Stig Sjölin

Vikt: Mellanvikt (debuterade i flugvikt)
Född: 1928-12-21
Död: 1995-01-09
Klubb: Värnamo BK, Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1949, 1951-1952-1953-1954,1956-1957 SM-Guld
Landskamper: 38 (34-4)
Nordisk: 1955, 1957 NM-Guld
EM: 1949 EM-Silver, 1951 EM-Guld, 1953 EM-Brons
VM: -
OS: 1952 OS-Brons
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
288 Benny Bechman DEN W Helsingfors, FIN 1957-04-29 NM 1957 NM-final
287 Viljo Aho FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1957-04-28 NM 1957 1/2
286 Paul Nickel SC Traktor, GDR 3 - 0 Landskrona 1957-04-15
285 Paul Nickel GDR 2 - 1 Stockholm 1957-04-12 Landskamper 1957 SWE-GDR 6-4
284 Benny Bechman DEN 3 - 0 Borås 1957-03-24 Landskamper 1957 SWE-DEN 5-5
283 Pertti Rapatti FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1957-03-10 Landskamper 1957 SWE-FIN 3-7
282 Jack Andersson Halmstads AIS W Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
281 Lars-Erik Flodén BK Trim W TKO 2 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/2
280 Heinz Stücki Eskilstuna BK 3 - 0 Norrköping 1957-02-21
279 Heinz Stücki Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1957-02-15
278 Mikulas Urban [TCH] 3 - 0 Värnamo 1957-02-10
277 Mikulas Urban [TCH] 3 - 0 Stockholm 1957-02-08
276 Tommy Nilsson (m) Redbergslids BK KO 1 Helsingborg 1957-02-03 Final Sydsvenska
275 Heinz Stücki Eskilstuna BK 3 - 0 Linköping 1957-02-02
274 Esko Salo BK Rapid 3 - 0 Nyköping 1957-01-27
273 Preutz [FRG] 3 - 0 Aalborg, DEN 1957-01-20
272 Heinz Stücki Eskilstuna BK 3 - 0 Göteborg 1957-01-18
271 Harry Johansson (lt) Värnamo BK 3 - 0 Gislaved 1957-01-13 Final DM-Småland
270 Victor Zalazar ARG 0 - 3 Melbourne, AUS 1956-11-26 OS 1956 Melbourne 1/8
269 Kurt Thom BK Värend 3 - 0 Växjö 1956-11-04
268 Otto Sechting [Düsseldorf], FRG 3 - 0 Göteborg 1956-11-03
267 Kurt Thom BK Värend 3 - 0 Helsingborg 1956-11-01
266 Jens Andersen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
265 Jens Andersen FAK Aarhus, DEN 2 - 1 Göteborg 1956-10-12
264 Otto Sechting [Düsseldorff], FRG 3 - 0 Stockholm 1956-09-28
263 Peter Mikolajewitz [Öst-Berlin, GDR] 3 - 0 Värnamo 1956-04-07
262 Jens Andersen DEN 3 - 0 Stockholm 1956-03-25 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
261 Sigfried Bernhard Djurgårdens IF 3 - 0 Trelleborg 1956-03-17
260 Veino Nyström BK Örnen 3 - 0 Landskrona 1956-03-16
259 Zygmunt Windak Sparta, POL W Dsq 3 Göteborg 1956-03-09
258 Zygmunt Windak Sparta, POL W Dsq 3 Stockholm 1956-03-06
257 Sören Danielsson IK Balder 3 - 0 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
256 Sigfried Bernhard Djurgårdens IF 3 - 0 Västerås 1956-02-17
255 Sten Strand ?/Skåne W TKO 3 Jönköping 1956-02-12 Skåne-Småland 6-4
254 Veijo Alho FIN 3 - 0 Stockholm 1956-02-10 Landskamper 1956 SWE-FIN 8-2
253 Rune Svensson Vimmerby BK 3 - 0 Vimmerby 1956-02-05 Final Östsvenska
252 Veino Nyström BK Örnen 3 - 0 Värnamo 1956-01-29
251 Kurt Thom Kalmar BK 3 - 0 Kalmar 1956-01-13
