Berndt "Mike" Johansson

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1929-03-19
Död: 2011-03-05
Klubb: Hälsingborgs Boxningssällskap, IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1951-1952 SM-Guld
Landskamper: 10 (5-5)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
91 Stig Sandelius BK Älgen L TKO 3 Östersund 1956-12-09
90 Kurt Husby BK Pugilist, NOR W 3 Oslo, NOR 1956-11-23
89 Pentti Niinivouri FIN L 3 Köpenhamn, DEN 1955-02-13 NM 1955 NM-final
88 Dagfinn Naess NOR W 3 Köpenhamn, DEN 1955-02-11 NM 1955 1/2
87 Max Scott BK Björnen 3 - 0 Helsingborg 1955-01-20
86 Lars Olsson Landskrona BK/Skåne 3 - 0 Malmö 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
85 Zygmunt Milewzki [POL] 1 - 2 Stockholm 1954-11-12
84 Sture Karlsson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1954-10-15
83 Roland Weissbrodt Hisingens BK 1 - 2 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
82 S Borg Bjuvs BS W TKO 1 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
81 Per-Olof Lundgren Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1954-01-15. Final DM-Stockholm
80 Bernt Ramse Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1954-01-15 1/2 DM-Stockholm
79 Tage Krogh DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
78 Bernt Ramse Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1953-10-16
77 Sven Nilsson BK Primo 0 - 3 Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/4
76 Pentti Niinivouri FIN 1 - 2 Göteborg 1953-01-06 Landskamper 1953 SWE-FIN 4-6
75 Tage Krogh DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1952-11-27 Landskamper 1952 SWE-DEN 4-6
74 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Stockholm 1952-11-14
73 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Lindås 1952-11-09
72 Knut Frick Lunds BK 3 - 0 Lund 1952-10-30
71 Karl Warnecke SV Polizei Hamburg, FRG 3 - 0 Stockholm 1952-10-17
70 Seraphin Ferrer FRA L TKO 2 Stockholm 1952-03-30 Landskamper 1952 SWE-FRA 3-7
69 Niels Berthelsen DEN 0 - 3 Stockholm 1952-03-16 Landskamper 1952 SWE-DEN 6-4
68 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
67 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
66 Arvid Persson (Pernebratt) GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
65 Helmuth Larsen BK Hermod, DEN 3 - 0 Lund 1951-12-02
64 Torkel Petersen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1951-11-29 Landskamper 1951 SWE-DEN 3-7
63 Georg Grabarz FRG 3 - 0 Stockholm 1951-11-09 Landskamper 1951 SWE-FRG 4-6
62 Mario Vecchiatto ITA 2 - 1 Göteborg 1951-10-26 Landskamper 1951 SWE-ITA 5-5
61 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Helsingborg 1951-10-19
60 Hugo Adamsson Uddevalla BK 3 - 0 Uddevalla 1951-10-14
59 Harald Andersen NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1951-09-28 Landskamper 1951 SWE-NOR 7-3
58 Jerry McGuigan Team AAU, USA W TKO 1 Göteborg 1951-08-31 Utomhus 11.298 åskådare
57 Leif Madsen (l) DEN 3 - 0 Stockholm 1951-03-18 Landskamper 1951 SWE-DEN 8-0
56 Lennart Claesén Värnamo BK 2 - 1 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
55 Harry Edman Gällivare BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
54 Tore Berglund BK Trim 3 - 0 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
53 Jan Pamp Malmö BK W TKO 2 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
52 Göte Pålsson Furulunds IK W TKO 1 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
51 Tage Bergman (l) BK Örnen 3 - 0 Malmö 1951-02-02
50 Allan Bengtsson Falkenbergs BS 3 - 0 Landskrona 1951-01-28
49 Verner Andersson Mölndals BK/Göteborg 3 - 0 Helsingborg 1951-01-21 Skåne-Göteborg 5-3
48 Börge Rasmussen Själland, DEN W TKO 1 Malmö 1951-01-12 Skåne-Själland 6-2
