SM 1950

F, Rolf Viklund (Nacka BK) - Stig Oldvik (Enköpings BK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
F, Börje Olsson (Malmö BK) - S Andersson (BK Älgen) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
F, Curt Andersson (BK Älgen) - G Svensson (Landala BK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
B, Knut Frick (Lunds BS) - Lennart Binnberg (Halmstads AIS) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
Fj, Olle Hägg (BK Trim) - Sören Östlund (Hisingens BK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
Fj, Bertil Nilsson (maif) (Malmbergets AIF) - Astor Andersson (BK Älgen) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
Fj, Berndt "Mike" Johansson (Hälsingborgs BS) - Lennart Hjerm (Eskilstuna BK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/8
Fj, Bertil Ahlin (Djurgårdens IF) - Åke Wärnström (Katrineholms BK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (BK Örnen) - Torsten Hallingström (Sundsvalls BK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Åke Dahlberg (IF Linnéa) - Erland Palm (Hudiksvalls ABK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Sven Karlsson (IF Linnéa) - Bernt Holgersson (Karlskrona BK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/8
W, Erik Karlsson (w) (Nacka BK) - Göte Wiklander (BK Örnen) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Arne Larsson (Alnö IF) - Rune Lindström (BK Akilles) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Bror Wäppling (BK Örnen) - Willy Johansson (Vålbergs IF) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Gert Stråhle (Bjuvs BS) - Sigurd Sjödin (BK Örnen) 1950-02-24, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/8
LT, Rolf Storm (BK Akilles) - Bert Bergqvist (Nyköpings BS) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Sven Nordin (Katrineholms BK) - Karl Erik Kjellin (Hudiksvalls ABK) 1950-02-24, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/4
LT, Orvar Andersson (Lunds BS) - Stig Johansson (bk25) (BK 1925) 1950-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Gösta Bergelin (Landala AK) - Elof Frisk (Hofors AIF) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Roy Swedberg (Skoftebyns AIS) - Bengt Eklöf (IF SAAB) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Bert Uhre (BK Örnen) - Olle Eek (Värnamo BK) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Knut Frick (Lunds BS) - Torsten Persson (Halmstads BS) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Bertil Nilsson (maif) (Malmbergets AIF) - Olle Hägg (BK Trim) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Bertil Ahlin (Djurgårdens IF) - Berndt "Mike" Johansson (Hälsingborgs BS) 1950-02-25, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
Fj, Torsten Sigfridsson (Landala AK) - Roland Weissbrodt (Katrineholms BK) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Lennart Claesén (Värnamo BK) - Leif Wadling (Landala AK) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
L, Sven Karlsson (IF Linnéa) - Harald Bergqvist (BK Winter) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
L, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (BK Örnen) - Åke Dahlberg (IF Linnéa) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
L, Tore Berglund (BK Trim) - Karl-Erik Norén (IF Linnéa) 1950-02-25, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/4
L, Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) - Nils Nilsson (Halmstads BS) 1950-02-25, Stockholm, Resultat W TKO
Kommentar: 1/4
M, Hans Snell (BK Höjden) - Erik Roslund (BK Örnen) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Gert Stråhle (Bjuvs BS) - Georg Forselius (Huvudsta BK) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Börje Holmberg (Malmö BK) - Curt Sjöberg (BK 1925) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Stig Bengtsson (Redbergslids BK) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Bengt Modigh (Djurgårdens IF) - Gert Schyllert (BK Amatör) 1950-02-25, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
F, Ingmar Burjström (BK Örnen) - Curt Andersson (BK Älgen) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
F, Börje Olsson (Malmö BK) - Rolf Viklund (Nacka BK) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
B, Gösta Bergelin (Landala BK) - Knut Frick (Lunds BS) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
B, Roy Swedberg (Skoftebyns AIS) - Bert Uhre (BK Örnen) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (BK Örnen) - Sven Karlsson (IF Linnéa) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Tore Berglund (BK Trim) - Allan Jeppsson (Hälsingborgs BS) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Tage Palm (Hudiksvalls ABK) - Erik Bergstrand (Värnamo BK) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Bertil Larsson (BK Akilles) - Sven Ahnelöv (Malmö BK) 1950-02-26, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/4
M, Börje Holmberg (Malmö Bk) - Gert Stråhle (Bjuvs BS) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
M, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Hans Snell (BK Höjden) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
W, Åke Stenberg (BK Örnen) - Arne Larsson (Alnö IF) 1950-02-26, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/4
W, Erik Karlsson (w) (Nacka BK) - Bror Wäppling (BK Örnen) 1950-02-26, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
LT, Rolf Storm (BK Akilles) - Sven Nordin (Katrineholms BK) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Orvar Andersson (Lunds BS) - Folke Lilja (Upsala IF) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
T, Bengt Modigh (Djurgårdens IF) - Lennart Pettersson (BK Örnen) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
T, Ingemar Johansson (Redbergslids BK) - Arne Holm (Malmö BK) 1950-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
T, Ingemar Johansson (Redbergslids BK) - Bengt Modigh (Djurgårdens IF ) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
F, Börje Olsson (Malmö BK) - Ingmar Burjström (BK Örnen) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
B, Roy Swedberg (Skoftebyns AIS) - Gösta Bergelin (Landala AK) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
Fj, Bertil Ahlin (Djurgårdens IF) - Lennart Claesén (Värnamo BK) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
L, Tore Berglund (BK Trim) - Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (BK Örnen) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
M, Sten Ahnelöv (Malmö BK) - Börje Holmberg (Malmö BK) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
LT, Rolf Storm (BK Akilles) - Orvar Andersson (Lunds BK) 1950-02-27 , Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
L, Lennart Claesén (Värnamo BK) - Torsten Sigfridsson (Landala AK) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
L, Bertil Ahlin (BK Akilles) - Bertil Nilsson (maif) (Malmbergets AIF) 1950-02-27, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
W, Bertil Larsson (BK Akilles) - Tage Palm (Hudiksvalls ABK) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Åke Stenberg (BK Örnen) - Erik Karlsson (w) (Nacka BK) 1950-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Åke Stenberg (BK Örnen) - Bertil Larsson (BK Akilles) 1950-02-27., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
SM nr 31. Stockholm (Eriksdalshallen) 24-27 februari 1950. 71 deltagare. Åtta viktklasser. Ekonomisk succé och utsålt under tre av dagarna. "Glansmatch av Rolf Storm och Orvar Andersson. Bästa klubb: Malmö BK.