Karl Gustaf Norén

Vikt: Flugvikt till mellanvikt
Född: 1917-07-24
Död: 1995-08-25
Klubb: Redbergslids BK (Göteborg), Skövde AIK
SM: 1934 SM-Guld (F), 1941-1942 SM-Guld (M)
Landskamper: 11 (7-4)
Nordisk: -
EM: * )
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
94 Gerhard Pedersen DEN 3 - 0 Stockholm 1943-03-21 Landskamper 1943 SWE-DEN 6-2
93 Arvid Claesson Majornas BK 3 - 0 Göteborg 1943-03-04
92 Georg Jonasson Landala AK W TKO 2 Göteborg 1943-02-22 Final DM-Göteborg
91 Bror Andersson Halmstads BS W 3 Göteborg 1943-01-22
90 Gerhard Pedersen DEN L w.o. Köpenhamn, DEN 1942-11-06 Landskamper 1942 SWE-DEN 3-5
89 Olle Lindkvist Djurgårdens IF 3 - 0 Linköping 1942-03-22
88 Olle Lindkvist Djurgårdens IF 3 - 0 Göteborg 1942-03-20
87 Henry Andersen DEN KO 3 Stockholm 1942-03-15 Landskamper 1942 SWE-DEN 5-3
86 Ture Ågren Narva BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 SM-final
85 Einar Hill IFK Linköping W Dsq 3 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/2
84 Olle Sjöblom IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/4
83 K E Wallman Redbergslids BK W Göteborg 1942-02-13. Final DM-Göteborg
82 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK W Göteborg 1942-02-13 1/2 DM-Göteborg
81 Adolf Baumgarten GER W 3 Breslau, GER 1942-01-25 Final "Krigs-EM"
80 Carl Schmidt GER W 3 Breslau, GER 1942-01-24 1/2 "Krigs-EM"
79 Antonio Santandreu ESP W 3 Breslau, GER 1942-01-23 1/4 "Krigs-EM"
78 György Csontos HUN W 3 Breslau, GER 1942-01-22 1/8 "Krigs-EM"
77 Theodor Kubiak GER 3 - 0 Göteborg 1941-12-14 Göteborg-GER 2-6
76 Theodor Kubiak GER 3 - 0 Stockholm 1941-12-12 Landskamper 1941 SWE-GER 5-3
75 Willy Jensen IF Sparta, DEN 3 - 0 Jönköping 1941-11-09 BK Ringen 15 år
74 Carl-Erik Cederqvist BK 1925 3 - 0 Jönköping 1941-11-08 BK Ringen 15 år
73 Allan Granelli IF Linnéa W 3 Stockholm 1941-11-07
72 Knut Andersson BK Amatör 3 - 0 Lund 1941-11-03
71 Willy Jensen DEN L Dsq 3 Köpenhamn, DEN 1941-11-02 Landskamper 1941 SWE-DEN 2-6
70 Knut Andersson BK Amatör 3 - 0 Göteborg 1941-10-03
69 Rudolf Pepper GER L 3 Königsberg, GER 1941-03-30 Landskamper 1941 SWE-GER 2-6
68 Henry Andersen DEN 2 - 0 Stockholm 1941-03-16 Landskamper 1941 SWE-DEN 4,5-3,5 (9-7)
67 Nils Johansson (ebk) Enköpings BK/Mellansverige 3 - 0 Göteborg 1941-03-14 Göteborg-Mellansverige 5-3
66 Arvid Claesson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
65 Ruben Bengtsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1941-03-05 SM 1941 1/2
64 Gösta Sandberg Landskrona BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/4
63 Oskar Ågren Narva BK W TKO 1 Trollhättan 1941-02-02
62 John Kjell Skoftebyns AIS W TKO 2 Trollhättan 1941-02-02
61 Aatos Lundell FIN 2 - 0 Stockholm 1940-12-15 Landskamper 1940 SWE-FIN 10-6
60 Allan Granelli IF Linnéa W 3 Göteborg 1940-12-06
59 Willy Jensen DEN L Dsq 2 Köpenhamn, DEN 1940-11-01 Landskamper 1940 SWE-DEN 3,5-4,5 (7-9)
58 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK W 3 Stockholm 1940-10-18
57 Oskar Ågren Narva BK W 3 Göteborg 1940-10-04
56 Chester Montgomery Team USA W 3 Nashville, USA 1940-04-17 USA-Europa 1-7
55 Anthony Jones Team USA L 3 Chicago, USA 1940-04-10 USA-Europa 4-4
54 Giulio Ferrario [ITA] D - D Rom, ITA 1940-03-20
53 Rezso Jakits BSZKRT, HUN L 3 Budapest, HUN 1940-03-17
52 Oskar Ågren Narva BK 1 - 2 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 1/2
51 Einar Hill IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/4
50 Ruben Bengtsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/8
49 Giulio Ferrario [ITA] W 3 Göteborg 1940-02-04 5.000 åskådare
