halmstad 1950-01-08
2 Erik Nilsson (lw) Mölndals BK 2 - 1 Mölndal 1950-01-06
1 Sven Ahlvestedt Landala AK 2 - 1 Mölndal 1949-11-25
Sammanfattande statistik

Började boxas 1949.
1953, 1955 Västsvensk mästare.
1954 SM-Silver.
Högberg var avstängd i Bronsmatchen på JSM 1952-12-01 efter hot mot ringdomaren då denne diskvalificerat honom. 


Saknade förutsättningar som proffs. Hårt knockad i sista matchen. Äldre bror till Bo Högberg.


Extraaktiviteter utanför ringen. 


Litteratur


Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004.
Där återfinns referat av alla Högbergs matcher i Sverige plus komplett matchlista.