SM 1947

W, Stig Sjölin (Värnamo BK) - Axel Lundén (BK Rapid) 1947-02-28 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Bertil Jansson (BK 30) 1947-02-28 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
F, Tage Pagård (Persson) (Skövde AIK) - Karl-Gustaf Andersson (BK Avanche) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Gösta Bergelin (Landala AK) - Lars Karlsson (IFK Linköping) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Yngve Johansson (BK Örnen) - Bertil Frick (Lunds BS) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Tore Berglund (BK Trim) - Åke Sandholm (IF Linnéa) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Bernhard Engström (Örnsköldsviks SK) - Sven Karlsson (BK Örnen) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
L, Tore Håkansson (IFK Linköping) - Tage Larsson (lv) (Malmö BK) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Allan Hammar (IF Linnéa) - Johnny Blomqvist (IK Balder) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
W, Stig Ahlbom (Hallstahammars SK) - Eric Svensson (Redbergslids BK) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Tore Karlsson (IF SAAB) - Erik Roslund (BK Örnen) 1947-02-28, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
M, Tage Ringström (Huvudsta BK) - Knut Johansson (BK Stjärnan) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Nils Norström (BK Rapid) - Rune Gällman (BK Winter) 1947-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Göte Eriksson (t) (BK Winter) - Arne Holm (Malmö BK) 1947-02-28, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
M, Arne Salomonsson (IFK Linköping) - Erik Åstedt (Landskrona BK) 1947-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
LT, Olle Bengtsson (Skoftebyns AIS) - Rune Tancred (Huvudsta BK) 1947-03-01, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
T, Arne Sundin (BK Örnen) - Arne Lundbeck (Skövde AIK) 1947-03-01, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
T, Carl Nilsson (Svedala BK) - Torsten "Djungel-Jack" Andersson (Luleå SK) 1947-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Conny Blom (Landala BK) - Bertil Larsson (BK Akilles) 1947-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Bertil Lust (IK Ymer) 1947-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Göte Fridell (Landala AK) - Harry Setterlöf (Upsala IF) 1947-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
F, Börje Olsson (Malmö BK) - Roy Bengtsson (Skoftebyns AIS) 1947-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
B, Åke Gabrielsson (Narva BK) - Enock Frisk (BK Falken) 1947-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
Fj, Jan Pamp (BK Björnen) - Rune Sandberg (Upsala IF) 1947-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
Fj, Harry Jonsson (Upsala IF) - Georg Andersson (BK Örnen) 1947-03-01, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
M, Georg Forselius (Huvudsta BK) - Bert Bergqvist (Nyköpings BS) 1947-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
W, Sixten Lindqvist (Djurgårdens IF) - Lars-Erik Appelgren (BK Örnen) 1947-03-01, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
W, Bölja Jansson (IF Älgarna) - Anders Jönsson (IF SAAB) 1947-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Sven Jacobsson (Hisingens BK) - Bengt "Pekka" Nilsson (Malmbergets AIF) 1947-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Jan Pamp (BK Björnen) - Harry Jonsson (Upsala IF) 1947-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Stig Ahlbom (Hallstahammars SK) 1947-03-02, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
M, Georg Forselius (Huvudsta BK) - Arne Samuelsson (IFK Linköping) 1947-03-02, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
M, Tore Karlsson (IF SAAB) - Tage Ringström (Huvudsta BK) 1947-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Sune Olsson (IF Linnéa) - Olov Schönkvist (BK Höjden) 1947-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
T, Carl Nilsson (Svedala BK) - Göte Eriksson (t) (BK Winter) 1947-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
T, Arne Sundin (BK Örnen) - Nils Norström (BK Rapid) 1947-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
F, Allan Hansson (Landala BK) - Ingmar Burjström (BK Örnen) 1947-03-02 , Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
L, Tore Håkansson (IFK Linköping) - Conny Blom (Landala AK) 1947-03-02 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Tage Pagård (Persson) (Skövde AIK) - Börje Olsson (Malmö BK) 1947-03-02 , Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
W, Stig Sjölin (Värnamo BK) - Allan Hammar (IF Linnéa) 1947-03-02 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Göte Fridell (Landala BK) - Olle Bengtsson (Skoftebyns AIS) 1947-03-02 , Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
B, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Åke Gabrielsson (Narva BK) 1947-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
B, Yngve Johansson (BK Örnen) - Gösta Bergelin (Landala BK) 1947-03-03 , Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
W, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Stig Sjölin (Värnamo BK) 1947-03-03 , Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
L, Tore Berglund (BK Trim) - Bernhard Engström (Örnsköldsviks BK) 1947-03-03 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Tage Pagård (Persson) (Skövde AIK) - Allan Hansson (Landala AK) 1947-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
Fj, Jan Pamp (BK Björnen) - Sven Jacobsson (Hisingens BK) 1947-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
M, Tore Karlsson (IF SAAB) - Georg Forselius (Huvudsta BK) 1947-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
LT, Göte Fridell (Landala AK) - Sune Olsson (IF Linnéa) 1947-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
T, Arne Sundin (BK Örnen) - Carl Nilsson (Svedala BK) 1947-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: SM-final
B, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Yngve Johansson (BK Örnen) 1947-03-03., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
L, Tore Berglund (BK Trim) - Tore Håkansson (IFK Linköping) 1947-03-03., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
W, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Bölja Jansson (IF Älgarna) 1947-03-03., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
SM nr 28. Stockholm (Cirkus) 28 februari-3 mars 1947. 62 deltagare. Åtta viktklasser. Inga direktfinaler. Nästan slutsålt samtliga kvällar trots en bitande vinterkyla över Djurgårdsslätten. Tore Berglund bästa boxare och den 16-årige Yngve Johansson största sensationen. Bästa klubb: BK Örnen (Stockholm) och Landala AK (Göteborg).