Arne Larsson

Vikt: Weltervikt, Lätt mellanvikt
Mästerskap: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
37 Nils Olsson Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1958-03-01 SM 1958 1/4
36 Curt Andersson (lm) BK Örnen 2 - 1 Östersund 1956-12-09
35 Sven Ahnelöv Malmö BK/Skåne 1 - 2 Sundsvall 1955-11-18 Norrland-Skåne 4-4
34 Sven Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1955-03-04 SM 1955 1/4
33 Nicolae Linca [ROM] L TKO 2 Stockholm 1955-01-27
32 Bertil Larsson Nacka BK 0 - 3 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
31 Bengt Eriksson (lm) BK Nordan 3 - 0 Luleå 1954-02-14 Final Norrländska
30 Neacsu Serbu [ROM] 1 - 2 Sundsvall 1953-10-18
29 Ove Ihrén BK Älgen W TKO 3 Östersund 1953-10-11
28 E Gustafsson IK Balder 3 - 0 Sundsvall 1952-11-16
27 Leif Lindqvist IF Norden 0 - 3 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
26 Börje Malmsten Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
25 Sergej Sjerbakov [URS] L TKO 3 Sandviken 1951-02-09 Local team-URS 0-5
24 M Lunnemann [NED] 0 - 3 Sundsvall 1950-12-11
23 Åke Stenberg BK Örnen L Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/4
22 Rune Lindström BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/8
21 Harald Bergqvist Malmbergets AIF 1 - 2 Luleå 1949-11-20
20 Rolf Ludvigsen IF Örnulf, NOR 3 - 0 Sundsvall 1949-10-12
19 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF/Stockholm 1 - 2 Sundsvall 1949-04-10 Nedre Norrland-Stockholm 4-4
18 Torsten Hallingström Timrå BK 3 - 0 Skönvik 1949-03-25
17 Ola Rodin Sundsvalls BK 2 - 1 Sundsvall 1949-03-18
16 Orwar Olausson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1949-02-24 SM 1949 1/8
15 Bernhard Engström Örnsköldsviks SK 2 - 1 Sundsvall 1948-10-24
14 Gunnar Wetterkvist IF Linnéa 3 - 0 Tunadal 1948-06-24 AL kom direkt från sin vigsel
13 Ulf Olsen Nordnorge, NOR 2 - 1 Sundsvall 1948-03-07 Nordsverige-Nordnorge 5-3
12 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 1/2
11 Åke Sandholm IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1948-02-29 SM 1948 1/4
10 Göte Wiklander BK Örnen 3 - 0 Sandviken 1948-02-01
9 Lars-Erik Jansson Timrå BK 3 - 0 Sundsvall 1948-01-18
8 Gert Stråhle Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1947-11-29. JSM-final
7 Egon Johansson Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1947-11-29 1/2 JSM
6 Harald Bergqvist BK Winter 2 - 1 Stockholm 1947-11-28 1/4 JSM
5 Helmer Lundkvist BK Trim 3 - 0 Stockholm 1947-11-27 1/8 JSM
4 Stig Fröjd Surahammars IF 3 - 0 Stockholm 1947-11-25 1/16 JSM
3 Ö Gustafsson IFK Umeå W TKO 1 Härnösand 1947-01-06
2 Bertil Lundqvist Halmstads BS 0 - 3 Stockholm 1946-11-23 1/8 JSM
1 Stig Johansson (katr) Katrineholms BK 3 - 0 Stockholm 1946-11-22 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

Alnö IF. IF Älgarna (Härnösand). Sundsvalls BK.
1947 JSM-Silver. 
1948 Mästare Nedre Norrland.
1954 Norrlandsmästare.