SM 1949

B, Torsten Persson (Halmstads BS) - Olle Eek (Värnamo BK) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
M, Helge Ernström (Majornas BK) - Algot Andersson (Hisingens BK) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Curt Sjöberg (BK 1925) - Rune Svensson (Vimmerby BK) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
T, Bror Andersson (Halmstads AIS) - Olle Bergström (BK Avanche) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
Fj, Roland Weissbrodt (Katrineholms BK) - Bertil Eriksson (IF Linnéa) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Gert Stråhle (Bjuvs BS) - Sixten Lindqvist (Djurgårdens IF) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Sven Ahnelöv (Malmö BK) - Sven Karlsson (BK Örnen) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Orwar Olausson (Redbergslids BK) - Arne Larsson (Alnö IF) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Åke Stenberg (BK Örnen) - Stig Olsson (Malmö BK) 1949-02-24, Göteborg, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
LT, Lennart Österberg (BK Stål) - Bert Bergqvist (Nyköpings BS) 1949-02-24, Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
M, Stig Sjölin (Värnamo BK) - Stig Bengtsson (Redbergslids BK) 1949-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
B, Roy Swedberg (Redbergslids BK) - Curt Andersson (BK Älgen) 1949-02-25, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, John Nilsson (maif) (Malmbergets AIF) - Börje Olsson (Malmö BK) 1949-02-25, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (Alnö IF) - Jan Pahmp (BK Björnen) 1949-02-25, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Berndt Palmqvist (BK Kelly) - Lennart Claesén (Värnamo BK) 1949-02-25, Göteborg, Resultat W
Kommentar: 1/4
Fj, Berndt "Mike" Johansson (Hälsingborgs BS) - Roland Weissbrodt (Katrineholms BK) 1949-02-25, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Orvar Andersson (Lunds BS) - Harry Setterlöf (Upsala IF) 1949-02-25, Göteborg, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
T, Bengt Modigh (Djurgårdens IF) - Nils Norström (IF Linnéa) 1949-02-25, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Folke Lilja (Upsala IF) - Stig Johansson (bk25) (BK 1925) 1949-02-25, Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
W, Bertil Larsson (BK Akilles) - Harry Olsson (KK All-Round) 1949-02-25 , Göteborg, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
Fj, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Bengt "Pekka" Nilsson (Malmbergets AIF) 1949-02-25 , Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Åke Wärnström (Katrineholms BK) - Torsten Sigfridsson (Landala AK) 1949-02-25 , Göteborg, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
Fj, Leif Wadling (Landala AK) - Evert Nordkvist (Hudiksvalls ABK) 1949-02-25 , Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Lennart Andersson (Redbergslids BK) - Erik Karlsson (BK Örnen) 1949-02-25 , Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Arne Holm (Malmö BK) - Knut Nilsson (lt) (IFK Linköping) 1949-02-25 , Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
F, Ingmar Burjström (BK Örnen) - Selfrid Andersson (BK Avanche) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Rolf Viklund (Örnsköldsviks SK) - Karl-Gustaf Andersson (BK Avanche) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Rune Sandberg (Upsala IF) - Tore Samuelsson (Hälsingborgs BS) 1949-02-26, Göteborg, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
B, Torsten Persson (Halmstads BS) - Elof Frisk (Avesta AIK) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) - Lennart Zachrisson (Haga AK) 1949-02-26, Göteborg, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
W, Winston Löfqvist (Kumla BK) - Bror Wäppling (BK Örnen) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
M, Tore Karlsson (BK Akilles) - Gösta Bengtsson (Skoftebyns AIS) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Rolf Storm (BK Akilles) - Rune Limberg (Redbergslids BK) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
LT, Karl Erik Kjellin (Hudiksvalls ABK) - Lennart Österberg (BK Stål) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Bror Andersson (Halmstads AIS) - Gert Schyllert (BK Amatör) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Gunnar Nilsson (Redbergslids BK) - Hugo Nyström (Stockholms AIF) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Åke Månsson (Hälsingborgs BS) - Nils Ekstrand (BK Amatör) 1949-02-26, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, John Nilsson (maif) (Malmbergets AIF) - Roy Swedberg (Redbergslids BK) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
B, Åke Månsson (Hälsingborgs BS) - Torsten Persson (Halmstad BS) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat W 1
Kommentar: 1/2 (brutet - bägge cut)
Fj, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Berndt "Mike" Johansson (Hälsingborgs BS) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Åke Wärnström (Katrineholms BK) - Leif Wadling (Landala AK) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
L, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (Alnö IF) - Berndt Palmqvist (BK Kelly) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Rune Sandberg (Upsala IF) - Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/2
W, Sven Ahnelöv (Malmö BK) - Gert Stråhle (Bjuv BS) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat W
Kommentar: 1/4
W, Åke Stenberg (BK Örnen) - Orwar Olausson (Redbergslids BK) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat KO 1
Kommentar: 1/4
M, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Curt Sjöberg (BK 1925) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
LT, Orvar Andersson (Lunds BS) - Folke Lilja (Upsala IF) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Karl Erik Kjellin (Hudiksvalls ABK) - Rolf Storm (BK Akilles) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
T, Bengt Modigh (Djurgårdens IF) - Arne Holm (Malmö BK) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
T, Bror Andersson (Halmstads AIS) - Gunnar Nilsson (Redbergslids BK) 1949-02-27 , Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
M, Stig Sjölin (Värnamo BK) - Helge Ernström (Majornas BK) 1949-02-27, Göteborg, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
F, Ingmar Burjström (BK Örnen) - Rolf Viklund (Örnsköldsviks BK) 1949-02-28, Göteborg, Resultat W TKO 1
Kommentar: SM-final
B, John Nilsson (maif) (Malmbergets AIF) - Åke Månsson (Hälsingborgs BS) 1949-02-28, Göteborg, Resultat W
Kommentar: SM-final
Fj, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Åke Wärnström (Katrineholms BK) 1949-02-28, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
L, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (Alnö IF) - Rune Sandberg (Upsala IF) 1949-02-28, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
M, Stig Sjölin (Värnamo BK) - Lennart Andersson (Redbergslids BK) 1949-02-28, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
LT, Orvar Andersson (Lunds BK) - Karl Erik Kjellin (Hudiksvalls BK) 1949-02-28, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
T, Bengt Modigh (Djurgårdens IF) - Bror Andersson (Halmstads AIS) 1949-02-28, Göteborg, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
M, Lennart Andersson (Redbergslids BK) - Tore Karlsson (BK Akilles) 1949-02-28, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Åke Stenberg (BK Örnen) - Sven Ahnelöv (Malmö BK) 1949-02-28, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Bertil Larsson (BK Akilles) - Winston Löfqvist (Kumla BK) 1949-02-28, Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
M, Stig Sjölin (Värnamo BK) - Sten Ahnelöv (Malmö BK) 1949-02-28, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/2
W, Åke Stenberg (BK Örnen) - Bertil Larsson (BK Akilles) 1949-02-28., Göteborg, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
SM nr 30. Göteborg (Lorensbergs Cirkus) 24-28 februari 1949. Åtta viktklasser. 71 deltagare. Publiksuccé med fullt hus under samtliga kvällar. Ett bra SM där en ny generation var på gång. Bästa klubb: BK Akilles (Norrköping).