250 Jens Andersen FAK Aarhus, DEN 3 - 0 Aarhus, DEN 1956-01-08
249 Svend B Hansen Korsör ABK, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1955-12-15
248 Jan Saetveit NOR KO 1 Oslo, NOR 1955-12-09 Landskamper 1955 SWE-NOR 6-4
247 Wilfred Marr [GDR] 3 - 0 Malmö 1955-12-05
246 Wilfred Marr [GDR] 3 - 0 Stockholm 1955-12-02
245 Jack Andersson Halmstads AIS 3 - 0 Osby 1955-11-27
244 Jens Andersen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1955-11-25 Landskamper 1955 SWE-DEN 1-9
243 Sigfried Bernhard Djurgårdens IF 3 - 0 Gislaved 1955-11-13
242 Paul Wright AAU, USA 3 - 0 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 5-5
241 Paul Wright AAU, USA 3 - 0 Göteborg 1955-11-04 Göteborg sel-AAU 5-5
240 Dieter Wemhöner Tennis Borussia, FRG 3 - 0 Göteborg 1955-10-21
239 Lennart Risberg BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1955-09-30
238 Svenn Aaberg B-30, NOR 3 - 0 Trondheim, NOR 1955-09-18
237 Gennadij Sjatkov URS L 3 Västberlin, FRG 1955-06-05 EM 1955 EM-final
236 Bedrich Koutny CZE 2 - 1 Västberlin, FRG 1955-06-03 EM 1955 1/2
235 Rolf Peters GDR W 3 Västberlin, FRG 1955-06-01 EM 1955 1/4
234 Vasile Tita Steaua Bucureşti, ROM 3 - 0 Bukarest, ROM 1955-04-24
233 Odd Thoresen NOR KO 2 Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
232 Erik Nielsen DEN KO 2 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
231 Sören Danielsson IK Balder L TKO 3 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
230 Bernt Karlsson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1955-03-04 SM 1955 1/2
229 Börje Grönroos FIN KO 2 Köpenhamn, DEN 1955-02-13 NM 1955 NM-final
228 Hans Hansen NOR W Dsq 3 Köpenhamn 1955-02-11 NM 1955 1/2
227 Gheorghe Negrea [ROM] 1 - 2 Stockholm 1955-01-27
226 Dieter Wemhöner FRG 1 - 2 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
225 Heinz Wuerfel BC Flensburg, GER KO 1 Halmstad 1955-01-06
224 László Papp Bp. Vasas, HUN 1 - 2 Göteborg 1954-12-03 SWE sel-HUN sel 2-9
223 Hans Peter Ludwig Hisingens BK L TKO 1 Göteborg 1954-11-19
222 Aulis Alho BK Ringen W TKO 2 Värnamo 1954-11-14
221 Zygmunt Windak Sparta, POL 3 - 0 Stockholm 1954-11-12
220 Pauli Hirvonen FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
219 Knud Knudsen Lindås BK W TKO 3 Västervik 1954-10-31
218 Hans Peter Ludwig Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1954-10-29
217 Stig Johansson KK All Round 3 - 0 Motala 1954-10-24
216 Sören Danielsson IK Balder 3 - 0 Stockholm 1954-10-15
215 Herman Niemeier NOR KO 2 Sarpsborg, NOR 1954-03-28 Landskamper 1954 SWE-NOR 6-4
214 Herulf Andersen DEN KO 2 Lund 1954-03-21 Landskamper 1954 SWE-DEN 7-3
213 Tore Karlsson BK Akilles 3 - 0 Jönköping 1954-03-12
212 Sören Danielsson IK Balder 2 - 1 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
211 Tage Olsson BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
210 Tore Karlsson BK Akilles 1 - 2 Norrköping 1954-02-14
209 Bengt Wiktor (Sandvej) BK Primo 3 - 0 Landskrona 1954-02-08
