Sten Ahnelöv

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1926-01-18
Död: 2002-05-01
Klubb: Landskrona BK. Malmö BK.
SM: 1946-1947-1948 SM-Guld (W), 1950 SM-Guld (M)
Landskamper: 15 (9-6)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
109 Kurt Thom Kalmar BK W TKO 3 Oskarshamn 1953-02-23
108 Elvir Andersson BK Amatör 3 - 0 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
107 Anders Holmdahl GAK Enighet W TKO 3 Malmö 1953-02-08 1/2 Sydsvenska
106 Joe O'Connor Corinthian, IRL 0 - 3 Stockholm 1952-12-11
105 Bertil Larsson BK Akilles 3 - 0 Malmö 1952-11-14
104 Yngve Pettersson Hisingens BK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1952-10-24 Göteborg-Skåne
103 Jens Andersen DEN-B 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1952-03-16 SWE B-DEN B 3-7
102 Eisten Eriksson BK Älgen 1 - 2 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
101 Bruce Wells RAF, UK L TKO 3 Malmö 1952-02-24
100 Gert Stråhle Bjuvs BS 0 - 3 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
99 Kjell Stråhle Bjuvs BS W TKO 2 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
98 Jens Andersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1951-11-29 Landskamper 1951 SWE-DEN 3-7
97 Verner Heinkel SV Polizei Hamburg, FRG 3 - 0 Malmö 1951-03-16
96 Georg Forselius Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
95 Sune Mathiasen Haga AK W TKO 2 Malmö 1951-02-23
94 Emil Miller [FRG] 3 - 0 Åstorp 1951-02-20
93 John Boman BK Primo 3 - 0 Lund 1951-02-18
92 Harry Johansson Flottans IF (K-a) 3 - 0 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
91 Stig Andersson (gak) GAK Enighet W TKO 2 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
90 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Varberg 1950-11-19
89 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Malmö 1950-10-06
88 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1950-09-29
87 Stig Sjölin Värnamo BK 1 - 2 Värnamo 1950-08-27
86 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Halmstad 1950-03-14
85 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Svedala 1950-03-11
84 Gert Stråhle Bjuvs BS 1 - 2 Malmö 1950-03-10
83 Börje Holmberg Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 SM-final
82 Hans Snell BK Höjden 2 - 1 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
81 Stig Bengtsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
80 Börje Holmberg Malmö BK 3 - 0 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
79 Stig Andersson (gak) GAK Enighet KO 2 Malmö 1950-02-12 1/2 Sydsvenska
78 Stig Andersson (gak) GAK Enighet KO 2 Malmö 1950-02-05 Malmö BK-GAK Enighet 5-3
77 Erik Roslund BK Örnen 3 - 0 Landskrona 1950-01-22
76 Aarne Piiparinen Sunilan Sisu, FIN 3 - 0 Malmö 1950-01-08
75 Orla Sörensen Grenaa BK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1949-11-27
74 Tore Karlsson BK Akilles 3 - 0 Malmö 1949-10-31
73 Stig Sjölin Värnamo BK L KO 2 Stockholm 1949-02-28 SM 1949 1/2
72 Kurt Sjöberg BK 1925 KO 2 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/4
71 Gert Stråhle Bjuvs BS L Dsq 2 Lund 1949-02-13 1/2 Sydsvenska
70 Stig Andersson (gak) GAK Enighet 3 - 0 Lund 1949-02-13 1/4 Sydsvenska
69 T Petersen Själland, DEN W TKO 2 Landskrona 1949-01-09 Skåne-Själland 7-1
68 Tore Karlsson BK Akilles 0 - 3 Helsingborg 1948-12-19
67 Bertil Larsson BK Akilles 0 - 3 Malmö 1948-12-17
66 Bertil Larsson BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1948-12-12
65 O Byrne IRL W 3 Dublin, IRL 1948-11-09 Landskamper 1948 SWE-IRL 6-2
64 Edward Warren ENG W 3 London, UK 1948-11-05 Landskamper 1948 SWE-ENG 3-5
63 Thompson Glanville ENG 3 - 0 Stockholm 1948-10-16 Landskamper 1948 SWE-ENG 5-3
62 Gunnar Hansen NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1948-05-27 Landskamper 1948 SWE-NOR 5-3
61 Frank Robert BEL W Dsq 3 Stockholm 1948-04-18 Landskamper 1948 SWE-BEL 6-2
60 Paavo Rämänen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1948-03-21 Landskamper 1948 SWE-FIN 2-6
59 Gert Stråhle Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1948-03-02. SM 1948 SM-final
58 Arne Larsson IF Älgarna 3 - 0 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 1/2
57 Börje Stridh BK Avanche W TKO 2 Stockholm 1948-02-29 SM 1948 1/4
