Tore Karlsson

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1924-12-03
Död: 2003-02-20
Klubb: IF SAAB (Linköping), BK Akilles (Norrköping)
SM: 1944-1945 SM-Guld (W), 1946-1947-1948 SM-Guld (M)
Landskamper: 13 (5-8)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
85 Filip Streicher IK Balder 3 - 0 Nyköping 1954-03-14
84 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Jönköping 1954-03-12
83 Stig Johansson KK All Round 0 - 3 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
82 Leif Sandgren Olskrokens AK 3 - 0 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/4
81 Stig Sjölin Värnamo BK 2 - 1 Norrköping 1954-02-14
80 Stig Öhman Eskilstuna BK 2 - 1 Malmö 1952-11-14
79 Henryk Nowara [POL] 1 - 2 Norrköping 1950-01-29
78 Gunnar Gulbrandsen NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1949-12-18 Landskamper 1949 SWE-NOR 4-4
77 Georg Forselius Huvudsta BK 3 - 0 Norrköping 1949-11-21 Akilles-"Stockholm" 4-4
76 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Malmö 1949-10-31
75 Orvar Andersson Lunds BS 3 - 0 Norrköping 1949-10-16
74 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Göteborg 1949-10-05
73 Arthur Acha [BEL] 0 - 3 Stockholm 1949-04-20
72 Lennart Andersson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 1/2
71 Gösta Bengtsson Skoftebyns AIS 3 - 0 Göteborg 1949-02-26 SM 1949 1/4
70 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Vimmerby 1949-02-06 Final Östsvenska
69 Börje Andersén Karlskrona BK 3 - 0 Växjö 1949-01-30
68 Börje Andersén Karlskrona BK 3 - 0 Karlskrona 1949-01-28
67 Erik Karlsson BK Örnen 2 - 1 Sandviken 1949-01-09
66 Sten Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Helsingborg 1948-12-19
65 Sven Ahnelöv Malmö BK 2 - 1 Malmö 1948-12-17
64 Stig Sjölin Värnamo BK 1 - 2 Landskrona 1948-11-20
63 Sven Ahnelöv Malmö BK 2 - 1 Helsingborg 1948-11-19
62 K Doyle IRL L 3 Dublin, IRL 1948-11-09 Landskamper 1948 SWE-IRL 6-2
61 Roy Agland ENG L TKO 1 London, GB 1948-11-05 Landskamper 1948 SWE-ENG 3-5
60 Michael Stack ENG 3 - 0 Stockholm 1948-10-16 Landskamper 1948 SWE-ENG 5-3
59 Algot Andersson Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1948-09-24
58 Hussein Toussi IRN 0 - 3 London, GB 1948-08-07 OS 1948 London 1/16
57 Thildor Andersen NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1948-05-27 Landskamper 1948 SWE-NOR 5-3
56 Arthur Acha BEL 0 - 3 Stockholm 1948-04-18 Landskamper 1948 SWE-BEL 6-2
55 Albino Minetti TVS, FIN W TKO 2 Stockholm 1948-03-24
54 Helge Suominen FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1948-03-21 Landskamper 1948 SWE-FIN 2-6
53 Martin Hansen DEN 1 - 2 Stockholm 1948-03-14 Landskamper 1948 SWE-DEN 3-5
52 Sture Olsson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 SM-final
51 Oscar Bergström (m) Hudiksvalls ABK 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
50 Algot Andersson Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
49 Eino Salo HNK, FIN 1 - 2 Norrköping 1948-02-01
48 Gustaf Carlsson BK Ringen 3 - 0 Jönköping 1947-12-14
47 Lennart Andersson Redbergslids BK /Pressen 1 - 2 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
46 Z Alfridshan [FIN] 3 - 0 Stockholm 1947-09-13
45 Soticzak [POL] W 3 Gdansk, POL 1947-03-30
44 Antoni Kolczynski POL L 3 Lodz, POL 1947-03-28 Landskamper 1947 SWE-POL 3-5
43 Gunnar Andreasen DEN 1 - 2 Stockholm 1947-03-16 Landskamper 1947 SWE-DEN 4-4