48 Giulio Ferrario ITA 3 - 0 Stockholm 1940-02-02 Landskamper 1940 SWE-ITA 4-4
47 Gösta Borg Mölndals BK 3 - 0 Mölndal 1940-01-26
46 Odvar Runge NOR W 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-20 DABU 20 år
45 Christian Christensen (m) DEN A L 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-19 DABU 25 år
44 Ture Ågren Narva BK 3 - 0 Halmstad 1940-01-06
43 Arne Kant NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1939-12-17 Landskamper 1939 SWE-NOR 4-4
42 Arne Kant BK Pugilist/Oslo, NOR 2 - 1 Göteborg 1939-12-01 Göteborg-Oslo 2-6
41 Allan Granelli Narva BK W 3 Stockholm 1939-11-26 Uttagning landslaget
40 Allan Granelli Narva BK 3 - 0 Trollhättan 1939-11-19
39 Helge Nielsen Söborg IF, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1939-11-10
38 Willy Jensen IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1939-10-27
37 Einar Hill IFK Linköping 2 - 1 Linköping 1939-10-22
36 Ture Ågren Narva BK 2 - 1 Stockholm 1939-10-20
35 Karl Linné (Narvall) Narva BK W 3 Stockholm 1939-08-24 +5000 åskådare
34 Christian Jörgensen Aalborg, DEN L Dsq 3 Aalborg, DEN 1939-04-07 Aalborg-Göteborg 5-3
33 Tore Steen Vaggeryds BK KO 2 Skövde 1939-03-26
32 Roland Ahlstrand Hisingens BK 1 - 2 Göteborg 1939-01-20
31 Folke Sandberg Mölndals BK W 3 Mölndal 1938-12-02
30 Olof Norrman Eskilstuna BK 0 - 3 Stockholm 1938-11-05
29 Gösta Sandberg Landskrona BK 1 - 2 Stockholm 1938-11-04
28 Harry Åstrand IK Ymer W 3 Göteborg 1938-04-13
27 Oskar Ågren Narva BK 2 - 1 Skövde 1938-04-03
26 Harry Åstrand IK Ymer W 3 Skövde 1938-02-13. Final Västsvenska
25 Gösta Rhodin BK 32 W 3 Skövde 1938-02-13 1/2 Västsvenska
24 Karlsson (iky) IK Ymer W 3 Skövde 1938-02-12 1/4 Västsvenska
23 Elof Larsson Skene AK 3 - 0 Lidköping 1938-02-06
22 Yngve Lander Skövde AIK W 3 Skövde 1938-01-30 Klubbmästerskap
21 Gerhard Pedersen Esbjerg BBK, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1937-12-25
20 Henry Svensson IF Linnéa W 3 Skövde 1937-12-13
19 Nils Fogelberg IF Linnéa W 3 Skövde 1937-12-12
18 Christian Jörgensen AK Jyden, DEN W 3 Mölndal 1937-12-05
17 Gösta Rhodin BK 32 W 3 Vänersborg 1937-11-28
16 Viktor "Vicke" Andersson BK 32 W 3 Vänersborg 1937-11-28
15 Arvid André KK All Round W TKO 2 Skövde 1937-11-21 Skövde AIK-KK All Round 6-3
14 Gösta Rhodin Vänersborgs BK W 3 Skövde 1937-11-07
13 Arvid André KK All Round 3 - 0 Lidköping 1937-10-24 KK All Round-Skövde AIK 4-5
12 Oskar Ågren Narva BK L 3 Göteborg 1937-10-09
11 Gösta Rhodin Vänersborgs BK W 3 Göteborg 1937-04-16
10 Erik Blom Mölndals BK W 3 Skövde 1937-01-31
9 Roland Ahlstrand Hisingens BK 3 - 0 Borås 1937-01-16
8 Knut Eliasson Svaneholm-Viskafors IF W 3 Skövde 1936-04-05
7 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
6 Gösta Lindqvist BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
5 Wolke Stettin, GER W 3 Göteborg 1935-12-01
4 Olle Larsson (hbs) Halmstads BS 2 - 1 Halmstad 1935-01-06 1 412 åskådare!
3 Sven Lindahl Huvudsta IS W 3 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 SM-final
2 Karl Grahn Mölndals BK W 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/2
1 Einar Hjärne IFK Linköping W 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/4
Sammanfattande statistik

"Kåge". Vann SM 1934 som sextonåring i sin sjätte match! Debuterade i januari detta år.
Stor Grabb nr 33.
1938 Västsvensk mästare.
1942-1943 Distriktsmästare Göteborg. 


*) 1942 Guld i det s.k. "Krigs-EM (4-0). Arrangemanget i tysk/polska Breslau annullerades i efterhand. Ett mästerskap i princip bara för axelmakterna plus Sverige. Mästerskapet borde aldrig ha arrangerats, men tillkom på svenskt initiativ. 


Polis till professionen.