Ingmar Burjström

Vikt: Flugvikt
Född: 1926-03-05
Död: 1951-07-09
Klubb: Kramfors IF, BK Örnen (Stockholm)
SM: 1948-1949 SM-Guld
Landskamper: 15 (9-6)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
69 Henryk Kukier Stal Poznan, POL 0 - 3 Poznan, POL 1951-04-10 Stal Poznan-SWE sel 8-2
68 Jan Anielak Wlokniarz, POL 1 - 2 Lodz, POL 1951-04-08 Wlokniarsz-SWE sel 7,5-2,5
67 Janusz Kasperczak CRZZ, POL L 3 Wroclaw, POL 1951-04-05 CRZZ-SWE sel 10-0
66 Börje Olsson Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
65 Ove Nilsson GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1951-02-02
64 Anatolij Bulakov [URS] L TKO 2 Stockholm 1951-01-31 Stockholm sel-URS 1-7
63 Pentti Hämäläinen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1951-01-28 Landskamper 1951 SWE-FIN 5-5
62 Lauge Laugesen Jylland, DEN 2 - 1 Aarhus, DEN 1951-01-12 Stockholm-Jylland 3-5
61 Gerner Thomsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1950-12-08 Landskamper 1950 SWE-DEN 5-3
60 Henri Schmid Paris, FRA 0 - 3 Stockholm 1950-11-03 Stockholm-Paris 3-5
59 Lauge Laugesen Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1950-09-15 Stockholm-Jylland 6-2
58 A Moore [SCO] L 3 Glasgow, SCO 1950-05-04
57 Börje Olsson Malmö BK 1 - 2 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 SM-final
56 Curt Andersson BK Älgen 2 - 1 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
55 Ryszard Kargier [POL] 2 - 1 Norrköping 1950-01-29
54 P Byrne British Army 0 - 3 Jönköping 1950-01-15 SWE sel-Army 3-6
53 Rune Lind Nacka BK KO 2 Stockholm 1950-01-13 Final DM-Stockholm
52 Sven-Erik Dahlberg Halmstads BS 1 - 2 Halmstad 1950-01-08
51 Asbjörn Berg-Hansen NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1949-12-18 Landskamper 1949 SWE-NOR 4-4
50 Rolf Viklund Nacka BK/"Akilles" 2 - 1 Norrköping 1949-11-21 Akilles-"Stockholm" 5-3
49 Ehler Nehls DEN 0 - 3 Jönköping 1949-11-13 SWE sel-DEN 4-4
48 D Johansson Nacka BK W TKO 1 Hudiksvall 1949-10-16
47 Curt Andersson BK Älgen 0 - 3 Hudiksvall 1949-10-15
46 Ehler Nehls DEN 3 - 0 Stockholm 1949-03-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 4-4
45 Stig Oldvik Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1949-03-04
44 Rolf Viklund Örnsköldsviks BK W TKO 1 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 SM-final
43 Selfrid Andersson BK Avanche 3 - 0 Göteborg 1949-02-26 SM 1949 1/2
42 Veijo Pirinen Kuopion Riento, FIN 3 - 0 Stockholm 1949-01-27
41 Lennart Ahlbin BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1949-01-14 Final DM-Stockholm
40 Selfrid Andersson BK Avance 3 - 0 Kristinehamn 1948-12-05
39 Pat Hardy IRL W 3 Dublin, IRL 1948-11-09 Landskamper 1948 SWE-IRL 6-2
38 Bernard Marshall ENG L 3 London, UK 1948-11-05 Landskamper 1948 SWE-ENG 3-5
37 Bernard Marshall ENG 2 - 1 Stockholm 1948-10-16 Landskamper 1948 SWE-ENG 5-3
36 Desmond Williams SAF 1 - 2 London, GB 1948-08-07 OS 1948 London 1/16
35 Rolf Marthinsen NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1948-05-27 Landskamper 1948 SWE-NOR 5-3
