SM 1945

Fj, Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) - Karl Gunnar Boiardt (BK Akilles) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/8
Fj, Åke Sandholm (BK Örnen) - Sture Larsson (ifl) (IF Linnéa) 1945-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
Fj, Erik Dahlberg (IF Linnéa) - Lennart Svanström (Telegrafverkets IF) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
W, Gunnar Stendahl (Landala AK) - Johnny Blomqvist (IK Balder) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/8
W, Sten Ahnelöv (Landskrona BK) - Karl Linné (Narvall) (Narva BK) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/8
W, Eric Andersson (BK Örnen) - Bölja Jansson (IF Älgarna) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
W, Olle Larsson (BK Örnen) - Åke Carlberg (Narva BK) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/8
M, Allan Hammar (Djurgårdens IF) - Gillis Lindqvist (Narva BK) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/8
M, Nils Johansson (ebk) (Enköpings BK) - Bertil Kindberg (m) (Skuru IK) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/16
M, Per Bengtsson (BK Örnen) - Harry Berglin (Telegrafverkets IF) 1945-03-02, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/8
M, Björn Johnsson (BK Örnen) - Tage Ringström (Narva BK) 1945-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Kurt Stehlin (Huvudsta BK) - Karl-Erik Löfman (BK Örnen) 1945-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Malte Håkansson (Landskrona BK) - Olle Jakobsson (IK Balder) 1945-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
B, Evert Abrahamsson (Redbergslids BK) - Georg Andersson (BK Örnen) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Bertil Ahlin (BK Akilles) - John Damberg (BK Rapid) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Birger Svensson (Oskarshamns BK) - Karl Engström (IF Linnéa) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Helge Ramstedt (Redbergslids BK) - Nils Wennbo (IK Ymer) 1945-03-03, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
L, Bernhard Engström (BK Örnen) - Karl-Axel Haglund (IF Linnéa) 1945-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
L, Caj Pamp (BK Björnen) - Gösta Lindqvist (Telegrafverkets IF) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Bertil Jansson (BK 30) - Evert Johansson (Djurgårdens IF) 1945-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
W, Tore Karlsson (BK Akilles) - Tage Larsson (w) (Södertälje BS) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Knut Andersson (BK Amatör) - Sven Öhlund (Arjeplogs SK) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Lennart Andersson (Redbergslids BK) - Conny Carlsson (Skuru IK) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Arne Kant (IK Ymer) - Nils Hansson (BK Amatör) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
LT, Bror Andersson (Laholms BS) - Lennart Österberg (Hofors AIF) 1945-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
LT, Sune Olsson (IF Linnéa) - Egon Sehlan (Huvudsta BK) 1945-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
T, Rune Ström (Skuru IK) - Kurt Ljunggren (Hisingens BK) 1945-03-03, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
F, Stig Kreüger (IF Linnéa) - Gösta Bergelin (Landala AK) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Ryno Ohlsén (IFK Linköping) - Roy Bengtsson (Skoftebyns AIS) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
B, Jan Pahmp (BK Björnen) - Arne Lindström (IF Linnéa) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) - Åke Sandholm (BK Örnen) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Erik Dahlberg (IF Linnéa) - Kurt Åström (Landskrona BK) 1945-03-04, Stocckholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
L, Sivert "Simba" Karlsson (BK Kelly) - Sigurd Johannesson (Stockholms AIF) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Gunnar Stendahl (Landala AK) - Olle Larsson (BK Örnen) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Sten Ahnelöv (Landskrona BK) - Eric Andersson (BK Örnen) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Arne Samuelsson (IFK Linköping) - Yngve Månsson (Hälsingborgs BS) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
M, Per Bengtsson (BK Örnen) - Allan Hammar (Djurgårdens IF) 1945-03-04, Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: 1/4
M, Björn Johnsson (BK Örnen) - Nils Johansson (ebk) (Enköpings BK) 1945-03-04, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
LT, Carl-Erik Sjöblom (Hisingens BK) - Olle Bengtsson (Skoftebyns AIS) 1945-03-04, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
T, Nils Andersson (IF Linnéa) - Knut Nilsson (lt) (IFK Linköping) 1945-03-04, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
T, Rune Gällman (BK Winter) - Arne Lundbeck (Skövde AIK) 1945-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Lennart Andersson (Redbergslids BK) - Knut Andersson (BK Amatör) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
M, Arne Samuelsson (IFK Linköping) - Arne Kant (IK Ymer) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Evert Abrahamsson (Redbergslids BK) - Bertil Ahlin (BK Akilles) 1945-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
B, Jan Pahmp (BK Björnen) - Allan Hansson (Landala AK) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Birger Svensson (Oskarshamns BK) - Helge Ramstedt (Redbergslids BK) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) - Erik Dahlberg (IF Linnéa) 1945-03-05, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/2
L, Bernhard Engström (BK Örnen) - Caj Pamp (BK Björnen) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Tore Håkansson (IFK Linköping) - Sivert "Simba" Karlsson (BK Kelly) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Sten Ahnelöv (Landskrona BK) - Gunnar Stendahl (Landala AK) 1945-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
W, Tore Karlsson (BK Akilles) - Bertil Jansson (BK 30) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Kurt Stehlin (Huvudsta BK) - Bror Andersson (Laholms BS) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Sune Olsson (IF Linnéa) - Carl-Erik Sjöblom (Hisingens BK) 1945-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
T, Rune Ström (Skuru IK) - Malte Håkansson (Landskrona BK) 1945-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
T, Nils Andersson (IF Linnéa) - Rune Gällman (BK Winter) 1945-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
F, Stig Kreüger (IF Linnéa) - Ryno Ohlsén (IFK Linköping) 1945-03-06 , Stockholm, Resultat W
Kommentar: SM-final
B, Jan Pahmp (BK Björnen) - Evert Abrahamsson (Redbergslids BK) 1945-03-06 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
Fj, Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) - Birger Svensson (Oskarshamns BK) 1945-03-06 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
L, Tore Håkansson (IFK Linköping) - Bernhard Engström (BK Örnen) 1945-03-06, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
W, Tore Karlsson (BK Akilles) - Sten Ahnelöv (Landskrona BK) 1945-03-06, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
LT, Kurt Stehlin (Huvudsta BK) - Sune Olsson (IF Linnéa) 1945-03-06, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
T, Nils Andersson (IF Linnéa) - Rune Ström (Skuru IK) 1945-03-06 , Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: SM-final
M, Lennart Andersson (Redbergslids BK) - Björn Johnsson (BK Örnen) 1945-03-06, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
M, Per Bengtsson (BK Örnen) - Arne Samuelsson (IFK Linköping) 1945-03-06, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
M, Lennart Andersson (Redbergslids BK) - Per Bengtsson (BK Örnen) 1945-03-06., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
SM nr 26. Stockholm (Cirkus) 2-6 mars 1945. 73 deltagare. Åtta viktklasser. Inga direktfinaler. Inte den bästa av årgångar. Inledningskvällen kallades "den svarta SM-fredagen" med alludering till en mängd usla insatser. Speciellt Narvas och Telegrafverkets boxare uppbar kritik. Bästa klubb: IF Linnéa (Stockholm).