Olle Eek

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1930-07-20
Död: 2009-04-13
Klubb: Värnamo BK, F 12 (Kalmar), Kalmar BK
SM: -
Landskamper: 5 (2-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
107 Sven Strålberg BK Winter 0 - 3 Stockholm 1958-03-03 SM 1958 SM-final
106 Bengt Bengtsson GAK Enighet 2 - 1 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
105 Flemming Nielsen Naestved BK, DEN W 3 ? 1958-02-18
104 Sven Alexandersson Värnamo BK 3 - 0 Karlskrona 1958-02-14
103 Erik Bech Horsens AK, DEN 0 - 3 Helsingborg 1958-01-26
102 Lars Gunnar Svensson Vetlanda BK 1 - 2 Vetlanda 1957-12-01
101 Bengt Sundström BK Höjden 3 - 0 Kalmar 1957-11-08
100 Karl Sjöholm Malmbergets AIF 0 - 3 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
99 Eije Persson Halmstads AIS 3 - 0 Stockholm 1957-03-03 SM 1957 1/2
98 Viliam Glaza [TCH] 0 - 3 Värnamo 1957-02-10
97 Gussi Gustavsson BK Sparta 3 - 0 Linköping 1957-02-02
96 Hans Lööv Gislaveds BK W TKO 2 Gislaved 1957-01-13. Final DM-Småland
95 Sven Alexandersson Värnamo BK 2 - 1 Gislaved 1957-01-13 1/2 DM-Småland
94 Thijs van Cittert NED 2 - 1 Stockholm 1956-12-07 Landskamper 1956 SWE-NED 6-4
93 Ebert Ericsson BK Björnen/Skåne 3 - 0 Helsingborg 1956-11-18 Skåne-Småland 6-4
92 Frede Petersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
91 Gussi Gustavsson BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1956-05-18
90 Ferenc Pécsi HUN 0 - 3 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
89 Frede Petersen DEN 0 - 3 Stockholm 1956-03-25 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
88 Eje Sjöberg Eskilstuna BK L Dsq 3 Stockholm 1956-02-24 SM 1956 1/4
87 Bengt Bengtsson GAK Enighet/Skåne 3 - 0 Jönköping 1956-02-12 Småland-Skåne 4-6
86 Åke Wärnström Katrineholms BK 3 - 0 Värnamo 1956-01-29
85 Åke Wärnström Katrineholms BK 1 - 2 Kalmar 1956-01-13
84 Gerner Thomsen Grenaa BK, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1955-10-14
83 Björn Hjort Johansen NOR 3 - 0 Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
82 Lennart Binnberg Halmstads AIS 3 - 0 Kalmar 1955-03-18
81 Bert Uhre BK Örnen 3 - 0 Oskarshamn 1955-03-13
80 Gunnar Andersson (sais) Skoftebyns AIS 1 - 2 Stockholm 1955-03-05 SM 1955 1/4
79 Verner Fransson Värnamo BK 3 - 0 Alvesta 1955-02-13. Final DM-Småland
78 Sven Alexandersson Värnamo BK 3 - 0 Alvesta 1955-02-13 1/2 DM
77 Gerhard Träg IFK Linköping /Östergötland 1 - 2 Växjö 1955-02-06 Småland-Östergötland 4-2
76 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS 2 - 1 Malmö 1955-01-21
75 Per Gunnar Hallberg Halmstads AIS 1 - 2 Bjuv 1955-01-09
74 Gerhard Johansson IK Ymer W 3 Göteborg 1954-01-08
73 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS 2 - 1 Halmstad 1954-01-06
72 Göran Lindström Lindås BK L 3 Lindås 1953-12-20
71 Erik Thomsen Glostrup BK, DEN W TKO 2 Växjö 1953-12-06
70 Bengt Joabsson Nybro BK 3 - 0 Oskarshamn 1953-02-23
69 Poul Presler Hansen IF Sparta, DEN L TKO 2 Kalmar 1953-02-13
68 Bert Uhre BK Örnen L TKO 2 Oskarshamn 1953-01-25
67 Stig Simonsson Flottans IF (K-a) 3 - 0 Kalmar 1952-12-14
66 Lennart Binnberg Halmstads AIS 1 - 2 Jönköping 1952-11-23
65 Henry Johansson (l) Nybro BK 3 - 0 Kalmar 1952-11-16
64 Helge Spliid Nielsen Lindholm BK, DEN W 3 ? 1952-04-06
63 Gustav Gustavsson Flottans IF (K-a) 3 - 0 Lindås 1952-03-09
62 Bert Uhre BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
61 Gustav Gustavsson Flottans IF (k-a) 3 - 0 Karlskrona 1952-02-22
60 Gustav Gustavsson Flottans IF (K-a) 3 - 0 Värnamo 1952-02-17
59 Verner Fransson Värnamo BK 3 - 0 Lindås 1952-02-10 Final DM-Småland
58 Gustav Gustavsson Flottans IF (K-a) 3 - 0 Karlskrona 1952-02-08 Final Militär-DM
57 Sune Borg Bjuv BS 3 - 0 Skillingaryd 1952-02-03
