Orvar Andersson

Vikt: Lätt tungvikt
Född: 1927-09-10
Död: 2015-04-13
Klubb: BK Dana (Lund), Lunds Boxningssällskap
SM: 1949 SM-Guld
Landskamper: 6 (3-3)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
41 Svend W Nielsen BK Hermod 1 - 2 Lund 1951-12-02
40 Yrjö Hongkisto Motala BK 3 - 0 Lund 1951-11-17
39 Stig Sjölin Värnamo BK L TKO 2 Lund 1950-03-24
38 Rolf Storm BK Akilles 1 - 2 Stockholm 1950-02-27 SM 1950 SM-final
37 Folke Lilja Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
36 Stig Johansson (bk25) BK 1925 3 - 0 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/4
35 Kurt Grankvist Lunds BS KO 3 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
34 Pentti Jussila Halmstads BS W TKO 2 Halmstad 1950-01-31
33 Andreas Nielsen Haslev BK, DEN 3 - 0 Landskrona 1950-01-22
32 John Boman Landskrona BK 3 - 0 Landskrona 1950-01-22
31 Pentti Jussila Halmstads BS 3 - 0 Malmö 1950-01-08
30 Pentti Jussila Halmstads BS 3 - 0 Varberg 1950-01-06
29 Harry Siljander FIN 1 - 2 Stockholm 1949-12-09 Landskamper 1949 SWE-FIN 3-5
28 Rune Svensson Vimmerby BK/Småland 3 - 0 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
27 Hans Nielsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1949-11-25 Landskamper 1949 SWE-DEN 2-6
26 P J Messervy Royal Navy, UK W 3 Melksham, UK 1949-11-17 SWE sel-British Army 4-3
25 A Howard British Army 3 - 0 Aldershot, UK 1949-11-15 SWE sel-British Army 6-2
24 Giacomo Di Segni ITA 1 - 2 Stockholm 1949-10-28 Landskamper 1949 SWE-ITA 2-6
23 Tore Karlsson BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1949-10-16
22 James Seenan SCO L KO 3 Oslo, NOR 1949-06-14 EM 1949 1/8
21 Hans Nielsen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1949-05-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 3-5 (extra lk)
20 Ole Stokkebekk NOR 3 - 0 Stockholm 1949-04-08 Landskamper 1949 SWE-NOR 5-3
19 Alvar Nilsson Svedala BS 3 - 0 Malmö 1949-03-25
18 Hans Nielsen DEN 2 - 1 Stockholm 1949-03-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 4-4
17 Karl Erik Kjellin Hudiksvalls BK 3 - 0 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 SM-final
16 Folke Lilja Upsala IF 3 - 0 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2
15 Harry Setterlöf Upsala IF W TKO 2 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
14 Kurt Grankvist Lunds BS W 3 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
13 Erik Wegeheim Malmö BK 3 - 0 Malmö 1949-01-30
12 Stig Sjölin Värnamo BK/ Småland L TKO 3 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
11 Eddy Andersson BK Amatör W TKO 1 Lund 1948-03-04 Lunds BS-BK Amatör 4-4
10 Sture Olsson IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
9 Erik Karlsson BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
8 Sven Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Ystad 1948-02-22
7 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Helsingborg 1948-02-09 Final Sydsvenska
6 Stig Sjölin Värnamo BK 1 - 2 Växjö 1948-02-01
5 Kurt Pedersen Landskrona BK 3 - 0 Lund 1948-01-30
4 Oscar Bergström (m) Hudiksvalls ABK 0 - 3 Stockholm 1948-01-02 1/2 JSM
3 Arne Gustavsson BK Örnen KO 1 Stockholm 1947-12-30 1/4 JSM
2 Gunnar Bergman Narva BK 3 - 0 Stockholm 1947-12-28 1/8 JSM
1 Sten Ahnelöv Malmö BK 0 - 3 Landskrona 1947-02-09 1/2 Sydsvenska
Sammanfattande statistik

Började boxas 1946.
1948 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
1949-1950 Sydsvensk mästare. 
1950-SM-Silver. 

Tidigare även brottare för Lundaklubben BK Dana.