Berndt "Mike" Johansson

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1929-03-19
Död: 2011-03-05
Klubb: Hälsingborgs Boxningssällskap, IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1951-1952 SM-Guld
Landskamper: 10 (5-5)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
86 Stig Sandelius BK Älgen L TKO 3 Östersund 1956-12-09
85 Pentti Niinivouri FIN L 3 Köpenhamn, DEN 1955-02-13 NM 1955 NM-final
84 Dagfinn Naess NOR W 3 Köpenhamn, DEN 1955-02-11 NM 1955 1/2
83 Max Scott BK Björnen 3 - 0 Helsingborg 1955-01-20
82 Lars Olsson Landskrona BK/Skåne 3 - 0 Malmö 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
81 Zygmunt Milewzki [POL] 1 - 2 Stockholm 1954-11-12
80 Sture Karlsson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1954-10-15
79 Roland Weissbrodt Hisingens BK 1 - 2 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
78 S Borg Bjuvs BS W TKO 1 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
77 Per-Olof Lundgren Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1954-01-15. Final DM-Stockholm
76 Bernt Ramse Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1954-01-15 1/2 DM-Stockholm
75 Tage Krogh DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
74 Bernt Ramse Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1953-10-16
73 Sven Nilsson BK Primo 0 - 3 Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/4
72 Pentti Niinivouri FIN 1 - 2 Göteborg 1953-01-06 Landskamper 1953 SWE-FIN 4-6
71 Tage Krogh DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1952-11-27 Landskamper 1952 SWE-DEN 4-6
70 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Stockholm 1952-11-14
69 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Lindås 1952-11-09
68 Knut Frick Lunds BK 3 - 0 Lund 1952-10-30
67 Karl Warnecke SV Polizei Hamburg, FRG 3 - 0 Stockholm 1952-10-17
66 Seraphin Ferrer FRA L TKO 2 Stockholm 1952-03-30 Landskamper 1952 SWE-FRA 3-7
65 Niels Bertelsen DEN 0 - 3 Stockholm 1952-03-16 Landskamper 1952 SWE-DEN 6-4
64 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
63 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
62 Arvid Persson (Pernebratt) GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
61 Helmuth Larsen BK Hermod, DEN 3 - 0 Lund 1951-12-02
60 Torkel Petersen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1951-11-29 Landskamper 1951 SWE-DEN 3-7
59 Georg Grabarz FRG 3 - 0 Stockholm 1951-11-09 Landskamper 1951 SWE-FRG 4-6
58 Mario Vecchiatto ITA 2 - 1 Göteborg 1951-10-26 Landskamper 1951 SWE-ITA 5-5
57 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Helsingborg 1951-10-19
56 Hugo Adamsson Uddevalla BK 3 - 0 Uddevalla 1951-10-14
55 Harald Andersen NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1951-09-28 Landskamper 1951 SWE-NOR 7-3
54 Jerry McGuigan Team AAU, USA W TKO 1 Göteborg 1951-08-31 Utomhus 11.298 åskådare
53 Leif Madsen (l) DEN 3 - 0 Stockholm 1951-03-18 Landskamper 1951 SWE-DEN 8-0
52 Lennart Claesén Värnamo BK 2 - 1 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
51 Harry Edman Gällivare BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
50 Tore Berglund BK Trim 3 - 0 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
49 Jan Pamp Malmö BK W TKO 2 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
48 Göte Pålsson Furulunds IK W TKO 1 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
47 Tage Bergman (l) BK Örnen 3 - 0 Malmö 1951-02-02
46 Allan Bengtsson Falkenbergs BS 3 - 0 Landskrona 1951-01-28
45 Verner Andersson Mölndals BK/Göteborg 3 - 0 Helsingborg 1951-01-21 Skåne-Göteborg 5-3
44 Börge Rasmussen Själland, DEN W TKO 1 Malmö 1951-01-12 Skåne-Själland 6-2
43 Leif "Baggis" Hansen NOR 2 - 1 Halmstad 1950-12-03 SWE sel-NOR 3-5
42 B Goodwin English Army, ENG W 3 Stoke, ENG 1950-11-21 SWE sel-English Army 5-3
41 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Helsingborg 1950-10-19
40 Jens Helander Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1950-10-19
39 Åke Wärnström Katrineholms BK 1 - 2 Värnamo 1950-08-27
38 Bertil Ahlin Djurgårdens IF L Dsq 3 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
37 Lennart Hjerm Eskilstuna BK KO 2 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/8
36 Erik Granlund GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
35 Knut Frick BK Dana 3 - 0 Malmö 1950-02-12 1/2 Sydsvenska
34 Arvid Persson (Pernebratt) Malmö BK 3 - 0 Malmö 1950-02-12 1/4 Sydsvenska
33 Per Andersen (l) CIK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1950-02-03
32 Torsten Sigfridsson Landala AK 2 - 1 Halmstad 1950-01-31
31 Sören Östlund Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1950-01-08
30 Poul Westpohl BK Hermod, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1949-12-26
29 Lennart Claesén Värnamo BK/Småland 1 - 2 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
28 Leif Wadling Landala AK 0 - 3 Helsingborg 1949-11-04 Landslagsuttagning
27 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2
26 Roland Weissbrodt Katrineholms BK 3 - 0 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
25 Arvid Persson (Pernebratt) Halmstads BS 3 - 0 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
24 Bengt Jönsson BK Amatör KO 1 Lund 1949-02-13 1/2 Sydsvenska
23 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Växjö 1949-01-30
22 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Karlskrona 1949-01-28
21 Eiler Andersen Själland, DEN 3 - 0 Landskrona 1949-01-09 Skåne-Själland 7-1
20 Leif Wadling Landala AK 2 - 1 Malmö 1948-12-17
19 Lennart Claesén Värnamo BK /Småland 2 - 1 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
18 Bertil Ahlin BK Akilles 1 - 2 Helsingborg 1948-11-19
17 Åke Dahlberg IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/4
16 Rune Sandberg Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1948-02-27 SM 1948 1/8
15 Göte Borg Bjuvs BS 3 - 0 Bjuv 1948-02-15
14 Nils Nilsson Halmstads BS 2 - 1 Helsingborg 1948-02-09 Final Sydsvenska
13 Knut "Banken" Olsson BK Amatör 3 - 0 Helsingborg 1948-02-08 1/2 Sydsvenska
12 Kurt Åström Landskrona BK 1 - 2 Lund 1948-01-30
11 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Landskrona 1948-01-25
10 Stig Sandberg Eskilstuna BK 3 - 0 Helsingborg 1948-01-23
9 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1947-11-29. JSM-final
8 Stig Sedin Örnsköldsviks SK 3 - 0 Stockholm 1947-11-29 1/2 JSM
7 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1947-11-28 1/4 JSM
6 Lennart Claesén Värnamo BK 2 - 1 Stockholm 1947-11-27 1/8 JSM
5 Torsten Reutervall IF Norden W TKO 3 Stockholm 1947-11-25 1/16 JSM
4 Yngve Johansson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1946-12-30 1/4 JSM
3 Bo Hagman BK Winter W TKO 3 Stockholm 1946-12-29 1/8 JSM
2 Nils Ekstrand BK Amatör 3 - 0 Halmstad 1946-02-11 Final Sydsvenska
1 Einar Persson Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1946-02-10 1/2 Sydsvenska
Sammanfattande statistik

Började boxas 1944.
1947 JSM-Silver. 
1954 SM-Silver.
1946, 1948-1949-1950, 1952 Sydsvensk mästare.

Stor Grabb nr 56.