Torsten Persson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1927-01-09
Död: 2013-01-11
Klubb: Halmstads Boxningssällskap
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
61 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS 0 - 3 Landskrona 1955-02-06. Final Sydsvenska
60 Gunnar Andersson (sais) Skoftebyns AIS 0 - 3 Borås 1953-10-31
59 Knut Frick Lunds BS 0 - 3 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
58 Antoine Martin FRA L TKO 2 Stockholm 1952-03-30 Landskamper 1952 SWE-FRA 3-7
57 Bengt Lundin Upsala IF 1 - 2 Stockholm 1952-03-01 SM 1952 1/2
56 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS 3 - 0 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
55 Ingemar Svensson BK Primo 2 - 1 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
54 Nils Ekstrand BK Amatör 3 - 0 Bjuv 1952-02-10 1/4 Sydsvenska
53 Kurt Wallin Haga AK W Dsq Lund 1952-02-03
52 Per Sand Vimmerby BK 0 - 3 Malmö 1952-01-25
51 Ingemar Svensson BK Primo 2 - 1 Helsingborg 1952-01-17
50 Roy Swedberg Djurgårdens IF 0 - 3 Växjö 1951-12-09
49 Knud Thomsen AK Jyden, DEN 1 - 2 Aalborg, DEN 1951-11-19
48 Gomez Munos [ESP] 3 - 0 Halmstad 1951-10-29 TP övervikt
47 Kaj Jansen [DEN] 3 - 0 Kinna 1951-10-20
46 Gerner Thomsen Grenaa BK, DEN 0 - 3 Helsingborg 1951-10-19
45 Roy Swedberg Skoftebyns AIS L TKO 3 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
44 Thee Appel [FRG] W TKO 3 Åstorp 1951-02-20
43 Bengt Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
42 Göte Kristiansson BK Amatör W Dsq 2 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
41 Rolf Viklund Nacka BK 3 - 0 Halmstad 1951-01-28
40 Olle Eek Värnamo BK 1 - 2 Jönköping 1951-01-21
39 Tommy Nichols RAF, UK 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1951-01-12 "Kbhvn"-RAF 3-7
38 Lennart Ahlbin BK Örnen 3 - 0 Halmstad 1951-01-06
37 Reino Nyberg Djurgårdens IF L TKO 2 Alingsås 1950-12-10
36 Rolf Marthinsen NOR 1 - 2 Halmstad 1950-12-03 SWE sel-NOR 3-5
35 Allan Bengtsson Falkenbergs BS 3 - 0 Halmstad 1950-11-03
34 Knut Frick Lunds BS 0 - 3 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
33 Lennart Binnberg Halmstads AIS 3 - 0 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
32 Olof Johnsson Karlskrona BK W Dsq 2 Malmö 1950-02-12 1/2 Sydsvenska
31 Roy Swedberg Skoftebyns AIS 1 - 2 Halmstad 1950-01-08
30 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 1 - 2 Varberg 1949-10-30
29 Åke Månsson Hälsingborgs BS L 1 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2 (brutet - bägge cut)
28 Elof Frisk Avesta AIK 3 - 0 Göteborg 1949-02-26 SM 1949 1/4
27 Olle Eek Värnamo BK 2 - 1 Göteborg 1949-02-24 SM 1949 1/8
26 Åke Månsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
25 Allan Bengtsson Halmstads AIS 3 - 0 Lund 1949-02-13 1/2 Sydsvenska
24 Stig Pettersson Värnamo BK 3 - 0 Halmstad 1949-01-06
23 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Helsingborg 1948-12-19
22 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Malmö 1948-12-17
21 Poul Westpohl BK Hermod, DEN 2 - 1 Trelleborg 1948-11-06
20 Gösta Bergelin Landala AK 0 - 3 Stockholm 1948-02-29 SM 1948 1/4
19 Egon Henriksen IK Sport, DEN L TKO 1 Halmstad 1948-02-13
18 Nils Ekstrand BK Amatör KO 2 Helsingborgs 1948-02-09 Final Sydsvenska
17 Aksel Jensen Malmö BK 1 - 2 Trelleborg 1948-01-18
16 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Halmstad 1948-01-06
15 Lennart Claesén Värnamo BK 1 - 2 Hamstad 1947-02-16
14 Bertil Frick Lunds BS 2 - 1 Landskrona 1947-02-10 Final Sydsvenska
13 Knut Frick Lunds BS 3 - 0 Landskrona 1947-02-09 1/2 Sydsvenska
12 Bengt Olsson BK Fram 0 - 3 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
11 Bengt Jönsson BK Amatör 3 - 0 Halmstad 1946-02-11 Final Sydsvenska
10 Olle Jonsson Karlskrona BK 3 - 0 Halmstad 1946-02-10 1/2 Sydsvenska
9 Bertil Frick Lunds BS 2 - 1 Malmö 1945-02-12 Final Sydsvenska
8 Elvir Sjöstrand Kristianstads BK KO 1 Malmö 1945-02-11 1/2 Sydsvenska
7 Bengt Jönsson BK Amatör 3 - 0 Trelleborg 1945-01-21
6 Bertil Larsson BK Akilles 1 - 2 Norrköping 1944-12-10
5 Bertil Frick Lunds BS 3 - 0 Stockholm 1944-11-28. JSM-final
4 Bo Ohlsson BK Fram 2 - 1 Stockholm 1944-11-28 1/2 JSM
3 Olle Bäckman Hallstahammars SK 2 - 1 Stockholm 1944-11-27 1/4 JSM
2 KG Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1944-11-26 1/8 JSM
1 Sven Jacobsson Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1944-03-12
Sammanfattande statistik

"Totta"/"Gentleman-Jim".
1944 Svensk juniormästare.
1945-1946-1947-1948, 1950-1951-1952 Sydsvensk mästare. 
1949 Silver Sydsvenska mästerskapet. 


Äldre bror till Arvid Persson (Pernebratt).