Åke Månsson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1924-02-29
Död: 1974-09-07
Klubb: Hälsingborgs Boxningssällskap
SM: -
Landskamper: 7 (0-7)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
37 Henning Jensen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1949-11-25 Landskamper 1949 SWE-DEN 2-6
36 Battista Zuddas ITA L TKO 3 Stockholm 1949-10-28 Landskamper 1949 SWE-ITA 2-6
35 Henning Jensen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1949-05-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 3-5 (extra lk)
34 Harry Hansen NOR 1 - 2 Stockholm 1949-04-08 Landskamper 1949 SWE-NOR 5-3
33 John Nilsson (maif) Malmbergets AIF L Göteborg 1949-02-28 SM 1949 SM-final
32 Torsten Persson Halmstad BS W 1 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2 (brutet - bägge cut)
31 Nils Ekstrand BK Amatör 3 - 0 Göteborg 1949-02-26 SM 1949 1/4
30 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
29 Nils Ekstrand BK Amatör 3 - 0 Lund 1949-02-13 1/2 Sydsvenska
28 Bengt Engdahl GAK Enighet 3 - 0 Lund 1949-02-13 1/4 Sydsvenska
27 Knud Jacobsen Själland, DEN KO 1 Landskrona 1949-01-09 Skåne-Själland 7-1
26 Stig Pettersson Värnamo BK/ Småland 2 - 1 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
25 Johnny Cummins IRL L 3 Dublin, IRL 1948-11-09 Landskamper 1948 SWE-IRL 6-2
24 Peter Morrison ENG L TKO 1 London, UK 1948-11-05 Landskamper 1948 SWE-ENG 3-5
23 Niels Kjeldsen DEN 0 - 3 Malmö 1946-04-07 Landskamper 1946 SWE-DEN 5-3 (extra lk)
22 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1946-03-04. SM 1946 SM-final
21 Åke Olsson (sbk) Solna BK 3 - 0 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 1/2
20 Bertil Lust IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
19 Stig Pettersson Värnamo BK/Småland L TKO 3 Kalmar 1946-01-27 Småland-Skåne 4-4
18 Lars Karlsson Linköpings BK 3 - 0 Stockholm 1946-01-02. JSM-final
17 Karl Gunnar Karlsson IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1946-01-02 1/2 JSM
16 Stig Lindqvist BK Fram KO 1 Stockholm 1945-12-30 1/4 JSM
15 Karl Fredriksson Enebybergs IF W TKO 3 Stockholm 1945-12-29 1/8 JSM
14 Svend Aage Frederica BK Hermod, DEN 3 - 0 Helsingborg 1945-11-16
13 Erik Grahn Hälsingborgs BS 3 - 0 Malmö 1945-02-12 Final Sydsvenska
12 Olof Johnsson Karlskrona BK 3 - 0 Malmö 1945-02-11 1/2 Sydsvenska
11 Stig Lindeberg GAK Enighet KO 3 Helsingborg 1944-02-25
10 Allan Bengtsson Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1944-02-20
9 Jan Pamp BK Björnen 0 - 3 Trelleborg 1944-02-13 Final Sydsvenska
8 Stig Lindeberg GAK Enighet 3 - 0 Trelleborg 1944-02-12 1/2 Sydsvenska
7 Ingemar Svensson (f) Malmö BK 3 - 0 Helsingborg 1944-02-04
6 Stig Pettersson Värnamo BK/Småland 1 - 2 Nässjö 1944-01-23 Småland-Skåne 3-5
5 Stig Gustafsson Alingsås BK L TKO 2 Göteborg 1942-10-23
4 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 1 - 2 Helsingborg 1942-02-16. Final Sydsvenska
3 Viggo Persson (b) BK Björnen W Helsingborg 1942-02-16 1/2 Sydsvenska
2 Georg Andersson BK Sparta 0 - 3 Stockholm 1941-11-23 1/4 JSM
1 Stig Pallin BK 1925 3 - 0 Stockholm 1941-11-22 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

Började boxas 1941. Tvingades till långt uppehåll 1943 p.g.a. sjukdom. 
1942, 1944 Silver Sydsvenska. 
1945, 1949 Sydsvensk mästare.
1945 Svensk juniormästare.
1946, 1949 SM-silver. 


Fotboll i Eskilsminne IF.