SM 1948

F, Allan Hansson (Landala AK) - Curt Andersson (BK Älgen) 1948-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Nils Nilsson (Halmstads BS) - Sixten Andersson (Kungsörs BK) 1948-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
Fj, Rolf Zell (Hudiksvalls ABK) - Karl Engström (IF Linnéa) 1948-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
Fj, Berndt "Mike" Johansson (Hälsingborgs BS) - Rune Sandberg (Upsala IF) 1948-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
Fj, Åke Dahlberg (IF Linnéa) - Tage Lindgren (BK Örnen) 1948-02-27, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
L, Olle Larsson (BK Örnen) - Karl-Erik Norén (IF Linnéa) 1948-02-27, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
W, Tage Palm (Hudiksvalls ABK) - Lennart Levin (BK Akilles) 1948-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
W, Åke Stenberg (BK Örnen) - Roland Sandberg (Upsala IF) 1948-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Lennart Österberg (BK Stål) - Viggo Persson (BK Örnen) 1948-02-27, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
T, Carl Nilsson (Svedala BK) - Börje Eklund (Telegrafverkets IF) 1948-02-27, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
W, Orwar Olausson (Redbergslids BK) - Bertil Larsson (BK Akilles) 1948-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
B, Gösta Bergelin (Landala AK) - Roland Weissbrodt (Katrineholms BK) 1948-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Sture Olsson (IF Linnéa) - Georg Forselius (Huvudsta BK) 1948-02-27, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
F, Ingmar Burjström (BK Örnen) - Stig Oldvik (Enköpings BK) 1948-02-28, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/4
Fj, Olle Hägg (BK Trim) - Bengt "Pekka" Nilsson (Malmbergets AIF) 1948-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
Fj, Lennart Claesén (Värnamo BK) - Kurt Åström (Landskrona BK) 1948-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Jan Pamp (BK Björnen) - Arne Lindholm (Malmö BK) 1948-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Orvar Andersson (Lunds BS) - Erik Karlsson (BK Örnen) 1948-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
M, Tore Karlsson (BK Akilles) - Algot Andersson (Hisingens BK) 1948-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Olle Bengtsson (Skoftebyns AIS) - Olle Karlsson (lt) (Vimmerby BK) 1948-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Kurt Stehlin (Huvudsta BK) - Torsten "Djungel-Jack" Andersson (Luleå SK) 1948-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
F, Tage Pagård (Persson) (Alingsås BK) - Börje Olsson (Malmö BK) 1948-02-28 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Gert Stråhle (Malmö BK) - Bernhard Engström (Örnsköldsviks BK) 1948-02-28 , Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/8
W, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Stig Sjölin (Värnamo BK) 1948-02-28 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) - Erik Dahlberg (IF Linnéa) 1948-02-28, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
LT, Harry Setterlöf (Upsala IF) - Bror Andersson (Halmstads BS) 1948-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Bertil Eriksson (IF Linnéa) - F Pettersson (BK Höjden) 1948-02-29, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Folke Fagerholm (BK Höjden) - Georg Andersson (IF Linnéa) 1948-02-29, Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: 1/4
Fj, Nils Nilsson (Halmstads BS) - Rolf Zell (Hudiksvalls ABK) 1948-02-29, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
L, Olle Larsson (BK Örnen) - Harry Olsson (KK All Round) 1948-02-29, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
Fj, Einar Sjöberg (Eskilstuna BK) - Hugo Adamsson (Uddevalla BK) 1948-02-29, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Edvin Palm (Hudiksvalls ABK) - Sivert "Simba" Karlsson (Eskilstuna BK) 1948-02-29, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Arne Larsson (IF Älgarna) - Åke Sandholm (IF Linnéa) 1948-02-29, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Börje Stridh (BK Avanche) 1948-02-29, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
LT, Olle Bengtsson (Skoftebyns AIS) - Lennart Österberg (BK Stål) 1948-02-29, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
F, Rolf Viklund (Örnsköldsviks BK) - Roy Swedberg (Redbergslids BK) 1948-02-29 , Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
B, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Stig Pettersson (Värnamo BK) 1948-02-29, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
T, Gunnar Nilsson (Redbergslids BK) - Stig Frisk (IF Norden) 1948-02-29, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
B, Gösta Bergelin (Landala AK) - Torsten Persson (Halmstads BS) 1948-02-29, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Rune Limberg (Redbergslids BK) - Harry Setterlöf (Upsala IF) 1948-02-29, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
B, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Folke Fagerholm (BK Höjden) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Lennart Claesén (Värnamo BK) - Olle Hägg (BK Trim) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) - Edvin Palm (Hudiksvalls ABK) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
M, Tore Karlsson (BK Akilles) - Oscar Bergström (m) (Hudiksvalls ABK) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
M, Sture Olsson (IF Linnéa) - Orvar Andersson (Lunds BS) 1948-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
L, Olle Larsson (BK Örnen) - Jan Pamp (BK Björnen) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Ingmar Burjström (BK Örnen) - Rolf Viklund (Örnsköldsviks BK) 1948-03-01 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Gert Stråhle (Malmö BK) - Åke Stenberg (BK Örnen) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
T, Gunnar Nilsson (Redbergslids BK) - Bengt Modigh (Djurgårdens IF) 1948-03-01 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
T, Kurt Stehlin (Huvudsta BK) - Carl Nilsson (Svedala BK) 1948-03-01 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Tage Pagård (Persson) (Alingsås BK) - Allan Hansson (Landala AK) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
B, Gösta Bergelin (Landala AK) - Bertil Eriksson (IF Linnéa) 1948-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
Fj, Åke Dahlberg (IF Linnéa) - Berndt "Mike" Johansson (Hälsingborgs BS) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Orwar Olausson (Redbergslids BK) - Tage Palm (Hudiksvalls ABK) 1948-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
F, Ingmar Burjström (BK Örnen) - Tage Pagård (Persson) (Alingsås BK) 1948-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
B, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Gösta Bergelin (Landala AK) 1948-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
L, Olle Larsson (BK Örnen) - Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) 1948-03-02, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: SM-final
M, Tore Karlsson (BK Akilles) - Sture Olsson (IF Linnéa) 1948-03-02, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
LT, Olle Bengtsson (Skoftebyns AIS) - Rune Limberg (Redbrgslids BK) 1948-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
T, Gunnar Nilsson (Redbergslids BK) - Kurt Stehlin (Huvudsta BK) 1948-03-02, Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: SM-final
W, Gert Stråhle (Malmö BK) - Orwar Olausson (Redbergslids BK) 1948-03-02, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
W, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Arne Larsson (IF Älgarna) 1948-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Nils Nilsson (Halmstads BS) - Åke Dahlberg (IF Linnéa) 1948-03-02, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
Fj, Lennart Claesén (Värnamo BK) - Einar Sjöberg (Eskilstuna BK) 1948-03-02, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
Fj, Lennart Claesén (Värnamo BK) - Nils Nilsson (Halmstads BS) 1948-03-02., Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
W, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Gert Stråhle (Malmö BK) 1948-03-02., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
SM nr 29. Stockholm (Cirkus) 27 februari-2 mars 1948. 74 deltagare. Åtta viktklasser. Inga direktfinaler. Ett mästerskap i skuggan av London-OS. Vilka bland mästarna skulle anses vara värd en OS-biljett? Bästa klubb(ar): BK Akilles (Norrköping) och BK Örnen (Stockholm).