Lennart Andersson

68 (49-18-1)

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1924-12-25
Död: 1993-06-08
Klubb: Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1945 SM-Guld
Landskamper: 2 (1-0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
41 Tore Karlsson BK Akilles 3 - 0 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 1/2
40 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Göteborg 1949-02-28 SM 1949 SM-final
39 Erik Karlsson BK Örnen 3 - 0 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
38 Tore Karlsson BK Akilles/Landslaget 2 - 1 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
37 Daniel Valenzuela US Army L KO 2 Göteborg 1946-12-13 Göteborg-US Army 4-4
36 van Kuyck [BEL] 0 - 3 Örebro 1946-10-20
35 Georg Forselius Stockholm B/Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1946-10-11 Stockholm B-Landsorten B 2-6
34 Sulo Gustafsson FIN 2 - 1 Stockholm 1945-12-09 Landskamper 1945 SWE-FIN 6-2
33 Evert Johansen Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1945-11-16
32 Ejner Nielsen DEN Draw Köpenhamn, DEN 1945-10-31 Landskamper 1945 SWE-DEN 10-6
31 Sune Olsson IF Linnéa/Stockholm 2 - 1 Stockholm 1945-10-12 Stockholm-Landsorten 4-4
30 Jussi Rytkönen Mikkelin Nyrkkeilijät, FIN 3 - 0 Skövde 1945-10-10
29 Björn Johnsson BK Örnen 3 - 0 Göteborg 1945-03-16
28 Ruben Bengtsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1945-03-06. SM 1945 SM-final
27 Björn Johnsson BK Örnen W 3 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 1/2
26 Knut Andersson BK Amatör 2 - 1 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/4
25 Conny Carlsson Skuru IK 3 - 0 Stockholm 1945-03-03 SM 1945 1/8
24 Arne Stenberg Haga AK W 3 Göteborg 1945-02-16 Final DM-Göteborg
23 Ture Ågren Narva BK/Stockholm 3 - 0 Stockholm 1945-01-12 Stockholm-Göteborg 6-2
22 Rune Tancred Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1944-11-10
21 Georg Jonasson Landala AK 1 - 2 Göteborg 1944-10-20
20 Lennart Levin BK Akilles 1 - 2 Norrköping 1944-10-08
19 Erik Hemlin Trollhättans BK 3 - 0 Trollhättan 1944-03-12
18 Göte Andersson Redbergslids BK L TKO 2 Göteborg 1944-02-08. Final DM-Göteborg
17 Hilding Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1944-02-08 1/2 DM-Göteborg
16 Nils Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1943-12-17
15 Åke Pettersson (m) BK Akilles 1 - 2 Stockholm 1943-11-29 1/2 JSM
14 Gunnar Lindkvist BK Fram 3 - 0 Stockholm 1943-11-28 1/4 JSM
13 Uno Milde Dalregementets IF 3 - 0 Stockholm 1943-11-27 1/8 JSM
12 Åke Carlberg Narva BK 3 - 0 Stockholm 1943-11-26 1/16 JSM
11 Herman Claesén Värnamo BK 2 - 1 Göteborg 1943-11-12
10 Nils Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1943-09-30
9 Hilding Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1943-01-31 Final DM-Göteborg (j)
8 Arne Stenberg Haga AK W Göteborg 1943-01-30 1/2 DM-Göteborg (j)
7 Per O Nyhlén Hisingens BK W 3 Göteborg 1943-01-30 1/4 DM-Göteborg (j)
6 Hilding Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1943-01-22
5 Hilding Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1942-11-13
4 Durnof Larsson Trollhättans BK 0 - 3 Trollhättan 1942-10-18
3 Algot Andersson Hisingens BK W TKO 3 Göteborg 1942-03-20
2 Erik Hemlin Trollhättans BK 0 - 3 Trollhättan 1942-03-08
1 Nils Sandgren Hisingens BK L TKO 2 Göteborg 1941-01-17 1/4 DM-Göteborg (j)
Sammanfattande statistik

Började boxas 1940.
1943 Distriktsmästare Göteborg (j).
1945 Distriktsmästare Göteborg.


Bror till Göte Andersson.