Tage Pagård (Persson)

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1924-12-27
Död: 1954-08-30
Klubb: Alingsås BK, Skövde AIK
SM: 1943-1944, 1947 SM-Guld
Landskamper: 10 (3-7)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
56 Stig "Sotarn" Sundberg Kungsör BK 3 - 0 Alingsås 1950-03-13 Alingsås BK 15 år
55 Einar Sjöberg Skövde AIK 0 - 3 Skövde 1950-02-19
54 Torsten Persson Halmstads BS 2 - 1 Varberg 1949-10-30
53 Luigi Bevilacqua [ITA] 0 - 3 Göteborg 1949-10-05
52 Peter Morrison ENG L TKO 3 Stockholm 1948-10-16 Landskamper 1948 SWE-ENG 5-3
51 Ingmar Burjström BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 SM-final
50 Allan Hansson Landala AK 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
49 Börje Olsson Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
48 Börje Olsson Malmö BK/Pressen 3 - 0 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
47 Zachara Bazarnik POL L 3 Lodz, POL 1947-03-28 Landskamper 1947 SWE-POL 3-5
46 Alf Bertelsen DEN 2 - 1 Stockholm 1947-03-16 Landskamper 1947 SWE-DEN 4-4
45 Allan Hansson Landala AK 3 - 0 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 SM-final
44 Börje Olsson Malmö BK 2 - 1 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
43 Karl-Gustaf Andersson BK Avanche 3 - 0 Stockholm 1947-02-28 SM 1947 1/4
42 Stig "Sotarn" Sundberg BK Sture 3 - 0 Arboga 1947-02-16
41 Karl-Gustaf Andersson BK Avanche 3 - 0 Vänersborg 1947-02-09 Final Västsvenska
40 Roy Bengtsson Skoftebyns AIS 3 - 0 Trollhättan 1947-01-26
39 Sven Jacobsson Hisingens BK 3 - 0 Skövde 1947-01-12 Skövde AIK-Hisingens BK 5-4
38 Olavi Ouvinen FIN 1 - 2 Stockholm 1947-01-10 Landskamper 1947 SWE-FIN 5-3
37 Maksymilian Grzywocz POL 1 - 2 Stockholm 1946-12-15 Landskamper 1946 SWE-POL 4-4
36 Roy Bengtsson Skoftebyns AIS 3 - 0 Stockholm 1946-12-06 Landslagsuttagning
35 Sulo Nykänen Helsingin AK, FIN 3 - 0 Örebro 1946-11-24
34 Ingmar Burjström BK Örnen 2 - 1 Skövde 1946-11-15
33 Yrjö Heino [FIN] 2 - 1 Göteborg 1946-11-08
32 Leif Pettersson Värnamo BK/Småland W TKO 2 Kinna 1946-11-03 Västergötland-Småland 5-3
31 Alf Bertelsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1946-11-01 Landskamper 1946 SWE-DEN 3-5
30 Reino Nyberg Helsingin Tarmo, FIN 0 - 3 Eskilstuna 1946-10-22
29 Torsten Almqvist IK Balder/Stockholm B W TKO 3 Stockholm 1946-10-11 Stockholm B-Landsorten B 2-6
28 Yngve Johansson BK Örnen 2 - 1 Skövde 1946-09-27
27 Arvo Ouvinen Helsingin Tarmo, FIN 1 - 2 Eskilstuna 1945-11-30
26 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1945-11-25
25 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Skövde 1945-11-18
24 Knut Ramzén BK Ringen/Småland 3 - 0 Jönköping 1945-10-28 Småland-Västergötland 4-4
23 Heikki Rytkönen Mikkelin Nyrkkeilijät, FIN 3 - 0 Skövde 1945-10-10
22 Allan Hansson Landala AK/Pressen 3 - 0 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
21 Olavi Ouvinen FIN L 3 Helsingfors, FIN 1945-02-16 Landskamper 1945 SWE-FIN 3-5
20 Evert Abrahamsson Redbergslids BK L TKO 3 Skövde 1945-01-21
19 Olavi Ouvinen FIN W 3 Stockholm 1944-12-08 Landskamper 1944 SWE-FIN 6-2
18 Knut Ramzén BK Ringen/Småland 3 - 0 Skövde 1944-11-01 Västergötland-Småland 6-2
17 Bertil Ahlin BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
16 Gösta Bergelin Landala AK 3 - 0 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
15 Stig Pettersson Värnamo BK W TKO 3 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/4
14 Erik Grahn Hälsingborgs BS 2 - 1 Alingsås 1944-02-06
13 Elis Ask FIN L 3 Helsingfors, FIN 1943-12-15 Landskamper 1943 SWE-FIN 5,5-2,5 (11-5)
12 Allan Hansson Trollhättans BK 3 - 0 Stockholm 1943-11-01
11 Alf Bertelsen DEN 3 - 0 Stockholm 1943-03-21 Landskamper 1943 SWE-DEN 6-2
10 Allan Hansson Trollhättans BK 3 - 0 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
9 Stig Oldvik Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/2
8 Erik Grahn Hälsingborgs BS 3 - 0 Stockholm 1943-02-27 SM 1943 1/4
7 Bengt Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Trollhättan 1943-02-14. Final Västsvenska
6 Ture Persson Alingsås BK 3 - 0 Alingsås 1943-01-31 Final DM-Västergötland
5 Allan Hansson Trollhättans BK 0 - 3 Trollhättan 1942-12-19
4 Gösta Nordlund BK Sparta 2 - 1 Stockholm 1942-11-30 1/2 JSM
3 Karl-Erik Andersson Kalmar BK 3 - 0 Stockholm 1942-11-29 1/4 JSM
2 Gösta Bergelin Landala AK 3 - 0 Göteborg 1942-09-25
1 Georg Andersson BK Sparta 0 - 3 Stockholm 1941-11-20 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 38. 
1942 JSM-Guld.
1943 Distriktsmästare Västergötland. 
1948 SM-Silver.
1943, 1947-1948 Västsvensk mästare.
Sex landskapsmatcher för Västergötland.
Kabompokalen 1943.


Avled i en arbetsplatsolycka (jordras) i samband med schaktningsarbete i hemstaden Alingsås.