"Svarte"-Per Andersson

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född:
Död:
Klubb: GAK Enighet (Malmö). Flottans IF (Karlskrona). BK Örnen (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), Narva BK (Stockholm), Solna BK
SM: 1938, 1940 SM-Guld
Landskamper: 10 (3-7)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
102 Nils Andersson IF Linnéa L Dsq 3 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
101 Gottfrid Berglin Hudiksvalls ABK 3 - 0 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/8
100 Nils Andersson BK Sparta 0 - 3 Stockholm 1942-02-04 1/2 DM
99 Fritz Gramstrup Sparta, DEN L 3 Köpenhamn 1942-01-09
98 Carl Nielsen Lindholm BK, DEN L KO 2 Köpenhamn, DEN 1942-01-07
97 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1942-01-04
96 Per Eriksson IF Linnéa KO 1 Stockholm 1941-11-07
95 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK L 3 Göteborg 1941-10-24
94 Nils Andersson BK Sparta/ Stockholm Norr 3 - 0 Stockholm 1941-10-17 Stockholm Norr-Östermalm 4-4
93 Olle Tandberg Djurgårdens IF L KO 1 Stockholm 1940-11-15
92 Kurt Stehlin Huvudsta BK W 3 Sundbyberg 1940-10-11
91 Nils Frisk IFK Linköping 3 - 0 Linköping 1940-10-06
90 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Huvudsta 1940-09-21
89 Lennart Pettersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1940-09-05
88 Omar Hermansen DEN 1 - 2 Jönköping 1940-03-17 Landskamper 1940 SWE-DEN 4-4
87 Bo Below Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 SM-final
86 Karl Simonsson Landala AK 3 - 0 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
85 Åke Håkansson GAK Enighet W Dsq 3 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
84 Per Eriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1940-02-17. Final DM-Stockholm
83 Gustaf Persson Stockholms AIF W Stockholm 1940-02-17 1/2 DM-Stockholm
82 Olle Lindkvist Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1940-02-15 1/4 DM-Stockholm
81 Kurt Stehlin Huvudsta BK W 3 Sundbyberg 1940-01-26
80 Erling Kaalstad BK Pugilist, NOR 3 - 0 Stockholm 1940-01-14
79 Erling Kaalstad BK Pugilist, NOR 3 - 0 Stockholm 1939-12-08 Narva BK-Pugilist 5-3
78 Knut Nilsson (lt) Linköpings BK W 3 Örebro 1939-11-30
77 Erling Nilsen BK Pugilist, NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1939-10-29
76 Aage Andersen (t) Torhaug IF, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1939-10-28
75 Henry Lehman IF Sparta, DEN 3 - 0 Stockholm 1939-10-20
74 Herbert Runge [GER] L TKO 3 Stockholm 1939-08-24 +5000 åskådare
73 Koppers [GER] L 3 Bremen, GER 1939-01-31
72 Carl Schmidt GER L 3 Hamburg, GER 1939-01-28 Landskamper 1939 SWE-GER 2-6
71 Franciszek Szymura [POL] 3 - 0 Borlänge 1939-01-18 "Dalarna"-Polen 1-6
70 Franciszek Szymura POL 0 - 3 Stockholm 1939-01-16 Landskamper 1939 SWE-POL 2-6
69 Hans Drägestein [GER] W 3 Berlin, GER 1938-12-02
68 Martin Nordberg Landskrona BK 3 - 0 Landskrona 1938-11-20
67 Poul Jensen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1938-11-18 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
66 Hans Drägestein [GER] 3 - 0 Stockholm 1938-11-06
65 Gerhard Pettersson (t) BK Örnen W 3 Eskilstuna 1938-10-14
64 Helmer "Massa" Bergström BK Örnen W 3 Stockholm 1938-09-25
63 Olle Tandberg Djurgårdens IF 0 - 3 Enköping 1938-07-31 Idrottsmässa
62 Henry Lehman DEN 2 - 1 Stockholm 1938-03-20 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
61 Robert Ståhl BK 36 3 - 0 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
60 Folke Ekman Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
59 Gunnar Berglin Hudiksvalls ABK 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
58 Onni Johansson Narva BK W TKO 3 Stockholm 1938-02-14 IF Linnéa-Narva BK 4-3
57 Martin Linnamägi [EST] L 3 Eskilstuna 1938-02-04
56 Georg Lian B-30, NOR KO 2 Eskilstuna 1938-02-03 Eskilstuna BK-B-30 5-3
55 Aage Andersen (t) NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1938-01-30 Landskamper 1938 SWE-NOR 6-2
54 Richard Vogt GER L TKO 3 Stockholm 1938-01-16 Landskamper 1938 SWE-GER 4-4