34 Alex Bollaert BEL 3 - 0 Stockholm 1948-04-18 Landskamper 1948 SWE-BEL 6-2
33 Ahti Qvist FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1948-03-21 Landskamper 1948 SWE-FIN 2-6
32 Henning Jensen DEN 3 - 0 Stockholm 1948-03-14 Landskamper 1948 SWE-DEN 3-5
31 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 3 - 0 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 SM-final
30 Rolf Viklund Örnsköldsviks BK 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
29 Stig Oldvik Enköpings BK W Dsq 2 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
28 Selfrid Andersson BK Avanche 3 - 0 Stockholm 1948-01-31
27 Åke Lindman BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1948-01-16 Final DM-Stockholm
26 Roy Swedberg Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1948-01-06 Göteborg-Stockholm 3-5
25 Paavo Blom [FIN] KO 1 Norrköping 1947-11-16
24 Mac Raigne [IRL] 3 - 0 Stockholm 1947-10-17 Huvudsta BK 25 år
23 Verner Henriksen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1947-10-03 Landskamper 1947 SWE-DEN 3-5
22 Piet Werwijk HOL W TKO 3 Haag, HOL 1947-10-03 Landskamper 1947 SWE-HOL 5-3
21 B Mustonen [FIN] W TKO Stockholm 1947-09-26
20 Zenon Frackowiak Poznan, POL W 3 Poznan, POL 1947-06-03 Stockholm-Poznan 3-5
19 Jerzy Patora Warszawa, POL W 3 Warszawa, POL 1947-06-01 Stockholm-Warszawa 4-4
18 Kjeld Steen DEN B 0 - 3 Odense, DEN 1947-03-15 SWE B-DEN B 5-3
17 Allan Hansson Landala BK 1 - 2 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
16 V Vojacek Prag, TCH 2 - 1 Stockholm 1947-01-31 Stockholm-Prag 4-5
15 Yngve Johansson BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1947-01-21. Final DM-Stockholm
14 Åke Gabrielsson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1947-01-21 1/2 DM-Stockholm
13 R Henriksson BK Fram W TKO 1 Härnösand 1947-01-06
12 Masaru Kuwaye USA Army, FRG 3 - 0 Stockholm 1946-12-18 Stockholm-US Army 5-4
11 F Pettersson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1946-12-06
10 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 1 - 2 Skövde 1946-11-15
9 Alf Bertelsen IF Sparta, DEN 0 - 3 Stockholm 1946-11-08
8 Göte Simonsson Malmö BK/Landsorten 3 - 0 Stockholm 1946-10-11 Stockholm-Landsorten 3-5
7 Herman Corman NED 1 - 2 Örebro 1946-10-06 Landskamper 1946 SWE-NED 5-3
6 Kjeld Steen DEN 2 - 1 Malmö 1946-04-07 Landskamper 1946 SWE-DEN 5-3 (extra lk)
5 Allan Hansson Landala AK 1 - 2 Stockholm 1946-03-01 SM 1946 1/4
4 Bengt "Pekka" Nilsson Malmbergets AIF 0 - 3 Stockholm 1945-11-26 1/4 JSM
3 Curt Andersson BK Älgen 3 - 0 Stockholm 1945-11-25 1/8 JSM
2 Bertil Frick Lunds BS/Landsorten B 2 - 1 Stockholm 1945-10-12 Stockholm B-Landsorten B 3-5
1 Bertil Frick Lunds BS 0 - 3 Stockholm 1944-11-23 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

"Lappen".
Stor Grabb nr 48. 

1947-1948-1949-1950 Distriktsmästare Stockholm.
1950-1951 SM-silver.


Avled sommaren 1951 i kvicksilverförgiftning. Han hade drabbats några år tidigare och tvingats till uppehåll med boxningen.
När återfallet kom stod livet inte att rädda. Han var endast 24 år och hade mycket ogjort i ringen.