Sven Nilsson

Vikt: Fjädervikt - Lätt weltervikt
Född: 1933-04-24
Död: 2011-04-22
Klubb: BK Primo (Osby), Hässleholms BK
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
46 Tivadar Balogh Redbergslids BK 0 - 3 Skene 1959-03-01
45 Janos Biro BK Örnen 2 - 1 Helsingborg 1957-11-29
44 Mihaly Szabo Hälsingborgs BS 3 - 0 Eslöv 1957-11-10
43 Gerhard Dieter Spandauer Box-Club 26, FRG L TKO 1 Malmö 1957-03-15
42 Eje Sjöberg Eskilstuna BK 0 - 3 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/4
41 Ole Madsen Thor, DEN 0 - 3 Helsingborg 1957-02-15
40 Max Scott Alingsås BK 2 - 1 Helsingborg 1957-02-03. Final Sydsvenska
39 Stig Rune Olof Andersson BK Björnen W TKO Helsingborg 1957-02-03 1/2 Sydsvenska
38 Niels Priis AIK Roskilde, DEN L 3 ? 1957-01-13
37 Tage Krogh BK Kelly, DEN 0 - 3 Landskrona 1956-12-07
36 Sune Borg Hälsingborgs BS 3 - 0 Malmö 1956-11-23 EXH Ingemar Johansson
35 Max Scott BK Björnen 2 - 1 Landskrona 1956-03-16
34 Erik Salomonsson Gislaveds BK/Småland 1 - 2 Jönköping 1956-02-12 Skåne-Småland 6-4
33 Max Scott BK Björnen 1 - 2 Halmstad 1956-02-05 1/2 Sydsvenska
32 Arne Högsten Helsingborgs BS 1 - 2 Eslöv 1956-01-22
31 Egil Eidsvaag NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1955-12-09 Landskamper 1955 SWE-NOR 6-4
30 Arne Högsten Hälsingborgs BS W 3 Osby 1955-11-27
29 Arne Högsten B-30, NOR 3 - 0 Trondheim, NOR 1955-09-18
28 Per Smedberg BK Primo W TKO 1 Landskrona 1955-02-06. Final Sydsvenska
27 Ingemar Svensson BK Primo W TKO 1 Landskrona 1955-02-06 1/2 Sydsvenska
26 Hans Johansson BK Årsta/Stockholm 0 - 3 Malmö 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
25 Roland Weissbrodt Hisingens BK 0 - 3 Halmstad 1954-11-23
24 Arne Stridsberg Värnamo BK KO 2 Värnamo 1954-11-14
23 Gert Gröndahl Malmö BK 3 - 0 Svedala 1954-03-20
22 Roland Weissbrodt Hisingens BK 0 - 3 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/4
21 Lennart Melin Bjuvs BS KO 3 Bjuv 1954-01-22
20 Roland Weissbrodt Hisingens BK/Göteborg 0 - 3 Göteborg 1953-11-20 Göteborg-Skåne 7-3
19 Gheorghe Fiat Steaua Bucureşti, ROM L KO 1 Stockholm 1953-10-16
18 Bertil Ahlin Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
17 Bernt Ramse Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
16 Berndt "Mike" Johansson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/4
15 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
14 Stig Simonsson BK Amatör W TKO 1 Malmö 1953-02-08 1/2 Sydsvenska
13 Villy Nielsen [DEN] W TKO 2 Malmö 1952-11-14
12 Bror Karlsson Majornas BK/Göteborg W Dsq 2 Malmö 1952-10-24 Skåne-Göteborg 9-1
11 Jan Pamp Malmö BK 1 - 2 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
10 Erik Granlund GAK Enighet 3 - 0 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
9 Rolf Sundström NOR-jun 1 - 2 Karlstad 1952-01-27 SWE (j)-NOR (j) 6-4
8 Lennart Johansson (l) Upsala IF L KO 1 Stockholm 1951-11-26. JSM-final
7 Daniel Freiman Upsala IF 2 - 1 Stockholm 1951-11-26 1/2 JSM
6 Gerhard Johansson IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1951-11-25 1/4 JSM
5 Ingemar Jansson BK Trim 2 - 1 Eskilstuna 1951-04-24 Final Nybörjarnas
4 Percy Blomkvist Djurgårdens IF W 3 Eskilstuna 1951-04-23 1/2 Nybörjarnas
3 Olle Svangren BK Örnen 2 - 1 Eskilstuna 1951-04-22 1/4 Nybörjarnas
2 Preben Jensen IK Sport, DEN 3 - 0 Osby 1951-03-18
1 Lars Sandmark Hässleholms BK 1 - 2 Osby 1950-04-02
Sammanfattande statistik

1951 Nybörjarmästare. 
1951 JSM-Silver.
1953 SM-Silver.
1952 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
1953, 1955, 1957 Sydsvensk mästare.