Lennart Binnberg

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1926-04-11
Död: 1981-01-23
Klubb: Skövde AIK, Haga Atletklubb (Göteborg), Halmstads AIS
SM: -
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
99 A Chivers Royal Air Force, ENG 0 - 3 Halmstad 1958-02-16
98 Bengt Bengtsson GAK Enighet 0 - 3 Malmö 1958-02-04. Final Sydsvenska
97 Odd Kåre Kjensli Fagen 26, NOR 1 - 2 Helsingborg 1957-12-16
96 Rolf Viggström IFK Linköping 3 - 0 Örebro 1957-11-15 BK Kelly 25 år
95 Gyöes Szilady Hälsingborgs BS 3 - 0 Eslöv 1957-11-10
94 Theodore Rand US Army/FRG 0 - 3 Helsingborg 1957-10-27 4500 åskådare!
93 Benny Madsen IF Sparta, DEN 1 - 2 Helsingborg 1957-03-15
92 Henry Haga Avesta AIK 0 - 3 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/8
91 Bo Jönsson Malmö BK W TKO 2 Helsingborg 1957-02-03. Final Sydsvenska
90 Ebert Ericsson BK Björnen 3 - 0 Helsingborg 1957-02-03 1/2 Sydsvenska
89 Zdzislaw Soczewinski Sparta, POL 0 - 3 Stockholm 1956-03-06
88 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1956-02-05. Final Sydsvenska
87 Bengt Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Halmstad 1956-02-05 1/2 Sydsvenska
86 Sander Bonde BK Hermod, DEN 1 - 2 Helsingborg 1956-01-21
85 Dai Merchant Royal Air Force, ENG 3 - 0 Halmstad 1956-01-15
84 B Beer [GDR] 3 - 0 Malmö 1955-12-05
83 Wolfgang Schwarz HBC Heros, FRG 0 - 3 Hässleholm 1955-11-13
82 Olle Eek Värnamo BK 0 - 3 Kalmar 1955-03-18
81 Sven Strålberg BK Winter 1 - 2 Stockholm 1955-03-05 SM 1955 1/4
80 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS 1 - 2 Landskrona 1955-02-06 1/2 Sydsvenska
79 Zdzislaw Soczewinski Sparta, POL 0 - 3 Stockholm 1954-11-12
78 Zdzislaw Soczewinski Sparta, POL 0 - 3 Halmstad 1954-11-01
77 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Halmstad 1954-01-31
76 Roland Weissbrodt Hisingens BK 0 - 3 Bjuv 1954-01-22
75 Göran Lindström Lindås BK 0 - 3 Kalmar 1954-01-10
74 Jörgen Andersen DEN L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
73 Knud Dam Christensen IF Gefion, DEN W 3 ? 1953-11-13
72 Wolfgang Raffold BK Primo 3 - 0 Halmstad 1953-11-01
71 K Kallenbach [FRG] 2 - 1 Göteborg 1953-10-09
70 Roy Swedberg Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/4
69 Günther Eichler HBC Heros, FRG L 3 Halmstad 1953-02-13
68 Sven Hammarström BK Primo KO 1 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
67 Erik Granlund GAK Enighet W 3 Malmö 1953-02-08 1/2 Sydsvenska
66 Louis Skaar [NOR] W TKO Halmstad 1953-01-11
65 Pentti Hämäläinen FIN 0 - 3 Göteborg 1953-01-06 Landskamper 1953 SWE-FIN 4-6
64 Olle Eek Värnamo BK 2 - 1 Jönköping 1952-11-23
63 Ernst Eichler HBC Heros, FRG L 3 Mölndal 1952-11-14
62 Knut Frick Lunds BS 0 - 3 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
61 Gerhard Johansson IK Ymer 1 - 2 Borås 1952-01-27
60 Olle Eek F 12 1 - 2 Malmö 1952-01-25
59 Malcolm Grant English Army, ENG 1 - 2 Göteborg 1952-01-15 Göteborg sel-Eng Army 4-5
58 René Sante [BEL] L Dsq 2 Jönköping 1951-12-12
57 Sanchez Cardenas [ESP] 0 - 3 Halmstad 1951-10-29
