Bert Uhre

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1929-05-09
Död: 2004-04-01
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
70 Sven Strålberg BK Winter 0 - 3 Stockholm 1959-02-22 SM 1959 1/2
69 Nils Johansson (aif) Stockholms AIF W Dsq 2 Stockholm 1959-02-20 SM 1959 1/4
68 Karl Heinz Schäfer SC Traktor, GDR L TKO 1 Norrköping 1959-02-08
67 Nils Johansson (aif) Stockholms AIF 0 - 3 Uppsala 1959-01-25 Final Mellansvenska
66 Bert Karlsson Kalmar BK 3 - 0 Kalmar 1958-12-07
65 Anders Andersson (sbk) Sundsvalls BK 3 - 0 Sundsvall 1958-11-16
64 Theodore Rand US Army/FRG L KO 1 Stockholm 1957-10-29 Stockholm-US Army 4-6
63 Bjarne Krogh Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1957-10-17 Stockholm-Jylland 7-3
62 Karl Sjöholm Malmbergets AIF 0 - 3 Stockholm 1957-03-03 SM 1957 1/2
61 Rune Larsson Upsala IF W TKO 2 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/4
60 Olle Eek Värnamo BK 0 - 3 Oskarshamn 1955-03-13
59 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1955-03-05 SM 1955 1/4
58 Bernt Ramse Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1955-01-21 Final DM-Stockholm
57 Bertil Eriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1955-01-20 1/2 DM-Stockholm
56 Rainer Grönroos Viipurin Nyrkk., FIN 0 - 3 Stockholm 1954-10-29
55 Sven Lind BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1954-10-15
54 Frede Petersen Jylland, DEN 1 - 2 Stockholm 1954-10-01 Stockholm-Jylland 6-4
53 Åke Wärnström Katrineholms BK 1 - 2 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
52 Sören Österlund BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
51 Henning Hamburg, FRG 3 - 0 Stockholm 1954-01-29 Stockholm-Hamburg 5-5
50 Jerry Eriksson BK Sparta W TKO 1 Stockholm 1954-01-15. Final DM-Stockholm
49 Karl Bergström Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1954-01-15 1/2 DM-Stockholm
48 Stephan Cigir Lokomotiva Zagreb, YUG 1 - 2 Stockholm 1953-10-25
47 Knut Frick Lunds BS L TKO 2 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
46 Gunnar Andersson (sais) Skoftebyns AIS 3 - 0 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/4
45 Olle Eek Värnamo BK W TKO 2 Oskarshamn 1953-01-25
44 Sven Lind Nacka BK KO 1 Stockholm 1953-01-16 Final DM-Stockholm
43 Frede Petersen Jylland, DEN L 3 Aarhus, DEN 1953-01-09 Jylland-Stockholm 7-3
42 Knud Jacobsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1952-11-27 Landskamper 1952 SWE-DEN 4-6
41 Åke Wärnström Katrineholms BK 3 - 0 Stockholm 1952-11-14
40 Harry Öhman Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1952-10-17
39 Christian Brändstrup Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1952-10-03 Stockholm-Jylland 3-7
38 Aage Johansen DEN-B 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1952-03-16 SWE B-DEN B 3-7
37 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
36 Olle Eek Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
35 Jens Helander Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1952-03-01 SM 1952 1/4
34 István Horváth Budapest VL, HUN 1 - 2 Stockholm 1952-02-07 SWE sel-HUN sel 3-7
33 Sture Anttila Nacka BK W TKO 1 Stockholm 1952-01-18 Final DM-Stockholm
32 Olle Eek Värnamo BK 3 - 0 Jönköping 1952-01-13
31 Gunnar Andersson (sais) Skoftebyns AIS 0 - 3 Trollhättan 1951-12-30
30 Bertil Eriksson (b) Sundsvalls BK 3 - 0 Sundsvall 1951-11-11
29 Matti Tammelin Turun Jury, FIN L KO 2 Stockholm 1951-10-05
28 Ove Andersen Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1951-09-21 Stockholm-Jylland 6-4
27 Roy Svedberg Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
26 Knut Frick Lunds BS 0 - 3 Malmö 1951-02-02
25 Eduard Aristokisjan [URS] L KO 2 Stockholm 1951-01-31 Stockholm sel-URS 1-7
24 Teo Rhoda BK Masen 3 - 0 Borlänge 1951-01-28
23 Bernt Ramse Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1951-01-19 Final DM-Stockholm
22 Thorkild Petersen Jylland, DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 1951-01-12 Stockholm-Jylland 3-5
21 Helge Rudbjerg Christensen Odense ABK, DEN W 3 ? 1950-10-01
20 Roy Svedberg Skoftebyns AIS 0 - 3 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
19 Olle Eek Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
18 Jan Gundersen NOR-jun 3 - 0 Västerås 1950-01-29 (j) SWE-NOR 6-2
17 Rolf Viklund Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1950-01-13 Final DM-Stockholm
16 Bengt Eklöf IF SAAB 3 - 0 Stockholm 1950-01-02. JSM-final (1949)
15 Bengt Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1950-01-02 1/2 JSM
14 Bertil Eriksson (b) Sundsvalls BK 3 - 0 Stockholm 1949-12-30 1/4 JSM
13 Hans "Buckla" Hansson Oxelösunds BK 3 - 0 Stockholm 1949-12-28 1/8 JSM
12 Johannes Ahtiainen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1949-04-20
11 Bertil Eriksson (b) Sundsvalls BK/ Nedre Norrland 2 - 1 Sundsvall 1949-04-10 Nedre Norrland-Stockholm 4-4
10 Sune Andersson Hallstahammars SK 2 - 1 Västerås 1949-03-18
9 Åke Lindman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1949-01-14 Final DM-Stockholm
8 Thorbjörn Thorendal Torshaug IF, NOR L 3 Oslo, NOR 1948-12-02
7 Leif Wadling Landala AK 0 - 3 Stockholm 1948-11-24 1/8 JSM
6 Stig Pettersson Värnamo BK 0 - 3 Jönköping 1948-02-22
5 Stig Oldvik Enköpings BK W Dsq Sandviken 1948-02-01
4 Milton Gärd BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1948-01-16 Final DM-Stockholm
3 Lennart Andersson (bkö) BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1948-01-15 1/2 DM-Stockholm
2 Birger Olsson Hallstahammars SK L w.o Stockholm 1947-11-28 1/4 JSM
1 Rune Blom Haga AK W TKO 3 Stockholm 1947-11-25 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1952, 1954 SM-Silver (Fj).
1949 Svensk juniormästare (B). 
1949-1950-1951-1952-1953-1954 Distriktsmästare Stockholm. 


1948-1949-1950-1951-1952-1953-1954 Distriktsmästare Stockholm. Uhre, Bert