Bror Andersson

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1918-02-08
Död: 1997-01-16
Klubb: Laholms Boxningssällskap, Halmstads Boxningssällskap, IF SAAB (Linköping), Halmstads AIS
SM: -
Landskamper: 3 (2-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
87 Svenn Aaberg B-30, NOR L TKO 1 Borås 1952-01-27
86 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Malmö 1952-01-25
85 Peter Toch English Army, EN W Dsq 2 Göteborg 1952-01-15 Göteborg sel-Eng Army 4-5
84 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Göteborg 1952-01-04
83 Hector Lion [BEL] 1 - 2 Jönköping 1951-12-12
82 Hans Nielsen IF Sparta, DEN 0 - 3 Malmö 1951-11-24
81 Ebbe Strid Redbergslids BK 2 - 1 Halmstad 1951-10-29
80 Stan Kilde [DEN] 3 - 0 Kinna 1951-10-20
79 Walter Müller SV Polizei Hamburg, FRG 3 - 0 Halmstad 1951-03-14
78 Börje Andersén Karlskrona BK 3 - 0 Halmstad 1950-11-17 Halmstads AIS-Karlskrona BK 5-3
77 Ingemar Johansson Redbergslids BK L 4 Göteborg 1950-05-13 4x2 (se kommentar)
76 William Heineman Söborg IF, DEN 2 - 1 Falkenberg 1950-02-05
75 Harry Siljander Helsingin AK, FIN 3 - 0 Halmstad 1950-01-31
74 Yngve Pettersson Hisingens BK 3 - 0 Borås 1950-01-29
73 A Howard British Army 0 - 3 Jönköping 1950-01-15 SWE sel-Army 3-6
72 Yngve Pettersson Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1950-01-13
71 Erik Lautrup Värnamo BK 3 - 0 Varberg 1950-01-06
70 Tage Larsen AIK Roskilde, DEN 3 - 0 Helsingborg 1949-11-27
69 Erik Lautrup Värnamo BK 3 - 0 Falkenberg 1949-11-20
68 Ingemar Johansson Redbergslids BK 3 - 0 Halmstad 1949-10-23
67 Joseph Kloeck BEL L 3 Oslo, NOR 1949-06-14 EM 1949 1/4
66 Erik Jensen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1949-05-20 Landskamper 1949 SWE-DEN 3-5 (extra lk)
65 Bengt Modigh Djurgårdens IF 1 - 2 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 SM-final
64 Gunnar Nilsson Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2
63 Gert Schyllert BK Amatör 3 - 0 Göteborg 1949-02-26 SM 1949 1/4
62 Olle Bergström BK Avanche 3 - 0 Göteborg 1949-02-24 SM 1949 1/8
61 Gert Schyllert BK Amatör 2 - 1 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
60 Rune Limberg Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Malmö 1949-01-30 Sydsverige-Göteborg 4-4
59 Erik Olsen Haderslev, DEN 3 - 0 Halmstad 1949-01-28
58 Ole Stokkebekk NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1948-05-27 Landskamper 1948 SWE-NOR 5-3
57 Louis van Noppen BEL 3 - 0 Stockholm 1948-04-18 Landskamper 1948 SWE-BEL 6-2
56 Gunnar Andreasen IK Valby, DEN 0 - 3 Malmö 1948-03-15
55 Harry Setterlöf Upsala IF 0 - 3 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
54 Knut Andersson BK Amatör 3 - 0 Helsingborg 1948-02-09 Final Sydsvenska
53 Börge Klingenberg BK Hermod, DEN 3 - 0 Varberg 1948-01-06
52 Arne Lundbäck Skövde AIK 3 - 0 Alingsås 1947-11-16
51 Kuno Andersen [DEN] 3 - 0 Halmstad 1947-11-07
50 W Persson Ystads SK 3 - 0 Landskrona 1947-02-10 Final Sydsvenska
49 Börje Holmberg Malmö BK 3 - 0 Halmstad 1946-12-29
48 Egon Svensson Hisingens BK 1 - 2 Göteborg 1946-03-17
47 Anders Lindell BK Ringen 1 - 2 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
46 Alvar Nilsson Svedala BK 3 - 0 Halmstad 1946-02-11 Final Sydsvenska
45 Knut Andersson BK Amatör 2 - 1 Halmstad 1946-02-10 1/2 Sydsvenska
44 Zahid Arifshan Helsingin Tarmo, FIN 0 - 3 Eskilstuna 1945-11-30
43 Sune Olsson IF Linnéa 0 - 3 Norrköping 1945-11-25
42 Egon Sehlan Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1945-11-16