208 Bernt Karlsson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1954-02-07 1/2 DM-Småland
207 Ivan Erlandsson Alvesta BK 3 - 0 Oskarshamn 1954-02-07 Final DM-Småland
206 Stig Johansson KK All Round 2 - 1 Lidköping 1954-01-31
205 Bengt Wiktor (Sandvej) BK Primo 3 - 0 Värnamo 1954-01-15
204 Stig Johansson KK All Round 3 - 0 Skövde 1954-01-10
203 Hans Sawetzki [Berlin], FRG 3 - 0 Göteborg 1954-01-08
202 Bengt Wiktor (Sandvej) BK Primo 3 - 0 Gislaved 1953-12-20
201 Orla Sörensen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
200 Gloszat [Hamburg], FRG W 3 Bremen, FRG 1953-11-01
199 M Klentz FRG 3 - 0 Kassel, FRG 1953-10-30 Landskamper 1953 SWE-FRG 1-9
198 Vasile Tita Steaua Bucureşti, ROM 2 - 1 Stockholm 1953-10-16
197 Fritz Nowak [FRG] 3 - 0 Göteborg 1953-10-09
196 Dieter Wemhöner FRG 1 - 2 Warzawa, POL 1953-05-23 EM 1953 1/2
195 Zbigniew Piórkowski POL 3 - 0 Warzawa, POL 1953-05-21 EM 1953 1/4
194 Svend Jensen DEN KO 3 Stockholm 1953-03-22 Landskamper 1953 SWE-DEN 8-2
193 Karl-Erik Jakobsson IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
192 Arne Hettman IF Linnéa KO 2 Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/2
191 Gunnar Nilsson (mv) Mölndals BK 3 - 0 Mölndal 1953-02-13
190 Roy Thorsrud NOR KO 2 Stockholm 1953-01-30 Landskamper 1953 SWE-NOR 7-3
189 Herulf Andersen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1952-11-27 Landskamper 1952 SWE-DEN 4-6
188 Helge Ernström Redbergslids BK 3 - 0 Jönköping 1952-11-23
187 Stig Caldeborn Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1952-11-14
186 Stig Caldeborn Redbergslids BK 3 - 0 Halmstad 1952-11-09
185 Folke Lilja Upsala IF W TKO 3 Uppsala 1952-11-07
184 Stig Caldeborn Redbergslids BK 3 - 0 Borås 1952-10-18
183 Wolfgang Schneckner SV Polizei Hamburg, FRG 3 - 0 Stockholm 1952-10-17
182 Helge Ernström Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1952-10-03
181 Ervo Landén [FIN] W TKO 3 Stockholm 1952-09-19
180 Floyd Patterson USA L Dsq 3 Helsingfors, FIN 1952-08-01 OS 1952 Helsingfors 1/2
179 Anthony Madigan AUS 3 - 0 Helsingfors, FIN 1952-07-30 OS 1952 Helsingfors 1/4
178 Börje Grönroos FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1952-07-28 OS 1952 Helsingfors 1/8
177 Jean Piniarski FRA 3 - 0 Stockholm 1952-03-30 Landskamper 1952 SWE-FRA 3-7
176 Harry Björn DEN 3 - 0 Stockholm 1952-03-16 Landskamper 1952 SWE-DEN 6-4
175 Knud Knudsen Lindås BK 3 - 0 Lindås 1952-03-09
174 Arne Hettman IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
173 Bernt Hedlund BK Kelly KO 1 Stockholm 1952-03-01 SM 1952 1/2
172 Harry Johansson Flottans IF, K-a W TKO 3 Karlskrona 1952-02-22
171 Knud Knudsen Lindås BK 3 - 0 Värnamo 1952-02-17
170 Olaf Paulsen Fagen 26, NOR W TKO 3 Göteborg 1952-02-12
169 Ingvar Andersson Värnamo BK 3 - 0 Lindås 1952-02-10 Final DM-Småland
168 Mátyás Plachy Bp. Dósza, HUN 3 - 0 Stockholm 1952-02-07 SWE sel-HUN sel 3-7
167 Gert Stråhle Bjuvs BS 3 - 0 Skillingaryd 1952-02-03
