Sven Ahnelöv

Vikt: Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1929-05-20
Död: 1991-10-28
Klubb: Malmö BK
SM: 1955 SM-Guld (W), 1957 SM-Guld (LM)
Landskamper: 3 (0-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
102 Nils Olsson Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
101 Victor Bolde Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1958-03-01 SM 1958 1/4
100 Kenneth Halvardsson Malmö BK W TKO 2 Malmö 1958-02-04 Final Sydsvenska
99 Leif Hansen DEN L KO 1 Borås 1957-03-24 Landskamper 1957 SWE-DEN 5-5
98 Joachim Thürk Spandauer BC 26, FRG 2 - 1 Malmö 1957-03-15
97 Mauri Backman FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1957-03-10 Landskamper 1957 SWE-FIN 3-7
96 Birger Gustavsson BK 1925 3 - 0 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
95 Aulis Alho BK Akilles W TKO 3 Stockholm 1957-03-03 SM 1957 1/2
94 Thure Bengtsson BK Primo W TKO 2 Helsingborg 1957-02-03 Final Sydsvenska
93 Frank Sörensen Hilleröd SK, DEN W 3 ? 1957-01-13
92 Tadeusz Walasek Sparta, POL L KO 2 Göteborg 1956-03-09
91 Jack Andersson Halmstads AIS 1 - 2 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
90 Aulis Alho BK Akilles 2 - 1 Stockholm 1956-02-25 SM 1956 1/2
89 Arne Roth Nybro BK/Småland 3 - 0 Jönköping 1956-02-12 Skåne-Småland 6-4
88 Jack Andersson Halmstads AIS 1 - 2 Halmstad 1956-02-05 Final Sydsvenska
87 Benny Nielsen Valby IK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1956-01-21
86 Kurt Johansson Värnamo BK W 3 Svedala 1955-11-26
85 Leif Hansen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1955-11-25 Landskamper 1955 SWE-DEN 1-9
84 Arne Larsson Alnö IF/Norrland 2 - 1 Sundsvall 1955-11-18 Norrland-Skåne 4-4
83 Arne Roth Nybro BK 3 - 0 Helsingborg 1955-11-11
82 Knud Jensen AIK Roskilde, DEN W 3 ? 1955-04-03
81 Sven Larsson BK Primo 2 - 1 Lund 1955-03-11
80 Nils Andersson (w) Katrineholms BK 3 - 0 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
79 Bengt Lundin BK Masen 2 - 1 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
78 Arne Larsson Alnö IF 3 - 0 Stockholm 1955-03-04 SM 1955 1/4
77 Lennart Melin Bjuvs BS W TKO 3 Helsingborg 1955-01-20
76 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Lindås 1955-01-16 Lindås BK-Malmö BK 7-2
75 Leif "Baggis" Hansen Sp.09, NOR 0 - 3 Halmstad 1955-01-06
74 Gösta Söderquist Årsta BK/Stockholm 3 - 0 Stockholm 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
73 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Jönköping 1954-11-28
72 Antonio Vettorel BK Primo 0 - 3 Svedala 1954-03-20
71 Kurt Johansson Lindås BK L TKO 3 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
70 Karl Söderkvist Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/8
69 Gert Stråhle BK Primo L TKO 1 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
68 Svend Jensen [DEN] 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1952-12-26
67 Wladislaws Straume BK Primo L TKO 1 Malmö 1952-11-14
66 Tense Karlsson Landala AK/Göteborg 3 - 0 Malmö 1952-10-24 Skåne-Göteborg 9-1
65 Helmer Nielsen DEN-B 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1952-03-16 SWE B-DEN B 3-7
64 Harry Gunnarsson BK 1925 0 - 3 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
63 Bengt Eriksson BK Nordan 2 - 1 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
62 Dan Lightfoot RAF, UK 3 - 0 Malmö 1952-02-24
61 Sven Larsson BK Primo W TKO 1 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
60 Stig Sundberg Eslövs IK 3 - 0 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
59 Sigurd Månsson Lindås BK W TKO 2 Lindås 1951-12-16
58 Carl Nielsen (w) Vigerslev IK, DEN W TKO 2 Lund 1951-11-17
57 Dietrichsen ABC Flensburg, FRG W 3 Flensburg, FRG 1951-03-26
56 Manfred Wohlers [FRG] L 3 ?, FRG 1951-03-24
55 Rohwer [FRG] 3 - 0 Neumünster, FRG 1951-03-23