42 Georg Forselius Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 SM-final
41 Tage Ringström Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
40 Erik Roslund BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1947-02-28 SM 1947 1/4
39 Antoni Kolczynski POL 0 - 3 Stockholm 1946-12-15 Landskamper 1946 SWE-POL 4-4
38 Eino Salo HeNy, FIN W Dsq 3 Stockholm 1946-11-15
37 Sture Olsson IF Linnéa/ Stockholm 0 - 3 Stockholm 1946-10-11 Stockholm-Landsorten 3-5
36 Jan Vink NED W TKO 1 Örebro 1946-10-06 Landskamper 1946 SWE-NED 5-3
35 Jevgenij Ogurenkov [URS] 0 - 3 Helsingfors, FIN 1946-06-28 Förbundsfest AIF
34 Aatos Lundell Turun Toverit, FIN W Helsingfors, FIN 1946-06-28 Förbundsfest AIF
33 Charles Rasmussen DEN 3 - 0 Malmö 1946-04-07 Landskamper 1946 SWE-DEN 5-3 (extra lk)
32 Sture Olsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 SM-final
31 Bert Bergqvist Nyköpings BS 3 - 0 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/2
30 Elof Johansson IK Ymer KO 2 Stockholm 1946-03-01 SM 1946 1/4
29 Sven Öhlund Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1946-01-18
28 O Henriksson Nyköpings BS/ Södermanland W TKO 3 Motala 1945-12-16 Östergötland-Södermanland 4-4
27 Axel Brems IF Sparta, DEN 2 - 1 Jönköping 1945-12-09
26 Knud Andersen A.Olympia, DEN 2 - 1 Aarhus, DEN 1945-11-30
25 Nils Karlsson (m) BK Akilles 3 - 0 Norrköping 1945-11-25
24 Ejner Nielsen CIK, DEN 3 - 0 Stockholm 1945-11-16
23 Sulo Gustafsson HeNy, FIN 1 - 2 Linköping 1945-10-29
22 Jörgen Hansen (m) IF Sparta, DEN 3 - 0 Stockholm 1945-10-16
21 Ruben Bengtsson BK Örnen/ Stockholm B 3 - 0 Stockholm 1945-10-12 Stockholm B-Landsorten B 3-5
20 Börje Hansson BK Örnen/ Förbundet 0 - 3 Stockolm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
19 Klas Kerslow Solna BK 3 - 0 Stockholm 1945-03-16
18 Sten Ahnelöv Landskrona BK 3 - 0 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
17 Bertil Jansson BK 30 3 - 0 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
16 Tage Larsson (w) Södertälje BS 3 - 0 Stockholm 1945-03-03 SM 1945 1/4
15 Aatos Lundell Turun Toverit, FIN 3 - 0 Norrköping 1944-12-10
14 Börje Wretman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1944-11-20 Solna BK 25 år
13 Gösta Eriksson Eskilstuna BK/ Södermanland 3 - 0 Eskilstuna 1944-10-20 Södermanland-Östergötland 4-4
12 Rune Tancred Huvudsta BK/Stockholm W 3 Stockholm 1944-10-13 Stockholm-Landsorten 4-4
11 Göte Andersson Redbergslids BK 0 - 3 Norrköping 1944-10-08
10 Allan Karlsson IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1944-09-15
9 Bertil Jansson BK 30 3 - 0 Stockholm 1944-03-07. SM 1944 SM-final
8 Einar Hammar Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 1/2
7 Johnny Blomqvist IK Balder W TKO 3 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
6 Göte Andersson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/8
5 Rune Danielsson BK Ringen 3 - 0 Nybro 1944-02-13. Final Östsvenska
4 Herman Claesén Värnamo BK 3 - 0 Nybro 1944-02-13 1/2 Östsvenska
3 Arne Johansson Kalmar BK 3 - 0 Nybro 1944-02-12 1/4 Östsvenska
2 Lennart Boqvist IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1944-01-20
1 Ewert Andersson Eskilstuna BK 0 - 3 Stockholm 1941-12-28 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 42.
1944 Östsvensk mästare. 


Stig Walterssons tränare.