Bengt Persson

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt, Weltervikt
Mästerskap: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
37 Bill Busted BK Skandia, DEN 3 - 0 Halmstad 1960-01-06
36 Henry Pettersson (mv) Skene AK 3 - 0 Skene 1959-03-01
35 Henning Svendsen (lm) IK Sport, DEN L 3 ? 1959-02-15
34 Kurt Johansson Värnamo BK L TKO 3 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/2
33 Reino Lukkonen Skene AK 2 - 1 Skene 1957-02-17
32 Thure Bengtsson BK Primo 1 - 2 Helsingborg 1957-02-03 1/2 Sydsvenska
31 Arne Högsten Hälsingborgs BS L 3 Halmstad 1957-01-16
30 Raymond Olsen Bergen Sparta, NOR 0 - 3 Bergen, NOR 1956-12-16
29 Roland Weissbrodt Hisingens BK 0 - 3 Halmstad 1954-01-31
28 Sune Borg Bjuv BS 3 - 0 Bjuv 1954-01-22
27 Karl Gustafsson BK 1925 0 - 3 Stockholm 1953-11-30. JSM-final
26 Nils Olsson Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1953-11-30 1/2 JSM
25 Arne Stridsberg Värnamo BK 2 - 1 Stockholm 1953-11-29 1/4 JSM
24 Max Scott Skene AK 2 - 1 Stockholm 1953-11-27 1/8 JSM
23 Ragnar Bergström Redbergslids BK 1 - 2 Halmstad 1953-11-01
22 Gunnar Frohm Landskrona BK W 3 Halmstad 1953-02-13
21 Stig Sundberg IK Eslöv L Dsq Malmö 1953-02-08 1/2 Sydsvenska
20 Lars Gunnar Svensson BK Värend W TKO 2 Växjö 1951-12-09
19 Erik Nielsen (l) IF Sparta, DEN 2 - 1 Malmö 1951-11-24
18 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 0 - 3 Halmstad 1951-01-28
17 Rolf "Sotarn" Pettersson (Edenstig) IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1950-12-30 1/2 JSM
16 Folke Edman Gällivare SK W w.o. Stockholm 1950-12-29 1/4 JSM
15 Börje Dorch Nacka BK 2 - 1 Stockholm 1950-12-28 1/8 JSM
14 Karl Uno Flyckt BK Winter 2 - 1 Stockholm 1950-12-27 1/16 JSM
13 Chr Christiansen (lak) Landala AK 3 - 0 Alingsås 1950-12-10
12 Knut Hillborg Karlskrona BK KO 1 Halmstad 1950-11-17 Halmstad-Karlskrona 5-3
11 Erik Granlund GAK Enighet 2 - 1 Halmstad 1950-11-03
10 Bengt Engdahl GAK Enighet W 3 Helsingborg 1950-10-19
9 Eino Tolonen [FIN] 3 - 0 Halmstad 1950-01-31
8 Carl Axel Karlsson IK Ymer 1 - 2 Borås 1950-01-29
7 Carl Axel Karlsson IK Ymer 3 - 0 Varberg 1950-01-06
6 Sören Östlund Hisingens BK L TKO 3 Stockholm 1949-11-24 1/4 JSM
5 Seimer Backman BK Tigern W TKO 2 Stockholm 1949-11-23 1/8 JSM
4 Erik Eriksson (bkr) BK Rapid 2 - 1 Stockholm 1949-11-22 1/16 JSM
3 Birger Andersson BK Akilles 3 - 0 Malmö 1949-10-31
2 Gunnar Dahlstrand Redbergslids BK 3 - 0 Halmstad 1949-10-23
1 Sune Borg Bjuvs BS 2 - 1 Osby 1949-02-20
Sammanfattande statistik

Halmstads Boxningssällskap. Halmstads AIS. 
1953 JSM-Silver.