Tage Pagård (Persson)

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1924-12-27
Död: 1954-08-30
Klubb: Alingsås BK, Skövde AIK
SM: 1943-1944, 1947 SM-Guld
Landskamper: 10 (3-7)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
67 Stig "Sotarn" Sundberg Kungsör BK 3 - 0 Alingsås 1950-03-13 Alingsås BK 15 år
66 Einar Sjöberg Skövde AIK 0 - 3 Skövde 1950-02-19
65 Torsten Persson Halmstads BS 2 - 1 Varberg 1949-10-30
64 Luigi Bevilacqua [ITA] 0 - 3 Göteborg 1949-10-05
63 Peter Morrison ENG L TKO 3 Stockholm 1948-10-16 Landskamper 1948 SWE-ENG 5-3
62 Ingmar Burjström BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 SM-final
61 Allan Hansson Landala AK 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
60 Börje Olsson Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
59 Börje Olsson Malmö BK/Pressen 3 - 0 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
58 Zachara Bazarnik POL L 3 Lodz, POL 1947-03-28 Landskamper 1947 SWE-POL 3-5
57 Alf Bertelsen DEN 2 - 1 Stockholm 1947-03-16 Landskamper 1947 SWE-DEN 4-4
56 Allan Hansson Landala AK 3 - 0 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 SM-final
55 Börje Olsson Malmö BK 2 - 1 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
54 Karl-Gustaf Andersson BK Avanche 3 - 0 Stockholm 1947-02-28 SM 1947 1/4
53 Stig "Sotarn" Sundberg BK Sture 3 - 0 Arboga 1947-02-16
52 Karl-Gustaf Andersson BK Avanche 3 - 0 Vänersborg 1947-02-09 Final Västsvenska
51 Roy Bengtsson Skoftebyns AIS 3 - 0 Trollhättan 1947-01-26
50 Sven Jacobsson Hisingens BK 3 - 0 Skövde 1947-01-12 Skövde AIK-Hisingens BK 5-4
49 Olavi Ouvinen FIN 1 - 2 Stockholm 1947-01-10 Landskamper 1947 SWE-FIN 5-3
48 Maksymilian Grzywocz POL 1 - 2 Stockholm 1946-12-15 Landskamper 1946 SWE-POL 4-4
47 Roy Bengtsson Skoftebyns AIS 3 - 0 Stockholm 1946-12-06 Landslagsuttagning
46 Sulo Nykänen Helsingin AK, FIN 3 - 0 Örebro 1946-11-24
45 Ingmar Burjström BK Örnen 2 - 1 Skövde 1946-11-15
44 Yrjö Heino [FIN] 2 - 1 Göteborg 1946-11-08
43 Leif Pettersson Värnamo BK/Småland W TKO 2 Kinna 1946-11-03 Västergötland-Småland 5-3
42 Alf Bertelsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1946-11-01 Landskamper 1946 SWE-DEN 3-5
41 Reino Nyberg Helsingin Tarmo, FIN 0 - 3 Eskilstuna 1946-10-22
40 Torsten Almqvist IK Balder/Stockholm B W TKO 3 Stockholm 1946-10-11 Stockholm B-Landsorten B 2-6
39 Yngve Johansson BK Örnen 2 - 1 Skövde 1946-09-27
38 Arvo Ouvinen Helsingin Tarmo, FIN 1 - 2 Eskilstuna 1945-11-30
37 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1945-11-25
36 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Skövde 1945-11-18
35 Knut Ramzén BK Ringen/Småland 3 - 0 Jönköping 1945-10-28 Småland-Västergötland 4-4
34 Heikki Rytkönen Mikkelin Nyrkkeilijät, FIN 3 - 0 Skövde 1945-10-10
33 Allan Hansson Landala AK/Pressen 3 - 0 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
32 Axel Jensen Halmstads BS 0 - 3 Halmstad 1945-02-23
31 Olavi Ouvinen FIN L 3 Helsingfors, FIN 1945-02-16 Landskamper 1945 SWE-FIN 3-5
30 Carl Axel Karlsson IK Ymer 2 - 1 Uddevalla 1945-02-04 Final Västsvenska
29 Evert Abrahamsson Redbergslids BK L TKO 3 Skövde 1945-01-21
28 Allan Hansson Landala AK L 3 Göteborg 1945-01-19
27 Olavi Ouvinen FIN W 3 Stockholm 1944-12-08 Landskamper 1944 SWE-FIN 6-2
26 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1944-11-10
25 Knut Ramzén BK Ringen/Småland 3 - 0 Skövde 1944-11-01 Västergötland-Småland 6-2
24 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Jönköping 1944-10-16
23 Stig Kreüger IF Linnéa/Stockholm 0 - 3 Stockholm 1944-10-13 Stockholm-Landsorten 4-4
22 Jan Pamp BK Björnen 0 - 3 Malmö 1944-04-03
21 Sven Asplund Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1944-03-31
20 Erik Alfredsson Narva BK 3 - 0 Skövde 1944-03-25
19 Bertil Ahlin BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
18 Gösta Bergelin Landala AK 3 - 0 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
17 Stig Pettersson Värnamo BK W TKO 3 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/4
16 Knut Ramzén BK Ringen 3 - 0 Skövde 1944-02-25 Skövde AIK-BK Ringen 7-3
15 Karl-Gustaf Andersson IFK Bofors 3 - 0 Karlstad 1944-02-13 Final Västsvenska
14 Erik Grahn Hälsingborgs BS 2 - 1 Alingsås 1944-02-06
13 Elis Ask FIN L 3 Helsingfors, FIN 1943-12-15 Landskamper 1943 SWE-FIN 5,5-2,5 (11-5)
12 Allan Hansson Trollhättans BK 3 - 0 Stockholm 1943-11-01
11 Alf Bertelsen DEN 3 - 0 Stockholm 1943-03-21 Landskamper 1943 SWE-DEN 6-2
10 Allan Hansson Trollhättans BK 3 - 0 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
9 Stig Oldvik Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/2
8 Erik Grahn Hälsingborgs BS 3 - 0 Stockholm 1943-02-27 SM 1943 1/4
7 Bengt Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Trollhättan 1943-02-14. Final Västsvenska
6 Ture Persson Alingsås BK 3 - 0 Alingsås 1943-01-31 Final DM-Västergötland
5 Allan Hansson Trollhättans BK 0 - 3 Trollhättan 1942-12-19
4 Gösta Nordlund BK Sparta 2 - 1 Stockholm 1942-11-30 1/2 JSM
3 Karl-Erik Andersson Kalmar BK 3 - 0 Stockholm 1942-11-29 1/4 JSM
2 Gösta Bergelin Landala AK 3 - 0 Göteborg 1942-09-25
1 Georg Andersson BK Sparta 0 - 3 Stockholm 1941-11-20 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 38. 
1942 JSM-Guld.
1943 Distriktsmästare Västergötland. 
1948 SM-Silver.
1943-1944-1945, 1947-1948 Västsvensk mästare.
Sex landskapsmatcher för Västergötland.
Kabompokalen 1943.


Avled i en arbetsplatsolycka (jordras) i samband med schaktningsarbete i hemstaden Alingsås.