56 Stig Sjölin Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/8
55 Thor Jensen BK Pugilist, NOR 3 - 0 Malmö 1948-02-17
54 Orvar Andersson Lunds BS 3 - 0 Helsingborg 1948-02-09 Final Sydsvenska
53 Harry Johansson Flottans IF (K-a) W TKO 1 Helsingborg 1948-02-08 1/2 Sydsvenska
52 Christian Christensen AK Falken, DEN 2 - 1 Malmö 1948-01-20
51 Henry Persson Kalmar BK 3 - 0 Trelleborg 1948-01-18
50 Allessandro d'Ottavio ITA W Dsq 3 Stockholm 1947-12-12 Landskamper 1947 SWE-ITA 7-9
49 Stig Sjölin Värnamo BK 3 - 0 Jönköping 1947-11-16
48 Stig Sjölin Värnamo BK W 3 Malmö 1947-10-09
47 Anton van Kempen NED 3 - 0 Haag, NED 1947-10-06 Landskamper 1947 SWE-NED 5-3
46 Viktor Jörgensen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1947-10-03 Landskamper 1947 SWE-DEN 3-5
45 Orwar Olausson Redbergslids BK /Pressen 3 - 0 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
44 E Cantwell IRL L 3 Dublin, IRL 1947-05-13 EM 1947 1/8
43 Jerzy Olejnik POL W 3 Lodz, POL 1947-03-28 Landskamper 1947 SWE-POL 3-5
42 Knud Andersen DEN 3 - 0 Stockholm 1947-03-16 Landskamper 1947 SWE-DEN 4-4
41 Bölja Jansson IF Älgarna 3 - 0 Stockholm 1947-03-03. SM 1947 SM-final
40 Stig Sjölin Värnamo BK 2 - 1 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 1/2
39 Stig Ahlbom Hallstahammars SK W Dsq 3 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/4
38 Bertil Jansson BK 30 3 - 0 Stockholm 1947-02-28 SM 1947 1/8
37 Gert Stråhle Svalövs BS 3 - 0 Landskrona 1947-02-10 Final Sydsvenska
36 Orvar Andersson Lunds BS 3 - 0 Landskrona 1947-02-09 1/2 Sydsvenska
35 Paavo Rämänen FIN 0 - 3 Stockholm 1947-01-10 Landskamper 1947 SWE-FIN 5-3
34 Eric Svensson Redbergslids BK 3 - 0 Halmstad 1946-12-29
33 Jerzy Olejnik POL 1 - 2 Stockholm 1946-12-15 Landskamper 1946 SWE-POL 4-4
32 Christian Christensen AK Falken, DEN 2 - 1 Landskrona 1946-11-16
31 John Andersen Hermod, DEN 3 - 0 Helsingborg 1946-11-08
30 Svend Möller [DEN] 3 - 0 Stockholm 1946-10-18
29 Gunnar Wetterkvist IF Linnéa/ Stockholm A KO 2 Stockholm 1946-10-11 Stockholm A-Landsorten A 3-5
28 Svend Möller DEN 1 - 2 Malmö 1946-04-07 Landskamper 1946 SWE-DEN 5-3 (extra lk)
27 Gunnar Stendahl Landala AK 3 - 0 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 SM-final
26 Göte Andersson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/2
25 Rune Danielsson BK Ringen 3 - 0 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
24 Bertil Lundqvist Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1946-02-11 Final Sydsvenska
23 Alf Rosdahl Halmstads BS W TKO 3 Halmstad 1946-02-10 1/2 Sydsvenska
22 Ahti Kurki Vaasan Nyrkkeilyklubi, FIN 3 - 0 Malmö 1946-02-04
21 Klas Kerslow Solna BK/Stockholm B W TKO 3 Stockholm 1945-10-12 Stockholm B-Landsorten B
20 Tore Karlsson BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
19 Gunnar Stendahl Landala AK W TKO 3 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
18 Eric Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1945-03-04 SM 1945 1/4
17 Karl Linné (Narvall) Narva BK W TKO 1 Stockholm 1945-03-02 SM 1945 1/8
16 Stig Olsson Malmö BK 3 - 0 Malmö 1945-02-12 Final Sydsvenska
15 Erik Engman BK Björnen W TKO 2 Malmö 1945-02-11 1/2 Sydsvenska
14 Lars Hansson Lunds BS 3 - 0 Malmö 1945-02-11 1/4 Sydsvenska
13 Gunnar Stendahl Landala AK 1 - 2 Landskrona 1945-02-02
12 Rune Danielsson BK Ringen/Småland 3 - 0 Helsingborg 1945-01-14 Skåne-Småland 7-1
11 Sven Johansson (lv) GAK Enighet 3 - 0 Landskrona 1945-01-07 Skåne-Skånepressen 6-2
10 Stig Sjöberg Eskilstuna BK W TKO 2 Landskrona 1944-11-20
9 Åke Sjölin Värnamo BK W TKO 2 Landskrona 1944-10-13
8 Tore Håkansson IFK Linköping 0 - 3 Linköping 1944-10-01
7 Bengt Almkvist Landala AK KO 1 Malmö 1944-04-13
6 Sven Johansson (lv) GAK Enighet 2 - 1 Landskrona 1944-03-12
5 Börje Persson Halmstads BS W TKO 2 Malmö 1944-03-03
4 Stig Olsson GAK Enighet KO 3 Malmö 1944-02-18
3 Lennart Jeppsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Trelleborg 1944-02-13. Final Sydsvenska
2 Folke Svanberg BK Amatör 2 - 1 Trelleborg 1944-02-12 1/2 Sydsvenska
1 Caj Pamp BK Björnen 2 - 1 Helsingborg 1944-02-04
Sammanfattande statistik

Började boxas 1941.
1945 SM-Silver (W).
1944-1945-1946-1947-1948, 1950-1951, 1953 Sydsvensk mästare.
1952 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
Stor Grabb nr 44