Thore "Månen" Johansson

Vikt: Tungvikt
Född: 1914-10-01
Död: 1982-08-13
Klubb: IF Linnéa (Stockholm), BK Rapid (Västerås), Djurgårdens IF (Stockholm), Hälsingborgs Boxningssällskap
SM: 1943 SM-Guld
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
40 Olle Jakobsson IK Balder 0 - 3 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 SM-final
39 Arne Söderström Södertälje BS 3 - 0 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/2
38 Rune Gällman BK Winter 2 - 1 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
37 Paavo Mattsson Helsingin Tarmo, FIN 2 - 1 Eskilstuna 1945-11-30
36 Arne Lundbäck Skövde AIK 3 - 0 Borås 1944-12-16
35 Arvo Salo Porin Tarmo, FIN 1 - 2 Västerås 1944-12-10
34 Tage Lindström BK Örnen L TKO 2 Stockholm 1944-09-22
33 Holger Doshé Landala AK/Göteborg 3 - 0 Helsingborg 1944-03-12 Helsingborg-Göteborg 5-3
32 Nils Andersson IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
31 Olle Jakobsson IK Balder 3 - 0 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
30 Yngve Tancred Solna BK 3 - 0 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
29 Carl Nilsson Svedala BK W Trelleborg 1944-02-13 Final Sydsvenska
28 Folke Liif Malmö BK 3 - 0 Trelleborg 1944-02-12 1/2 Sydsvenska
27 Lars Meurling Kalmar BK/Småland 3 - 0 Nässjö 1944-01-23 Småland-Skåne 3-5
26 Kurt Ljunggren Hisingens BK KO 1 Malmö 1944-01-10
25 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 3 - 0 Helsingborg 1943-12-26
24 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 3 - 0 Malmö 1943-10-18
23 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 1 - 2 Göteborg 1943-03-26
22 Nils Andersson BK Sparta 2 - 1 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
21 Verner Forsenberg Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
20 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1943-02-27 SM 1943 1/4
19 Knut Pettersson Karlskrona BK 3 - 0 Karlskrona 1943-02-14 Final Sydsvenska
18 Helge Gustafsson Värnamo BK/Småland 2 - 1 Helsingborg 1943-01-24 Skåne-Småland 5-3
17 Fritz Gramstrup DEN 2 - 1 Helsingborg 1942-03-17 HBS sel-DEN 2-6
16 Tage Lindström BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/8
15 Folke Liif GAK Enighet 3 - 0 Helsingborg 1942-02-16 Final Sydsvenska
14 Carl Nilsson Svedala BK 3 - 0 Helsingborg 1942-02-15 1/2 Sydsvenska
13 Bengt Bengtsson (t) GAK Enighet W TKO 1 Helsingborg 1942-02-15 1/4 Sydsvenska
12 Nils Frisk IFK Linköping 0 - 3 Stockholm 1941-02-28 SM 1941 1/8
11 Lennart Pettersson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
10 Bo Below Djurgårdens IF L TKO 3 Stockholm 1940-02-15 1/4 DM-Stockholm
9 Olle Tandberg Djurgårdens IF L KO 1 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
8 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
7 Ove Olsen IF Sparta, DEN W TKO 3 Stockholm 1938-02-06
6 "Svarte"-Per Andersson IF Linnéa 0 - 3 Kristianstad 1937-01-31
5 "Svarte"-Per Andersson IF Linnéa L 3 Karlskrona 1937-01-30
4 Helmer "Massa" Bergström BK Mars 1 - 2 Stockholm 1936-01-02 1/2 JSM
3 Zäta Lind BK Ringen W TKO 2 Stockholm 1935-12-30 1/4 JSM
2 Erik Steger Narva BK 3 - 0 Stockholm 1935-12-29 1/8 JSM
1 H Söderström BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-12-27 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

1938, 1944, 1946 SM-Silver. 
1942-1943-1944 Sydsvensk mästare. 
Lärde sig boxas som elev i skeppsgossekåren 1929. 


Avled som Tore Tordinger.