56 Kermit Cederholm Kalmar BK W TKO 3 Kalmar 1952-02-01
55 Hugo Adamsson Uddevalla BK 0 - 3 Uddevalla 1952-01-27
54 Lennart Binnberg Halmstads AIS 2 - 1 Malmö 1952-01-25
53 Knud Gravesen Mölndals BK W TKO 3 Kalmar 1952-01-18
52 Bert Uhre BK Örnen 0 - 3 Jönköping 1952-01-13
51 Roger Verhelst [BEL] L TKO 3 Jönköping 1951-12-12
50 Gunnar Andersson (sais) Skoftebyns AIS 2 - 1 Göteborg 1951-11-23
49 Wawrzyniec Bazarnik Stal Poznan, POL L TKO 3 Poznan, POL 1951-04-10 Stal Poznan-SWE sel 8-2
48 Szalinski Wlokniarz, POL 1 - 2 Lodz, POL 1951-04-08 Wlokniarsz-SWE sel 7,5-2,5
47 Zdzislaw Strek CRZZ, POL 1 - 2 Wroclaw, POL 1951-04-05 CRZZ-SWE sel 10-0
46 Eskil Holmberg Halmstads AIS 3 - 0 Gislaved 1951-03-11
45 Knut Frick Lunds BK 0 - 3 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
44 Bengt Eklöf IF SAAB/Östergötland L Dsq 3 Växjö 1951-02-11 Småland-Östergötland 7-3
43 Torsten Persson Halmstads BS 2 - 1 Jönköping 1951-01-21
42 Olof Gustafsson Skene AK W TKO 2 Skene 1951-01-14
41 Allan Bengtsson Falkenbergs BS 3 - 0 Halmstad 1951-01-06
40 Jan Heikens [NED] 3 - 0 Växjö 1950-12-17
39 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS W TKO 3 Värnamo 1950-12-03
38 Bengt Joabsson Nybro BK 3 - 0 Nybro 1950-11-24
37 Olle Blomkvist Nybro BK 3 - 0 Nybro 1950-11-24
36 Göran Lindström Lindås BK 3 - 0 Lindås 1950-11-19
35 Torsten Persson Halmstads BS 0 - 3 Falkenberg 1950-11-12
34 Sune Borg Bjuvs BS 1 - 2 Osby 1950-04-02
33 Tage Pettersson BK Stjärnan 3 - 0 Kinna 1950-03-19
32 Bert Uhre BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
31 D Bell British Army 2 - 1 Jönköping 1950-01-15 SWE sel-Army 3-6
30 Tage Pettersson BK Stjärnan 3 - 0 Varberg 1950-01-06
29 Knud Poulsen (b) BK Hermod, DEN L Dsq 3 Köpenhamn, DEN 1949-12-26
28 Knut Frick BK Dana/Skåne 2 - 1 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
27 Bengt Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Falkenberg 1949-11-20
26 Lennart Lundkvist BK Värend 3 - 0 Växjö 1949-10-31
25 Knut Frick BK Dana 3 - 0 Nybro 1949-10-23
24 Knut Frick BK Dana 0 - 3 Lund 1949-09-04 EXH med Jersey-Joe Walcott
23 Knut Frick BK Dana 2 - 1 Värnamo 1949-08-28 Utomhus. EXH med Jersey-Joe Walcott
22 Bruno Maslon Kalmar BK 3 - 0 Lindås 1949-05-29
21 Curt Andersson BK Älgen L TKO 2 Östersund 1949-04-03
20 Ingemar Svensson Hässleholms BK 3 - 0 Osby 1949-03-20
19 Torsten Persson Halmstads BS 1 - 2 Göteborg 1949-02-24 SM 1949 1/8
18 Kurt Lundvall BK 1925 3 - 0 Värnamo 1949-01-30
17 Sune Borg Bjuv BS 3 - 0 Halmstad 1949-01-06
16 Knut Ramzén BK Ringen 3 - 0 Jönköping 1948-12-17
15 Bruno Maslon Kalmar BK 3 - 0 Värnamo 1948-12-12 Värnamo BK-Kalmar BK 9-1
14 Sune Borg Bjuvs BS/Skåne 3 - 0 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
13 Hans Johansson BK Örnen KO 1 Stockholm 1948-11-26. JSM-final
12 Kurt Lundvall BK 1925 3 - 0 Stockholm 1948-11-26 1/2 JSM
11 Bruno Maslon Kalmar BK 3 - 0 Kalmar 1948-11-14 Kalmar BK-Värnamo BK 1-8
10 Bruno Maslon Kalmar BK 2 - 1 Vimmerby 1948-10-10
9 Bengt Eklöf IF SAAB 1 - 2 Linköping 1948-03-20 IFK:s boxsektion 30 år
8 Stig Wahlbäck Nybro BK W TKO 2 Jönköping 1948-02-22
7 R Edlund BK Limo W TKO 3 Linköping 1948-02-15 Final Östsvenska
6 Stig Wahlbäck Nybro BK 3 - 0 Nybro 1948-01-25
5 Bruno Maslon Kalmar BK 3 - 0 Nybro 1948-01-25
4 Bengt Högström SAIK/Västergötland 2 - 1 Nässjö 1948-01-18 Småland-Västergötland 6-2
3 Sven-Erik Dahlberg Halmstads BS 0 - 3 Halmstad 1948-01-06
2 Hubert Agborg Nässjö BK 3 - 0 Jönköping 1947-12-14
1 Leif Pettersson Värnamo BK L KO 2 Värnamo 1947-02-08 1/2 Östsvenska
Sammanfattande statistik

Började boxas 1942.
1948 Svensk juniormästare (F).
Flerfaldig distriktsmästare (1952, 1955, 1957)
1948-1949 Östsvensk mästare.
1952 Militär distriktsmästare.
1951 SM-Brons.
1957-1958 SM-Silver.