Reino Nyberg

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Mästerskap: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
34 Vincenzo Dall`Osso [ITA] 0 - 3 Stockholm 1951-10-28 SWE-ITA 2-8 (extra lk)
33 Sanchez Cardenas [ESP] 0 - 3 Stockholm 1951-10-19
32 Mario Semeraro IF SAAB 3 - 0 Västerås 1951-09-28
31 William Peacock Team AAU, USA 0 - 3 Göteborg 1951-08-31 Utomhus 11.298 åskådare
30 Wolfgang Schwarz Hamburg, FRG 3 - 0 Göteborg 1951-02-16 Göteborg sel-Hamburg 7-3
29 Alexandr Sasusjin [URS] 1 - 2 Stockholm 1951-02-01 Stockholm sel II-URS 1-7
28 Clem A'Court English Army, ENG W 3 Göteborg 1951-01-12 Göteborg sel-Army 5-2
27 Curt Andersson BK Älgen 3 - 0 Östersund 1950-12-17 BK Älgen-Djurgårdens IF 6-3
26 Hein van der Zee [NED] 1 - 2 Stockholm 1950-12-15
25 Torsten Persson Halmstads BS W TKO 2 Alingsås 1950-12-10
24 Tage Andersson (l) BK Ringen 3 - 0 Jönköping 1950-12-03
23 Pentti Hämäläinen Kotkan Vo, FIN 3 - 0 Stockholm 1950-11-14
22 André Meraint Paris, FRA 3 - 0 Göteborg 1950-11-01 "Göteborg"-Paris 4-4
21 Ove Andersen Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1950-09-15 Stockholm-Jylland 6-2
20 Maksymilian Grzywocz [POL] 0 - 3 Stockholm 1950-01-27
19 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Kinna 1950-01-15
18 E Frisk BK Akilles W TKO 2 Norrköping 1949-11-21 Akilles-"Stockholm"
17 Erik Thastum DEN W 3 Jönköping 1949-11-13 SWE sel-DEN 4-4
16 Battista Zuddas ITA 0 - 3 Stockholm 1949-11-04 SWE sel-ITA 1-7
15 Kuster Klagenfurt AC, AUT W 3 Göteborg 1949-10-21 SWE sel-Klagenfurt AC 6-2
14 Alex Bollaert [BEL] 1 - 2 Eskilstuna 1949-10-16
13 Battista Zuddas [ITA] 0 - 3 Göteborg 1949-10-05
12 Tommy Miller Scottish Rovers ABC, SCO 0 - 3 Stockholm 1949-09-30
11 D Johansson Nacka BK W 2 Stockholm 1949-09-16
10 Sune Andersson Hallstahammars SK 3 - 0 Eskilstuna 1949-08-31 Utomhus. EXH med Jersey-Joe Walcott
9 Georg Andersson IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1948-01-31
8 Gösta Bergelin Landala AK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1948-01-06 Göteborg-Stockholm 3-5
7 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Örebro 1947-11-13
6 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1947-09-13
5 B Eriksson (bv) Alnö IF 3 - 0 Härnösand 1947-01-06
4 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1946-11-08
3 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 3 - 0 Eskilstuna 1946-10-22
2 Hans Hansson Oxelösunds BK W TKO 2 Eskilstuna 1945-11-29
1 Allan Hansson Landala AK 3 - 0 Helsingfors, FIN 1945-09-13
Sammanfattande statistik

Född i Finland.
(1921-1981)
Tävlade där för Helsingin Tarmo och Helsingin Nyrkkeilijät. 
I Sverige för BK Örnen (Stockholm) och Djurgårdens IF (Stockholm).