Roy Swedberg

Vikt: Bantamvikt
Född: 1924-11-08
Död: 2009-01-30
Klubb: BK 32 (Vänersborg), Trollhättans BK, Skoftebyns AIS, Redbergslids BK (Göteborg), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1950, 1952-1953 SM-Guld
Landskamper: 16 (9-7)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
69 Risto Luukkonen FIN L TKO 1 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
68 Ove Nilsson GAK Enighet 0 - 3 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
67 Per Gunnar Hallberg Halmstads AIS 2 - 1 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/2
66 Rolf Viklund Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/4
65 Curt Andersson BK Älgen 1 - 2 Gävle 1953-11-15
64 Nagy [BEL] 2 - 1 Stockholm 1953-11-06
63 Golschewski [FRG] Draw Bremerhafen, FRG 1953-11-01
62 Manfred Hahner FRG 0 - 3 Kassel, FRG 1953-10-30 Landskamper 1953 SWE-FRG 1-9
61 Otto Bostiog [ROM] 1 - 2 Stockholm 1953-10-16
60 Gerner Thomsen Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1953-10-12 Stockholm-Jylland 4-6
59 Henrik Ottesen DEN W TKO 1 Stockholm 1953-03-22 Landskamper 1953 SWE-DEN 8-2
58 Hans Ahlbin BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
57 Sven Lind Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
56 Lennart Binnberg Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/4
55 Torbjörn Clausen NOR L Dsq 2 Stockholm 1953-01-30 Landskamper 1953 SWE-NOR 7-3
54 Rolf Viklund Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1953-01-16 Final DM-Stockholm
53 Hans Ahlbin BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1953-01-15 1/2 DM-Stockholm
52 Bengt Lundin Upsala IF W TKO Stockholm 1952-12-11
51 Risto Luukkonen Helsingin Ny, FIN 0 - 3 Stockholm 1952-10-30
50 Curt Andersson BK Älgen 1 - 2 Östersund 1952-09-07
49 Bengt Lundin Upsala IF W TKO 3 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
48 Sören Östlund BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1952-03-01 SM 1952 1/2
47 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Växjö 1951-12-09
46 René Sante [BEL] 1 - 2 Stockholm 1951-12-07
45 Gerner Thomsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1951-11-29 Landskamper 1951 SWE-DEN 3-7
44 Dortmund Salewski FRG 2 - 1 Stockholm 1951-11-09 Landskamper 1951 SWE-FRG 4-6
43 Caparros Basunanas [ESP] 2 - 1 Halmstad 1951-10-29
42 Vincenzo Dall`Osso ITA 0 - 3 Göteborg 1951-10-26 Landskamper 1951 SWE-ITA 5-5
41 Evert Eklöf IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1951-10-19
40 Vincenzo Dall`Osso [ITA] 0 - 3 Göteborg 1951-10-05
39 Bjarne Jansen NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1951-09-28 Landskamper 1951 SWE-NOR 7-3
38 Ernest De Jesus Team AAU, USA 3 - 0 Göteborg 1951-08-31 Utomhus 11.298 åskådare
37 Knud Poulsen (b) DEN 3 - 0 Stockholm 1951-03-18 Landskamper 1951 SWE-DEN 8-0
36 Lennart Ahlbin BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
35 Bert Uhre BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
34 Torsten Persson Halmstads BS W TKO 3 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
33 Gabriel Chanukasvili [URS] 0 - 3 Stockholm 1951-01-31 Stockholm sel-URS 1-7
32 Ismo Hämäläinen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1951-01-28 Landskamper 1951 SWE-FIN 5-5
31 Sune Andersson Hallstahammars SK L TKO 2 Västerås 1951-01-12
30 Clem A´Court English Army, ENG 0 - 3 Stockholm 1951-01-08 SWE sel-Army 3-5
29 Börje Olsson Malmö BK 3 - 0 Malmö 1950-12-15
28 Ove Andersen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1950-12-08 Landskamper 1950 SWE-DEN 5-3
27 Rolf Marthinsen NOR 3 - 0 Göteborg 1950-12-01 Landskamper 1950 SWE-NOR 6-2
26 Marcello Lepori ITA L TKO 2 Milano, ITA 1950-10-23 Landskamper 1950 SWE-ITA 2-6
25 Lennart Ahlbin BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1950-10-13
24 Bengt Eklöf IF SAAB 3 - 0 Stockholm 1950-09-29
23 Stig Pettersson Värnamo BK 3 - 0 Värnamo 1950-08-27
22 Pauli Dufva [FIN] L 3 Warsawa, POL 1950-05-17
21 Zdzislaw Soczewinski Sparta, POL 0 - 3 Warsawa, POL 1950-05-14
20 Henning Jensen DEN 3 - 0 Stockholm 1950-03-19 Landskamper 1950 SWE-DEN 4-4
19 Gösta Bergelin Landala AK 3 - 0 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 SM-final
18 Bert Uhre BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
17 Bengt Eklöf IF SAAB 3 - 0 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
16 Torsten Persson Halmstads BS 2 - 1 Halmstad 1950-01-08
15 Harry Hansen NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1949-12-18 Landskamper 1949 SWE-NOR 4-4
14 Veijo Pirinen FIN 3 - 0 Stockholm 1949-12-09 Landskamper 1949 SWE-FIN 3-5
13 D Bell Royal Air Force, UK W 3 Melksham, UK 1949-11-17 SWE sel-British Army 4-3
12 D Bell Royal Air Force, UK 3 - 0 Aldershot, UK 1949-11-15 SWE sel-British Army 6-2
11 Bengt Eklöf IF SAAB 3 - 0 Stockholm 1949-11-04 Landslagsuttagning
10 Basser Linz, AUT W 3 Linz, AUT 1949-07-07 Linz-Hisingens BK 11-5
9 Kuster Klagenfurt AC, AUT Draw Klagenfurt, AUT 1949-07-06 Klagenfurt AC-Hisingens BK 11-3
8 Kuster Klagenfurt AC, AUT W 3 Klagenfurt, AUT 1949-07-02 Klagenfurt AC-Hisingens BK 11-5
7 John Nilsson (maif) Malmbergets AIF 1 - 2 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2
6 Curt Andersson BK Älgen 3 - 0 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
5 Knut Frick Lunds BS/Sydsverige 3 - 0 Malmö 1949-01-30 Sydsverige-Göteborg 4-4
4 Börje Olsson Malmö BK 1 - 2 Malmö 1948-10-15
3 Rolf Viklund Örnsköldsviks BK 1 - 2 Stockholm 1948-02-29 SM 1948 1/2
2 Ingmar Burjström BK Örnen/Stockholm 0 - 3 Göteborg 1948-01-06 Göteborg-Stockholm 3-5
1 Nils Blomgren BK 1925 L TKO 3 Karlstad 1944-12-03 BK 1925-Trollhättan 5-5
Sammanfattande statistik

1951, 1954 SM-silver (B).
Stor Grabb nr 52.  


En skicklig boxare vars prestation var extra anmärkningsvärd eftersom han var dövstum.