166 Bror Andersson Halmstads BS 3 - 0 Malmö 1952-01-25
165 Gert Stråhle Bjuvs BS 3 - 0 Bjuv 1952-01-17
164 Gerhard McNally Army, UK 3 - 0 Göteborg 1952-01-15 Gbg sel-Army 4-5
163 Harry Gunnarsson BK 25 3 - 0 Jönköping 1952-01-13
162 Karl Preutz Hässleholms BK 3 - 0 Halmstad 1952-01-06
161 Bror Andersson Halmstads BS 3 - 0 Göteborg 1952-01-04
160 Gerhard McNally Army, UK 3 - 0 Aldershot, ENG 1951-12-11
159 Hector Lion [BEL] 3 - 0 Stockholm 1951-12-07
158 Leo Lautrup DEN KO 1 Köpenhamn, DEN 1951-11-29 Landskamper 1951 SWE-DEN 3-7
157 Sonny Karlsson BK Defence 3 - 0 Göteborg 1951-11-23
156 Bernt Hedlund BK Kelly KO 1 Örebro 1951-11-16
155 Günther Sladky FRG 3 - 0 Stockholm 1951-11-09 Landskamper 1951 SWE-FRG 4-6
154 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Osby 1951-11-04
153 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Lidköping 1951-11-02
152 Luciano Raddi ITA 3 - 0 Göteborg 1951-10-26 Landskamper 1951 SWE-ITA 5-5
151 Martin Bethencurt [ESP] 3 - 0 Stockholm 1951-10-19
150 Bengt Wiktor (Sandvej) Aalborg, DEN 3 - 0 Aalborg, DEN 1951-10-14
149 Svenn Aaberg NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1951-09-28 Landskamper 1951 SWE-NOR 7-3
148 Tommy Nelson Team AAU, USA 3 - 0 Göteborg 1951-08-31 Utomhus. Publik 11.298
147 Sven Widén Kalmar BK 3 - 0 Värnamo 1951-07-29
146 Jorma Loukasmäki [Vasa], FIN 3 - 0 Östersund 1951-07-22
145 Lauri Kanniainen Merikosken Vauhti, FIN 3 - 0 Luleå 1951-07-07
144 Günther Sladky FRG 3 - 0 Milano, ITA 1951-05-19 EM 1951 EM-final
143 Hans Niederhauser SUI W TKO 3 Milano, ITA 1951-05-18 EM 1951 1/2
142 Hubert Weninger AUT 3 - 0 Milano, ITA 1951-05-17 EM 1951 1/4
141 Eldridge Thompson [USA] 3 - 0 Washington, DC 1951-04-05 USA-Europa
140 Richard Guerrero [USA] 0 - 3 Chicago, IL 1951-03-29 USA-Europa 6-2
139 Harry Björn DEN 3 - 0 Stockholm 1951-03-18 Landskamper 1951 SWE-DEN 8-0
138 Nils Fritz Gislaveds BK 3 - 0 Värnamo 1951-03-16
137 Nils Fritz Gislaveds BK 3 - 0 Gislaved 1951-03-11
136 Bertil Larsson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
135 Rune Svensson Vimmerby BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
134 Rune Svensson Vimmerby BK W TKO 3 Vimmerby 1951-02-18 Final Östsvenska
133 Bertil Larsson BK Akilles/Östergötland 3 - 0 Växjö 1951-02-11 Småland-Östergötland 7-3
132 Boris Siltjev [URS] 1 - 2 Jönköping 1951-02-07 Select team-URS 0-6
131 Rune Svensson Vimmerby BK 3 - 0 Vimmerby 1951-02-06
130 Boris Siltjev [URS] 3 - 0 Stockholm 1951-01-31 Sthlm sel-URS 1-7
129 Mauno Laine FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1951-01-28 Landskamper 1951 SWE-FIN 5-5
128 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Jönköping 1951-01-21
127 Terence Gooding Army, UK 3 - 0 Göteborg 1951-01-12 SWE sel-Army 5-2
126 Anthony Light English Army, UK 3 - 0 Stockholm 1951-01-08 SWE sel-Army 3-5
125 Armin Reimers Niedersachen, FRG W 3 Wolfsburg, FRG 1950-12-30 Gbg sel-N.Sachsen 7-1
124 Rudi Düwel HBC Heros, FRG W 3 Hamburg, FRG 1950-12-29 Göteborg sel-Heros 3-5
