Gösta Bergelin

Vikt: Flugvikt - Lättvikt
Född: 1924-04-24
Död: 2014-07-14
Klubb: Landala AK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
48 Suches Dijon, FRA L 3 Dijon, FRA 1951-10-20 Dijon-Göteborg 7-1
47 Torgil Knutsson Redbergslids BK W 4 Göteborg 1950-05-13 4x2
46 Roy Svedberg Skoftebyns AIS 0 - 3 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 SM-final
45 Knut Frick Lunds BS 3 - 0 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
44 Elof Frisk Hofors AIF 3 - 0 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
43 Arne Lunde Sp.09, NOR/Oslo W Dsq 3 Göteborg 1948-11-12 Göteborg-Oslo 5-3
42 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 SM-final
41 Bertil Eriksson IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
40 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1948-02-29 SM 1948 1/4
39 Roland Weissbrodt Katrineholms BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-27 SM 1948 1/8
38 Reino Nyberg BK Örnen/Stockholm 0 - 3 Göteborg 1948-01-06 Göteborg-Stockholm 3-5
37 Erik Thastum DEN B 3 - 0 Odense, DEN 1947-03-15 SWE B-DEN B 5-3
36 Yngve Johansson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 1/2
35 Lars Karlsson IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1947-02-28 SM 1947 1/4
34 Gunnar Svensson Landala AK W TKO 2 Göteborg 1947-02-14 Final DM-Göteborg
33 Ivar Olsen Bergen AK, NOR 3 - 0 Kristiansand, NOR 1947-02-02
32 M Järn BK Örnen/Stockholm B 3 - 0 Stockholm 1946-10-11 Stockholm B-Landsorten B 2-6
31 Olavi Ouvinen Helsingin Tarmo, FIN 0 - 3 Eskilstuna 1945-11-30
30 Stig Pettersson Värnamo BK W TKO 2 Värnamo 1945-10-21
29 Georg Andersson BK Örnen/Stockholm B 3 - 0 Stockholm 1945-10-12 Stockholm B-Landsorten B 3-5
28 Stig Kreüger IF Linnéa 1 - 2 Göteborg 1945-03-16
27 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1945-03-04 SM 1945 1/2
26 Evert Johansson (f) Landala AK W TKO 2 Göteborg 1945-02-16 Final DM-Göteborg
25 Stig Kreüger IF Linnéa/Stockholm L KO 3 Stockholm 1945-01-12 Stockholm-Göteborg 6-2
24 Erik Granlund GAK Enighet 3 - 0 Göteborg 1944-10-20
23 Rune Olsén AIF/Stockholm W TKO 2 Stockholm 1944-10-13 Stockholm B-Landsorten B 3-5
22 Göte Simonsson Köpings BK/Förbundet 3 - 0 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
21 Erik Grahn Hälsingborgs BS/Hälsingborg W 3 Helsingborg 1944-03-12 Helsingborg-Göteborg 5-3
20 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 0 - 3 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
19 Bror Holmqvist Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1944-02-08 Final DM-Göteborg
18 Roland Olsson Eskilstuna BK/E-tuna 3 - 0 Eskilstuna 1944-01-09 Göteborg-Eskilstuna 4-4
17 Åke Sandholm BK Örnen/Stockholm 2 - 1 Stockholm 1944-01-07 Stockholm-Göteborg 7-1
16 Tage Persson BK Örnen/Stockholm 0 - 3 Göteborg 1943-12-10 Göteborg-Stockholm 3-5
15 Åke Sandholm BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-11-29 1/2 JSM
14 Karl Gustaf Andersson IFK Bofors 3 - 0 Stockholm 1943-11-28 1/4 JSM
13 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Göteborg 1943-11-12
12 Leif Pettersson Värnamo BK 2 - 1 Värnamo 1943-10-17
11 Göte Larsson Eskilstuna BK W TKO 2 Göteborg 1943-03-04
10 Karl G Jonasson Mölndals BK 3 - 0 Göteborg 1943-01-31 Final DM-Göteborg (j)
9 Karl G Jonasson Mölndals BK W TKO 2 Mölndal 1943-01-19
8 Stig Gustafsson Alingsås BK/Västergötland L TKO 2 Skövde 1943-01-10 Västergötland-Göteborg 5-3
7 Gösta Nordlund BK Sparta 0 - 3 Stockholm 1942-11-29 1/4 JSM
6 Stig Oldvik Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1942-11-26 1/8 JSM
5 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 0 - 3 Göteborg 1942-09-25
4 Allan Hansson Landala BK L TKO 2 Göteborg 1942-02-13. Final DM-Göteborg
3 Karl Grahn Redbergslids BK W Göteborg 1942-02-13 1/2 DM-Göteborg
2 Stig Börjesson Landala AK 3 - 0 Lilla Edet 1942-01-18
1 Roland Berndtsson Landala AK W 3 Göteborg 1940-12-11 Final KM (j)
Sammanfattande statistik

"Bergis". Började träna 1940.
1940 Klubbmästare Landala AK (j).
1943 Distriktsmästare Göteborg (j).
1944-1945, 1947 Distriktsmästare Göteborg.
1948, 1950 SM-silver.  


Matcherna 1950-05-13 TV-utsändes över Liseberg.