Gunnar Wahlsten

Vikt: Myggvikt, Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1923-05-02
Död: 1994-02-01
Klubb: IFK Linköping
SM: 1941 SM-Guld
Landskamper: 4 (0-3-1)
Nordisk:
EM:
VM:
OS:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
37 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 0 - 3 Jönköping 1941-11-09 BK Ringen 15 år
36 Nikolaus Obermauer GER L 3 Königsberg, GER 1941-03-30 Landskamper 1941 SWE-GER 2-6
35 Alf Bertelsen DEN 1 - 1 Stockholm 1941-03-16 Landskamper 1941 SWE-DEN 4,5-3,5 (9-7)
34 Allan Hansson Landala AK/Göteborg 0 - 3 Göteborg 1941-03-14 Göteborg-Mellansverige 5-3
33 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
32 Stig Pettersson Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
31 Erik Grahn Hälsingborgs BS 2 - 1 Stockholm 1941-02-28 SM 1941 1/4
30 Unto Fernelius Viipurin Ny, FIN L 3 Helsingfors, FIN 1941-01-21
29 Olli Lehtinen FIN 0 - 2 Helsingfors, FIN 1941-01-19 Landskamper 1941 SWE-FIN 3-13
28 Werner Schöne IK Gefion, DEN 3 - 0 Linköping 1940-12-01
27 Börje Hansson BK Örnen W TKO 3 Jönköping 1940-11-10
26 Kaj Frederiksen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1940-11-01 Landskamper 1940 SWE-DEN 3,5-4,5 (7-9)
25 Stig Pettersson Värnamo BK W 3 Linköping 1940-10-06 IFK Linköping-Värnamo BK 4-5
24 Allan Hansson Landala AK L 3 Göteborg 1940-09-27
23 Börje Hansson BK Örnen 3 - 0 Linköping 1940-04-07
22 Knut Ramzén BK All-Round 3 - 0 Huskvarna 1940-03-10
21 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 SM-final
20 Allan Hansson Landala AK 3 - 0 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
19 Stig Pettersson Värnamo BK W 3 Linköping 1940-02-18 Final Östsvenska
18 Allan Hansson Landala AK W TKO 2 Stockholm 1940-01-14
17 Rune Hansson (bkö) BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1939-11-27. JSM-final
16 Börje Hansson BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1939-11-27 1/2 JSM
15 Arne Fredriksson Landala AK 3 - 0 Stockholm 1939-11-26 1/4 JSM
14 Erik Dahlqvist Skene AK 3 - 0 Stockholm 1939-11-25 1/8 JSM
13 Stig Pettersson Värnamo BK/Småland 2 - 1 Linköping 1939-11-05 Östergötland-Småland 4-4
12 Börje Hansson BK Örnen W 3 Linköping 1939-10-22
11 Alf Dahlström Hedemora BK 3 - 0 Stockholm 1939-04-21 Final Nybörjarnas
10 Olle Rosberg Hallstahammars SK 3 - 0 Stockholm 1939-04-20 1/2 Nybörjarnas
9 J Nylén Narva BK W 3 Stockholm 1939-04-18 1/4 Nybörjarnas
8 Sigge Johansson BK Örnen W 3 Linköping 1939-03-23
7 O Pettersson BK Akilles KO 1 Linköping 1939-03-12 Final DM-Östergötland (j)
6 Birger Staffansson Djurgårdens IF 0 - 3 Linköping 1939-02-12
5 Per Östlund (f) BK 30/Motala 3 - 0 Motala 1939-02-05 Motala-Linköping 2-6
4 Erik Johansson (l) Eskilstuna BK 3 - 0 Linköping 1938-12-11
3 Yngve Fredriksson Kalmar BK L TKO 3 Kalmar 1938-12-04
2 Stig Pettersson Värnamo BK W 3 Linköping 1938-10-23
1 Rolf Lundahl (mv) IFK Linköping W 3 Linköping 1937-11-26
Sammanfattande statistik

1939 Nybörjarmästare. Utsågs enhälligt till bästa "stilboxare". Var knappt 16 år vid tillfället. 
1939 Svensk juniormästare. 
1940 Östvensk mästare.