123 Josef Hagenaar [NED] 3 - 0 Växjö 1950-12-17
122 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Kinna 1950-12-10
121 Orla Sörensen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1950-12-08 Landskamper 1950 SWE-DEN 5-3
120 Rune Svensson Vimmerby BK 3 - 0 Värnamo 1950-12-03
119 Svenn Aaberg NOR 3 - 0 Göteborg 1950-12-01 Landskamper 1950 SWE-NOR 6-2
118 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Varberg 1950-11-19
117 Göte Wiklander Nacka BK 3 - 0 Falkenberg 1950-11-12
116 Claude Barbier Paris, FRA 3 - 0 Göteborg 1950-11-01 Gbg sel-Paris 4-4
115 Gianfranco Banfi ITA A/B 2 - 1 Rom, ITA 1950-10-26 Landskamper 1950 SWE-ITA A/B 3-4
114 Franco Festuzzi ITA 1 - 2 Milano, ITA 1950-10-23 Landskamper 1950 SWE-ITA 2-6
113 Sigurd Sjödin BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1950-10-13
112 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Malmö 1950-10-06
111 Aksel Gustafsen IF Sparta, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1950-10-05
110 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1950-09-29
109 Sten Ahnelöv Malmö BK 2 - 1 Värnamo 1950-08-27
108 Henryk Nowara [POL] L Warsawa, POL 1950-05-15
107 Rolf Andersson (fin) Helsingin Visa, FIN 3 - 0 Warsawa, POL 1950-05-14
106 Willie Armstrong [SCO] W 3 Glasgow, SCO 1950-05-04
105 Gert Stråhle Bjuvs BS W TKO 1 Osby 1950-04-02
104 Hans Snell BK Höjden 3 - 0 Malmö 1950-03-31
103 Hans Snell BK Höjden 3 - 0 Motala 1950-03-26
102 Orvar Andersson Lunds BS W TKO 2 Lund 1950-03-24
101 Peter Nielsen DEN KO 2 Stockholm 1950-03-19 Landskamper 1950 SWE-DEN 4-4
100 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Halmstad 1950-03-14
99 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Svedala 1950-03-11
98 Hans Snell BK Höjden 3 - 0 Malmö 1950-03-05
97 Kurt Andersson (maj) Majornas BK KO 1 Borås 1950-01-29
96 Adolf Hassel Skara BK/ Västergötland W TKO 2 Nässjö 1950-01-22 Småland-Västergötland 5-3
95 George Roe British Army 3 - 0 Jönköping 1950-01-15 SWE sel-Army 3-6
94 Kjell Tengros Mölndals BK 3 - 0 Varberg 1950-01-06
93 Orla Sörensen Grenaa BK, DEN 3 - 0 Lund 1949-12-16
92 Arne Bohlin Haga AK 3 - 0 Värnamo 1949-12-11
91 Eino Salo FIN 1 - 2 Stockholm 1949-12-09 Landskamper 1949 SWE-FIN 3-5
90 Sixten Berlin GAK Enighet /Skåne W TKO 3 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
89 Harry Björn DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1949-11-25 Landskamper 1949 SWE-DEN 2-6
88 M Harrington Royal Air Force, UK 3 - 0 Melksham, UK 1949-11-17 SWE sel-British Army 4-3
87 C Melville British Army 3 - 0 Aldershot, UK 1949-11-15 SWE sel-British Army 6-2
86 Hans Snell BK Höjden 3 - 0 Växjö 1949-10-31
85 Franco Festuzzi ITA 2 - 1 Stockholm 1949-10-28 Landskamper 1949 SWE-ITA 2-6
84 Hans Snell BK Höjden 3 - 0 Nybro 1949-10-23
83 Arnold Petten [BEL] 3 - 0 Stockholm 1949-10-14
82 Tore Karlsson BK Akilles 3 - 0 Göteborg 1949-10-05
81 Stig Bengtsson Redbergslids BK 3 - 0 Malmö 1949-10-03