41 Veikko Salmela [FIN] KO 2 Linköping 1945-10-29
40 Sune Olsson IF Linnéa/Stockholm B 0 - 3 Stockholm 1945-10-12 Stockholm B-Landsorten B 3-5
39 William Heineman Söborg IF, DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1945-09-21
38 Harry Svensson (t) Gislaveds BK 3 - 0 Gislaved 1945-09-02
37 Kurt Stehlin Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
36 Lennart Österberg Hofors AIF W TKO 2 Stockholm 1945-03-03 SM 1945 1/4
35 Knut Andersson BK Amatör 0 - 3 Malmö 1945-02-12 Final Sydsvenska
34 Leo Kroon GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1945-02-11 1/2 Sydsvenska
33 Knut Andersson BK Amatör 0 - 3 Malmö 1945-01-26
32 Sven Ling Skövde AIK 2 - 1 Skövde 1944-12-10
31 Holger Nordholm Kramfors IF L Stockholm 1944-03-07 SM 1944 1/2
30 Georg Jonasson Landala AK 2 - 1 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
29 Allan Ekwall BK Björnen 0 - 3 Helsingborg 1944-02-25
28 John Nilsson Malmö BK 0 - 3 Halmstad 1944-02-20
27 John Nilsson Malmö BK L TKO 3 Trelleborg 1944-02-13 Final Sydsvenska
26 Holger Doshé Landala AK 2 - 0 Halmstad 1944-02-06
25 Carl-Erik Cederqvist IFK Bofors 3 - 0 Halmstad 1943-12-05
24 Thorild Svensson Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1943-11-21
23 Carl Nilsson Svedala BK 3 - 0 Malmö 1943-11-05
22 Gösta Borg Mölndals BK 3 - 0 Varberg 1943-03-28
21 Gösta Borg Mölndals BK 0 - 3 Göteborg 1943-03-26
20 Gustaf Carlsson Värnamo BK 1 - 2 Värnamo 1943-01-31
19 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK L 3 Göteborg 1943-01-22
18 Gösta Borg Mölndals BK 1 - 2 Mölndal 1943-01-19
17 Arvid Claesson Majornas BK 2 - 1 Halmstad 1943-01-06
16 Allan Hammar Djurgårdens IF 3 - 0 Halmstad 1942-11-15
15 Arvid Claesson Majornas BK 0 - 3 Göteborg 1942-10-23
14 Allan Hammar Djurgårdens IF 3 - 0 Halmstad 1942-10-15
13 Allan Hammar Djurgårdens IF/Stockholm B 1 - 2 Stockholm 1942-10-09 Stockholm B-Landsorten B 6-2
12 Allan Ekwall BK Björnen 0 - 3 Stockholm 1942-01-03 1/2 JSM
11 Erik Johansson (m) Narva BK 3 - 0 Stockholm 1942-01-02 1/4 JSM
10 John Nilsson GAK Enighet 2 - 1 Stockholm 1941-12-29 1/8 JSM
9 Berno Billing IK Balder 3 - 0 Stockholm 1941-12-27 1/16 JSM
8 John Nilsson GAK Enighet 0 - 3 Malmö 1941-12-16
7 Thore Pettersson Landskrona BK W TKO 2 Halmstad 1941-01-06
6 Carl-Erik Cederqvist BK 1925 0 - 3 Stockholm 1940-12-30 1/8 JSM
5 Uno Forssén BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1940-12-28 1/16 JSM
4 Gustav Andersson (mv) Hisingens BK 0 - 3 Halmstad 1940-12-08
3 Karl Erik Lövgren Redbergslids BK W 3 Göteborg 1940-10-04
2 Nore Pålsson Svalövs BS KO 3 Halmstad 1939-02-26
1 Bruno Svensson Värnamo BK 3 - 0 Halmstad 1938-10-21
Sammanfattande statistik

Matchkommentar: 1950-05-13 Bror Andersson vs Ingemar Johansson. En officiellt utlyst klubbtävling mellan Redbergslids BK och Landala AK om fem matcher. TV-utsänt inom Liseberg. Domare var Olle Tandberg. Restriktion: Knock-out fick ej förekomma. Enligt uppgift blev han därmed den förste från Halmstad att figurera i det nya mediet television. 


På juniormästerskapen 1940 liknades jämfördes han med John Andersson. Bror ansågs ha dennes kondition och stridshumör i övermått.


1949 SM-Silver.
1944-1945 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
1946-1947-1948-1949 Sydsvensk mästare.
Uttagen till OS 1948 i London, men en handskada stoppade medverkan.


Bror And vs Bel 1948 Bror Andersson med förbundstränaren Arthur Koch i ringhörnan under en landskamp mot Belgien 1948-04-18. Bror vann liksom Sverige.