54 Günther Hanns SV Polizei Hamburg, FRG 3 - 0 Malmö 1951-03-16
53 Günther Hanns SV Polizei Hamburg, FRG L TKO 2 Karlskrona 1951-03-12
52 Gert Stråhle Bjuvs BS 0 - 3 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
51 Tage Palm Hudiksvalls ABK 3 - 0 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
50 Alex Pöhlö Mölndals BK 3 - 0 Malmö 1951-02-23
49 Manfred Wohlers [FRG] 0 - 3 Åstorp 1951-02-20
48 Bengt Wiktor (Sandvej) BK Primo 2 - 1 Svedala 1951-02-17
47 John Larsson (w) Malmö BK W TKO 2 Helsingborg 1951-02-11. Final Sydsvenska
46 Lennart Melin Hälsingborgs BS W TKO 3 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
45 Kurt Karlsson Halmstads AIS W Dsq Halmstad 1951-01-28
44 Conny Blom Landala AK/Göteborg L TKO 2 Helsingborg 1951-01-21 Skåne-Göteborg 5-3
43 Alfred Hansen (w) Själland, DEN 1 - 2 Malmö 1951-01-12 Skåne-Själland 6-2
42 Conny Blom Landala BK L TKO 2 Malmö 1950-12-15
41 Sven Svensson (w) Falkenbergs BS W TKO Varberg 1950-11-19
40 Rune Lindström BK Akilles 3 - 0 Malmö 1950-11-03
39 Uno Andreasson Hisingens BK 0 - 3 Lund 1950-10-27
38 Torsten Hallingström Sundsvalls BK 0 - 3 Värnamo 1950-08-27
37 Conny Blom Landala AK L TKO 3 Malmö 1950-03-10
36 Bertil Larsson BK Akilles L Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/4
35 Lennart Melin Hälsingborgs BS 3 - 0 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
34 Knut Olof "Tumba" Carlsson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1950-02-12 1/2 Sydsvenska
33 Sven-Erik Hultén GAK Enighet KO 2 Malmö 1950-02-05 Malmö BK-GAK Enighet 5-3
32 Göte Wiklander BK Örnen L KO 3 Landskrona 1950-01-22
31 E Saranurmi [FIN] 3 - 0 Malmö 1950-01-08
30 Paolo Melis [ITA] L KO 3 Göteborg 1949-10-05
29 Erling Olsen NOR-jun KO 1 Oslo, NOR 1949-04-10 SWE (j)-NOR (j) 4-4
28 Bertil Larsson BK Akilles 0 - 3 Malmö 1949-03-25
27 Åke Stenberg BK Örnen 0 - 3 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 1/2
26 Gert Stråhle Bjuv BS W Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/4
25 Sven Karlsson BK Örnen 3 - 0 Göteborg 1949-02-24 SM 1949 1/8
24 Stig Olsson Malmö BK W 3 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
23 Arne Lindholm Landskrona BK 2 - 1 Lund 1949-02-13 1/2 Sydsvenska
22 Uno Andreasson Hisingens BK/Göteborg 2 - 1 Malmö 1949-01-30 Sydsverige-Göteborg 4-4
21 Rune Svensson Vimmerby BK 0 - 3 Stockholm 1949-01-02. JSM-final
20 Bertil Sehlin Motala BK 3 - 0 Stockholm 1949-01-02 1/2 JSM
19 Karl "Korpen" Andersson Skara BK 3 - 0 Stockholm 1948-12-30 1/4 JSM
18 Gunnar Lantz Hälsingborgs BS KO 2 Stockholm 1948-12-29 1/8 JSM
17 Helge Ernström Majornas BK 3 - 0 Stockholm 1948-12-27 1/16 JSM
16 Paul Tarup Frederikssund, DEN W TKO 1 Helsingborg 1948-12-19
15 Tore Karlsson BK Akilles 1 - 2 Malmö 1948-12-17
14 Bertil Larsson BK Akilles 0 - 3 Landskrona 1948-11-20
13 Tore Karlsson BK Akilles 1 - 2 Helsingborg 1948-11-19
12 Leif Johansson Redbergslids BK 3 - 0 Trelleborg 1948-11-06
11 Martin Hansen BK Enighed, DEN L KO 3 Malmö 1948-03-15
10 Orvar Andersson Lunds BS 0 - 3 Ystad 1948-02-22
9 Oddvar Gulbrandsen Halden, NOR 2 - 1 Malmö 1948-02-17
8 Jens Madsen IK Sport, DEN W TKO 3 Halmstad 1948-02-13
7 Arne Lindholm Malmö BK 0 - 3 Helsingborg 1948-02-09 Final Sydsvenska
6 Kurt Svensson (bka) BK Amatör 3 - 0 Helsingborg 1948-02-08 1/2 Sydsvenska
5 Börje Hedenborg BK Björnen 2 - 1 Malmö 1948-01-20
4 Rolf Storm BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1947-12-29 1/8 JSM
3 Per Johansson (m) Bromma BK KO 2 Stockholm 1947-12-27 1/16 JSM
2 Henry Peter Larsen AK Falken, DEN W TKO 3 ? 1947-11-10
1 Kurt Svensson (bka) BK Amatör W TKO 1 Malmö 1947-10-09
Sammanfattande statistik

Började boxas 1945.
1948 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
1948 JSM-Silver.
1956 SM-Silver.
1949-1950-1951-1952, 1957-1958 Sydsvensk mästare.