Curt Andersson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1924-05-30
Död: 1998-12-23
Klubb: BK Älgen (Östersund)
SM: -
Landskamper: 4 (0-4)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
29 Alf Nordbeck Eslövs IK L KO 1 Stockholm 1956-02-25 SM 1956 1/2
28 Stig Svensson Landala BK 1 - 2 Stockholm 1955-03-04 SM 1955 1/8
27 Roy Swedberg Djurgårdens IF 2 - 1 Gävle 1953-11-15
26 Hans Ahlbin BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
25 Roy Swedberg Djurgårdens IF 2 - 1 Östersund 1952-09-07
24 Roland Johansson Halmstads BS 0 - 3 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
23 Börje Olsson Malmö BK L Dsq 3 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/2
22 Reino Nyberg Djurgårdens IF 0 - 3 Östersund 1950-12-17 BK Älgen-Djurgårdens IF 6-3
21 Bjarne Jansen NOR 0 - 3 Göteborg 1950-12-01 Landskamper 1950 SWE-NOR 6-2
20 Enock Frisk Sveg ABK 3 - 0 Östersund 1950-11-05
19 Börje Olsson Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1950-09-29
18 Börje Olsson Malmö BK 1 - 2 Värnamo 1950-08-27
17 Kjeld Steen DEN 0 - 3 Stockholm 1950-03-19 Landskamper 1950 SWE-DEN 4-4
16 Ingmar Burjström BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
15 G Svensson Landala BK W TKO 2 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/4
14 Rune Berlin Gällivare SK W TKO 1 Östersund 1950-02-05 Final Norrländska
13 Lennart Westberg Ånge BK W TKO 3 Östersund 1950-02-04 1/2 Norrländska
12 Erik Thastum IF Sparta, DEN 0 - 3 Sundsvall 1949-11-27
11 Hans Stenlund IFK Umeå W TKO 3 Östersund 1949-11-06
10 Börje Olsson Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1949-11-04 Landslagsuttagning
9 Spartaco Bandinelli ITA 0 - 3 Stockholm 1949-10-28 Landskamper 1949 SWE-ITA 2-6
8 Ingmar Burjström BK Örnen 3 - 0 Hudiksvall 1949-10-15
7 Hans Schmoeller AUT L 3 Oslo, NOR 1949-06-15 EM 1949 1/4
6 Kjeld Steen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1949-05-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 3-5 (extra lk)
5 Lennart Ahlbin BK Örnen/Stockholm 3 - 0 Sundsvall 1949-04-10 Nedre Norrland-Stockholm 4-4
4 Olle Eek Värnamo BK W TKO 2 Östersund 1949-04-03
3 Roy Swedberg Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
2 Allan Hansson Landala AK 0 - 3 Stockholm 1948-02-27 SM 1948 1/4
1 Ingmar Burjström BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1945-11-25 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

Började boxas 1943.
1950 Norrlandsmästare.
1952 SM-Silver.


EABA-licens som domare.