47 Leif "Baggis" Hansen NOR 2 - 1 Halmstad 1950-12-03 SWE sel-NOR 3-5
46 B Goodwin English Army, ENG W 3 Stoke, ENG 1950-11-21 SWE sel-English Army 5-3
45 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Helsingborg 1950-10-19
44 Jens Helander Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1950-10-19
43 Verner Johansen BK Hermod, DEN W 3 ? 1950-09-29
42 Åke Wärnström Katrineholms BK 1 - 2 Värnamo 1950-08-27
41 Allan Bengtsson Laholms BS 3 - 0 Kinna 1950-03-19
40 Bertil Ahlin Djurgårdens IF L Dsq 3 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
39 Lennart Hjerm Eskilstuna BK KO 2 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/8
38 Erik Granlund GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
37 Knut Frick BK Dana 3 - 0 Malmö 1950-02-12 1/2 Sydsvenska
36 Arvid Persson (Pernebratt) Malmö BK 3 - 0 Malmö 1950-02-12 1/4 Sydsvenska
35 Lennart Binnberg Halmstads AIS 3 - 0 Falkenberg 1950-02-05
34 Per Andersen (l) CIK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1950-02-03
33 Torsten Sigfridsson Landala AK 2 - 1 Halmstad 1950-01-31
32 Sören Östlund Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1950-01-08
31 Poul Westphael BK Hermod, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1949-12-26
30 Lennart Claesén Värnamo BK/Småland 1 - 2 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
29 Leif Wadling Landala AK 0 - 3 Helsingborg 1949-11-04 Landslagsuttagning
28 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2
27 Roland Weissbrodt Katrineholms BK 3 - 0 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
26 Arvid Persson (Pernebratt) Halmstads BS 3 - 0 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
25 Bengt Jönsson BK Amatör KO 1 Lund 1949-02-13 1/2 Sydsvenska
24 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Växjö 1949-01-30
23 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Karlskrona 1949-01-28
22 Eiler Andersen Själland, DEN 3 - 0 Landskrona 1949-01-09 Skåne-Själland 7-1
21 Leif Wadling Landala AK 2 - 1 Malmö 1948-12-17
20 Lennart Claesén Värnamo BK /Småland 2 - 1 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
19 Bertil Ahlin BK Akilles 1 - 2 Helsingborg 1948-11-19
18 Åke Dahlberg IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/4
17 Rune Sandberg Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1948-02-27 SM 1948 1/8
16 Göte Borg Bjuvs BS 3 - 0 Bjuv 1948-02-15
15 Nils Nilsson Halmstads BS 2 - 1 Helsingborg 1948-02-09 Final Sydsvenska
14 Knut "Banken" Olsson BK Amatör 3 - 0 Helsingborg 1948-02-08 1/2 Sydsvenska
13 Kurt Åström Landskrona BK 1 - 2 Lund 1948-01-30
12 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Landskrona 1948-01-25
11 Stig Sandberg Eskilstuna BK 3 - 0 Helsingborg 1948-01-23
10 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1947-11-29. JSM-final
9 Stig Sedin Örnsköldsviks SK 3 - 0 Stockholm 1947-11-29 1/2 JSM
8 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1947-11-28 1/4 JSM
7 Lennart Claesén Värnamo BK 2 - 1 Stockholm 1947-11-27 1/8 JSM
6 Torsten Reutervall IF Norden W TKO 3 Stockholm 1947-11-25 1/16 JSM
5 Yngve Johansson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1946-12-30 1/4 JSM
4 Bo Hagman BK Winter W TKO 3 Stockholm 1946-12-29 1/8 JSM
3 Wilhelm Wilhelmsen BK Pugilist, NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1946-09-12
2 Nils Ekstrand BK Amatör 3 - 0 Halmstad 1946-02-11 Final Sydsvenska
1 Einar Persson Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1946-02-10 1/2 Sydsvenska
Sammanfattande statistik

Började boxas 1944.
1947 JSM-Silver. 
1954 SM-Silver.
1946, 1948-1949-1950, 1952 Sydsvensk mästare.

Stor Grabb nr 56.