Gert Stråhle

Vikt: Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1929-07-25
Död:
Klubb: Svalövs Boxningssällskap, Bjuvs Boxningssällskap, BK Primo (Osby), Malmö BK
SM: 1952 SM-Guld (LM)
Landskamper: 6 (2-4)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
66 Kurt Johansson Lindås BK 1 - 2 Lindås 1954-03-07
65 Harry Gunnarsson BK 1925 0 - 3 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
64 Bengt Tholin Majornas BK W Dsq 3 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
63 Uno Andreasson Hisingens BK/Göteborg 1 - 2 Göteborg 1953-11-20 Göteborg-Skåne 7-3
62 Sören Norberg BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
61 Sven Ahnelöv Malmö BK W TKO 1 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
60 Stig Andersson (rbk) Redbergslids BK/Göteborg 2 - 1 Malmö 1952-10-24 Skåne-Göteborg 9-1
59 André Oueille FRA L TKO 3 Stockholm 1952-03-30 Landskamper 1952 SWE-FRA 3-7
58 Ebbe Kops DEN 1 - 2 Stockholm 1952-03-16 Landskamper 1952 SWE-DEN 6-4
57 Eisten Eriksson BK Älgen KO 2 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
56 Gösta Söderquist Årsta BK KO 2 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
55 Bertil Larsson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
54 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Skillingaryd 1952-02-03
53 Yrjö Hongkisto Motala BK 3 - 0 Helsingborg 1952-02-01
52 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Bjuv 1952-01-17
51 Guido Mazzinghi ITA L KO 1 Göteborg 1951-10-26 Landskamper 1951 SWE-ITA 5-5
50 Rolf Ludvigsen NOR KO 2 Oslo, NOR 1951-09-28 Landskamper 1951 SWE-NOR 7-3
49 Randy Sandy Team AAU, USA 0 - 3 Göteborg 1951-08-31 Utomhus 11.298 åskådare
48 Zygmunt Chychla POL L TKO 3 Milano, ITA 1951-05-18 EM 1951 1/2
47 Paul Guldimann SUI W Dsq 3 Milano, ITA 1951-05-17 EM 1951 1/4
46 Ebbe Kops DEN 3 - 0 Stockholm 1951-03-18 Landskamper 1951 SWE-DEN 8-0
45 Conny Blom Landala AK 0 - 3 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
44 Sven Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
43 Åke Stenberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
42 Bertil Ehrnberg Karlskrona BK KO 2 Malmö 1951-02-23
41 Heinz Kluth [FRG] 3 - 0 Åstorp 1951-02-20
40 Gunnar Lantz Hälsingborgs BS W TKO 1 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
39 Knut Bengtsson Malmö BK W TKO 1 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
38 Arne Bohlin Haga AK 3 - 0 Landskrona 1951-01-28
37 Roy Qvist Mölndals BK /Göteborg W TKO 3 Helsingborg 1951-01-21 Skåne-Göteborg 5-3
36 Kjeld Christiansen Själland, DEN 3 - 0 Malmö 1951-01-12 Skåne-Själland 6-2
35 S Dumas English Army, ENG W 3 Stoke, ENG 1950-11-21 SWE sel-English Army 5-3
34 Bertil Larsson BK Akilles 3 - 0 Malmö 1950-11-03
33 Stig Sjölin Värnamo BK L TKO 1 Osby 1950-04-02
32 Sten Ahnelöv Malmö BK 2 - 1 Malmö 1950-03-10
31 Börje Holmberg Malmö Bk 1 - 2 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
30 Georg Forselius Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
29 Sigurd Sjödin BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/8
28 Herulf Andersen Harslev, DEN 3 - 0 Lund 1949-11-02
27 KE Hulthén GAK Enighet 3 - 0 Lund 1949-09-04 EXH med Jersey-Joe Walcott
26 Sven Ahnelöv Malmö BK L Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/4
25 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF 3 - 0 Göteborg 1949-02-24 SM 1949 1/8
24 Harry Björn Randers AC, DEN 3 - 0 Halmstad 1949-01-06
23 Stig Sjölin Värnamo Bk 2 - 1 Helsingborg 1948-10-24
22 Kurt Jonsson (Durewall) Hisingens BK KO 2 Göteborg 1948-09-24
21 A Hansen NOR-jun KO 2 Oslo, NOR 1948-05-27 SWE (j)-NOR (j) 5-3
20 Christian Christensen DEN L KO 2 Stockholm 1948-03-14 Landskamper 1948 SWE-DEN 3-5
19 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1948-03-02. SM 1948 SM-final
18 Orwar Olausson Redbergslids BK 2 - 1 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 1/2
17 Åke Stenberg BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/4
16 Bernhard Engström Örnsköldsviks BK W TKO 1 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/8
15 Henry Persson Kalmar BK 3 - 0 Svedala 1948-02-21
14 Harder Paulsen IF Rollo, NOR W TKO 2 Malmö 1948-02-17
13 Leif Andersen [DEN] KO 2 Halmstad 1948-02-13
12 Egon Johansson Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1948-01-06
11 Arne Larsson BK Älgarna 3 - 0 Stockholm 1947-11-29. JSM-final
10 Roland Sandberg Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1947-11-29 1/2 JSM
9 Rune Roos BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1947-11-28 1/4 JSM
8 Winston Löfqvist BK Kelly W TKO 3 Stockholm 1947-11-26 1/8 JSM
7 Georg Forselius Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1947-09-19
6 Axel Jensen Halmstads BS 0 - 3 Malmö 1946-02-04
5 Evert Nordkvist Hudiksvalls ABK 0 - 3 Stockholm 1945-11-26 1/4 JSM
4 Stig Sedin Örnsköldsviks SK 3 - 0 Stockholm 1945-11-24 1/8 JSM
3 Bertil Frick Lunds BS 3 - 0 Lund 1944-11-20. Final DM-Skåne (j)
2 G Ekholtz GAK Enighet KO 3 Lund 1944-11-20 1/2 DM-Skåne (j)
1 Gunnar Andersson (f) Landskrona BK 1 - 2 Landskrona 1944-03-12
Sammanfattande statistik

1944 Juniormästare Skåne (F).
1947 Svensk juniormästare.
1948, 1951 SM-Silver (W).
1951, 1953 Sydsvensk mästare.