80 Georg Forselius Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1949-09-30
79 Aksel Gustafsen IF Sparta, DEN W Dsq Köpenhamn, DEN 1949-09-17
78 Göte Landin BK Ringen 3 - 0 Jönköping 1949-08-29 EXH med Jersey-Joe Walcott
77 Stig Johansson (katr) Katrineholms BK 3 - 0 Värnamo 1949-08-28 EXH med Jersey-Joe Walcott
76 László Papp HUN 1 - 2 Oslo, NOR 1949-06-17 EM 1949 EM-final
75 Frantisek Skvarko CZE W 3 Oslo, NOR 1949-06-16 EM 1949 1/2
74 Ivan Pavlic YUG W 3 Oslo, NOR 1949-06-15 EM 1949 1/4
73 Peter Nielsen DEN KO 2 Oslo, NOR 1949-06-13 EM 1949 1/8
72 Henry Persson Kalmar BK 3 - 0 Lindås 1949-05-29
71 Gunnar Jensen DEN KO 3 Köpenhamn, DEN 1949-05-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 3-5
70 John Tandrevold NOR W TKO 1 Stockholm 1949-04-08 Landskamper 1949 SWE-NOR 5-3
69 Stig Johansson (katr) Katrineholms BK 3 - 0 Växjö 1949-04-01
68 Stig Bengtsson Redbergslids BK 3 - 0 Skillingaryd 1949-03-27
67 Gunnar Jensen DEN 2 - 1 Stockholm 1949-03-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 4-4
66 Rune Svensson Vimmerby BK 3 - 0 Trollhättan 1949-03-11
65 Erik Karlsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1949-03-04
64 Sten Ahnelöv Malmö BK KO 2 Stockholm 1949-02-28 SM 1949 1/2
63 Lennart Andersson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 SM-final
62 Helge Ernström Majornas BK W TKO 3 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/4
61 Stig Bengtsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1949-02-24 SM 1949 1/8
60 Tore Karlsson BK Akilles 3 - 0 Vimmerby 1949-02-06 Final Östsvenska
59 Folke Lilja Upsala IF 3 - 0 Värnamo 1949-01-30
58 Svenn Aaberg IK Ymer 3 - 0 Borås 1949-01-16
57 Georg Forselius Huvudsta BK KO 2 Växjö 1949-01-06
56 Bertil Bäckström Vimmerby BK 3 - 0 Jönköping 1948-12-17
55 Herbert André Kalmar BK 3 - 0 Värnamo 1948-12-12
54 Orvar Andersson Lunds BS/Skåne W TKO 3 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
53 Tore Karlsson BK Akilles 2 - 1 Landskrona 1948-11-20
52 Henry Persson Kalmar BK 3 - 0 Kalmar 1948-11-14 Värnamo BK-Kalmar BK 8-1
51 Algot Andersson Hisingens BK W TKO 2 Uddevalla 1948-11-07
50 Anton Pastor [HOL] 3 - 0 Malmö 1948-11-02
49 Bertil Larsson BK Akilles 1 - 2 Värnamo 1948-10-31
48 Gert Stråhle Bjuvs BS 1 - 2 Helsingborg 1948-10-24
47 Rune Svensson Vimmerby BK 3 - 0 Vimmerby 1948-10-10
46 Stig Johansson (katr) Katrineholms BK W TKO 3 Katrineholm 1948-10-03
45 Martin Hansen BK Enighed, DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1948-09-24
44 Tore Nilsson Mölndals BK 3 - 0 Värnamo 1948-03-14
43 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/8
42 Sven Öhlund BK Granit 2 - 1 Linköping 1948-02-15. Final Östsvenska
41 Karl-Erik Jakobsson IFK Linköping W Dsq 3 Linköping 1948-02-15 1/2 Östsvenska
40 Orvar Andersson Lunds BS 2 - 1 Växjö 1948-02-01
39 Henry Persson Kalmar BK 3 - 0 Nybro 1948-01-25
38 Sven Öhlund BK Granit 3 - 0 Jönköping 1948-01-23
37 Gösta Bengtsson SAIS/Västergötland 3 - 0 Nässjö 1948-01-18 Småland-Västergötland 6-2