53 Georg Lian B-30, NOR W 3 Trondheim, NOR 1937-12-12 B-30-Eskilstuna BK 3-5
52 Nick Fiorentino [USA] L TKO 3 Stockholm 1937-12-05
51 Tamm Tallinn, EST 3 - 0 Tallinn, EST 1937-11-26
50 Martin Linnamägi Tallinn, EST 3 - 0 Tallinn, EST 1937-11-25
49 Willy Pietsch [GER] 1 - 2 Stockholm 1937-10-24
48 Franciszek Szymura POL L 3 Milano, ITA 1937-05-07 EM 1937 1/4
47 Willy Pietsch GER W 3 Milano, ITA 1937-05-05 EM 1937 1/8
46 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK W 3 Göteborg 1937-04-16
45 Gunnar Fernström Huvudsta BK W 3 Eskilstuna 1937-04-09
44 Ferenc Nagy B Vasutas, HUN 3 - 0 Helsingborg 1937-03-23
43 Olle Tandberg Djurgårdens IF L KO 3 Stockholm 1937-03-08 SM 1937 SM-final
42 Arne Häggberg Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/2
41 Jeuening [GER] W TKO 1 Görlitz, GER 1937-02-21 BK Athen, GER-IF Linnéa 2,5-4,5
40 Melzer BC Schmeling, GER W TKO 3 Hirschberg, GER 1937-02-20 KBV Germania-IF Linnéa 1,5-5,5
39 Ellmauer Reichbahn-TSV, GER W 3 Breslau, GER 1937-02-19 Reichbahn, GER-IF Linnéa 4-4
38 Thore "Månen" Johansson BK Rapid 3 - 0 Kristianstad 1937-01-31
37 Thore "Månen" Johansson BK Rapid W 3 Karlskrona 1937-01-30
36 Eric Haavisto (Holmberg) Ekenäs IF, FIN KO 2 Eskilstuna 1937-01-11
35 Arne Häggberg Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1936-12-14
34 Olle Tandberg Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1936-12-13
33 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Göteborg 1936-11-18
32 Olle Tandberg Djurgårdens IF L TKO 3 Stockholm 1936-11-15
31 Onni Johansson Narva BK W TKO 2 Stockholm 1936-10-14 Narva BK-IF Linnéa 12,5-7,5
30 Carl Bonnevier Huvudsta BK 1 - 2 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/4
29 Erling Nilsen NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1936-02-09 Landskamper 1936 SWE-NOR 2-6
28 Erik Hillerström Redbergslids BK W TKO 3 Borlänge 1936-01-19
27 John Larsson BK Amatör KO 1 Stockholm 1936-01-12
26 Lars Emilsson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1936-01-11
25 Arvid Jansson AK Atlas W TKO 3 Jönköping 1935-11-24
24 Julius Factor IF Linnéa W 3 Stockholm 1935-11-23 BK Örnen-IF Linnéa 13-7
23 Erik Monsen BK Pugilist, NOR W 3 Stockholm 1934-11-09 BK Örnen-BK Pugilist 6-2
22 Gunnar Bärlund FIN L KO 2 Helsingfors, FIN 1934-11-04 Landskamper 1934 SWE-FIN 3-5
21 Carl Bonnevier Huvudsta IS Draw Stockholm 1934-09-28 Huvudsta IS-BK Örnen 10-10
20 Helmer "Massa" Bergström BK Mars W 3 Stockholm 1934-08-17
19 Gunnar Bärlund Helsingin Atleetiklubi, FIN L TKO 2 Stockholm 1934-03-09
18 Carl Bonnevier Huvudsta IS L 3 Stockholm 1934-03-03 Final DM-Stockholm
17 Lars Emilsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1934-02-16 BK Örnen-IF Linnéa 6-2
16 Stanislaw Pilat POL L KO 3 Stockholm 1934-01-14 Landskamper 1934 SWE-POL 5-3
15 Lars Emilsson IF Linnéa/Stockholm W 3 Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
14 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1933-11-03 BK Örnen-Djurgårdens IF 8-2
13 Herbert Nilsson IK Balder L TKO 2 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
12 John Friberg Landskrona BK L KO 3 Landskrona 1933-01-29
11 Ejnar Larsen IF Sparta, DEN L 3 Svedala 1932-12-18
10 Erik Hellström IK Balder 0 - 3 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
9 Karl Engvall Malmö BK KO 1 Malmö 1932-02-28
8 John Friberg Landskrona BK W 3 Trelleborg 1932-02-22 Final Sydsvenska
7 Erik "Vagnis" Eriksson IF Linnéa L TKO 3 Karlskrona 1932-01-23
6 Erik Hellström IK Balder L 3 Stockholm 1932-01-18
5 Olle Fischer Solna BK KO 2 Stockholm 1932-01-17
4 Herbert Nilsson IK Balder L TKO 2 Stockholm 1931-03-01 SM 1931 1/4
3 Wiklund BK Amatör W 3 Helsingborg 1931-02-23 Final Sydsvenska
2 Gunnar Wärn Hälsingborgs BS W 3 Helsingborg 1931-02-22 1/2 Sydsvenska
1 Hans Knudsen IK 99, DEN W 3 Malmö 1930-10-06
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 30.
1931-1932 Sydsvensk mästare.
1937 SM-Silver (T).
1940 Distriktsmästare Stockholm. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.