36 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Jönköping 1947-11-16
35 Sten Ahnelöv Malmö BK L 3 Malmö 1947-10-09
34 Johnny Ryan British Army, UK L 3 Stockholm 1947-10-03
33 Aage Andersen AIK Lund, NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1947-09-05
32 Haakon Johansen IF B.F.G, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1947-09-04
31 Christian Christensen DEN B 1 - 2 Odense, DEN 1947-03-15 SWE B-DEN B 5-3
30 Sten Ahnelöv Malmö BK 1 - 2 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 1/2
29 Allan Hammar IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/4
28 Axel Lundén BK Rapid 3 - 0 Stockholm 1947-02-28 SM 1947 1/8
27 Bertil Jansson BK 30 3 - 0 Värnamo 1947-02-09 Final Östsvenska
26 Gustaf Carlsson BK Ringen 2 - 1 Värnamo 1947-02-08 1/2 Östsvenska
25 Åke Stenberg BK Avanche 3 - 0 Karlskoga 1947-01-26
24 Tore Nilsson Laholms BS 3 - 0 Värnamo 1947-01-12
23 Åke Stenberg BK Avance 2 - 1 Stockholm 1946-11-25. JSM-final
22 Bertil Lundqvist Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1946-11-25 1/2 JSM
21 Bror Wäppling BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1946-11-24 1/4 JSM
20 Curt Andersson (w) BK Stjärnan 3 - 0 Stockholm 1946-11-23 1/8 JSM
19 Uno Wilhelmsson Laholms BS 3 - 0 Stockholm 1946-11-22 1/16 JSM
18 S Holmström BK Viking 3 - 0 Stockholm 1946-11-21 1/32 JSM
17 Gunnar Thastum IK 99, DEN 3 - 0 Värnamo BK 1946-11-17
16 Henry Persson Kalmar BK 3 - 0 Nybro 1946-11-03
15 Bror Wäppling BK Örnen 2 - 1 Växjö 1946-10-20
14 Harry Jacobi BK Ringen 0 - 3 Jönköping 1946-08-08
13 Karl-Erik Törnqvist Värnamo BK W TKO 2 Värnamo 1946-03-17 Final Nybörjar-DM
12 Yngve Olsson Vimmerby BK 3 - 0 Värnamo 1946-03-16 1/2 Nybörjar-DM
11 Hans Mattiasson BK Ringen 3 - 0 Värnamo 1946-03-16 1/4 Nybörjar-DM
10 Hans Öberg BK Ringen 2 - 1 Värnamo 1946-02-17
9 Bengt Pettersson Ljungby ABK 3 - 0 Ljungby 1946-01-13
8 Kenneth Johansson (labk) Ljungby ABK 3 - 0 Värnamo 1946-01-04
7 Hans Öberg BK Ringen 0 - 3 Jönköping 1945-12-09
6 Åke Lundström Kalmar BK 3 - 0 Värnamo 1945-12-02
5 Östen Englund Gislaved BK 0 - 3 Gislaved 1945-11-25
4 Sture Svensson Varberg BK L 3 Värnamo 1945-10-21 Stig 2-1. Övervikt.
3 Gunnar Claesén Värnamo BK 0 - 3 Gislaved 1945-09-02
2 Ingvar Karlsson Waggeryds BK 3 - 0 Värnamo 1944-12-03
1 Lars Andersson BK Ringen 3 - 0 Värnamo 1944-11-12 SS debut
Sammanfattande statistik

Tillsammans med Olle Tandberg Sveriges främste amatörboxare genom tiderna. Det finns flera olika uppgifter om antalet matcher för Stig. Troligen saknas det några utöver dem jag funnit. Tävlade för Redbergslids BK endast under januari-augusti 1953. 


Stor Grabb nr 50.
Förbundstränare 1957-1959


1944: 2 (2-0)
1945: 6 (1-4)
1946: 16 (15-1) JSM-Guld (W)
1947: 12 (6-6) Östsvensk mästare (ÖSM), 1 B-Landskamp (LK) 
1948: 18 (14-4) ÖSM, 
1949: 35 (33-2)
1950: 
1951: 
1952: Distriktsmästare Småland 
1953:
1954: Distriktsmästare Småland
1955:
1956:
1957: Distriktsmästare Småland