56 Salvatore Vangi Dijon, FRA L 3 Dijon, FRA 1951-10-20 Dijon-Göteborg 7-1
55 Antoine Martin Paris, FRA L 3 Paris, FRA 1951-10-14 Paris-Göteborg 5-3
54 Ehler Nehls IF Sparta, DEN KO 2 Köpenhamn, DEN 1951-09-14
53 Karl Warnecke SV Polizei Hamburg, FRG 2 - 1 Halmstad 1951-03-14
52 Walter Glamann SV Polizei Hamburg, FRG 3 - 0 Halmstad 1951-03-14
51 Lennart Claesén Värnamo BK 1 - 2 Gislaved 1951-03-11
50 Lennart Hjerm Eskilstuna BK KO 2 Skövde 1951-01-21
49 Lawrence Traynor English Army, ENG L 3 Göteborg 1951-01-12 Gbg sel-Eng Army 5-2
48 Verner Johansen BK Hermod, DEN W Dsq 3 Halmstad 1951-01-06
47 Rudi Kauffeld VFL Wolfsburg, FRG W 3 Wolfsburg, FRG 1950-12-30 Gbg sel-Wolfsburg 7-0
46 Heinz Pancek HBC Heros, FRG 1 - 2 Hamburg, FRG 1950-12-29 Göteborg sel-Heros
45 Jens Helander Hisingens BK 1 - 2 Alingsås 1950-12-10
44 Willy Olsen NOR W TKO 2 Halmstad 1950-12-03 SWE sel-NOR 3-5
43 Jan Zachrisson BK Defence 2 - 1 Varberg 1950-11-19
42 Alf Johansson (l) Karlskrona BK KO 1 Halmstad 1950-11-17 Halmstad AIS-Karlskrona BK 5-3
41 Arne Jakobsen BK Ringen 3 - 0 Malmö 1950-10-27
40 Lennart Claesén Värnamo BK 0 - 3 Osby 1950-04-02
39 Knut Frick Lunds BS 0 - 3 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/8
38 Torsten Persson Halmstads BS 0 - 3 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
37 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 0 - 3 Falkenberg 1950-02-05
36 Nils Norres [FIN] 2 - 1 Halmstad 1950-01-31
35 Jan Pamp Bjuv BS W TKO Helsingborg 1950-01-22
34 Carl Axel Karlsson IK Ymer 3 - 0 Kinna 1950-01-15
33 Edvin Adolfsson Kalmar BK 2 - 1 Osby 1949-11-27
32 Astor Andersson BK Älgen 0 - 3 Stockholm 1949-11-23 1/8 JSM
31 Gunnar Nilsson (w) Mölndals BK 3 - 0 Halmstad 1949-10-23
30 Tage Lundgren Hisingens BK L TKO 3 ? 1949-03-11
29 Hugo Adamsson Uddevalla BK 0 - 3 Trelleborg 1949-01-30
28 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Halmstad 1949-01-28
27 Verner Johansen BK Hermod, DEN L 3 ? 1948-12-26
26 Bernt Holgersson Karlskrona BK 0 - 3 Malmö 1948-12-17
25 Torsten Sigfridsson Landala BK 0 - 3 Stockholm 1948-11-25 1/4 JSM
24 Rolf Persson BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1948-11-24 1/8 JSM
23 Ture Lydén Skene AK L Dsq Vänersborg 1947-02-09 1/2 Västsvenska
22 Tage Lundgren Hisingens BK L TKO 2 Skövde 1947-01-12 Skövde AIK-Hisingens BK 5-4
21 Stig Nilsson Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1946-12-13
20 Arne Stjärnqvist KK All Round 2 - 1 Lidköping 1946-11-29
19 Åke Axelsson Vänersborgs BK 0 - 3 Trollhättan 1946-11-17 DM Västergötland (j)
18 Börje Larsson BK Trim 2 - 1 Skövde 1946-11-15
17 Åke Wärnström Katrineholms BK L Dsq 3 Stockholm 1946-04-03. Final Nybörjarnas
16 R Backman Stockholms AIF W 3 Stockholm 1946-04-03 1/2 Nybörjarnas
15 Rune Sörbom Hallstahammars SK W 3 Stockholm 1946-04-02 1/4 Nybörjarnas
14 Lennart Svensson (l) IF Linnéa KO 2 Stockholm 1946-04-01 1/8 Nybörjarnas
13 Evert Karlsson (fj) Hisingens BK 3 - 0 Borås 1946-03-10
12 Stig "Sotarn" Sundberg Skövde AIK 1 - 2 Trollhättan 1946-02-17
11 Torsten Sigfridsson Landala AK L 3 Göteborg 1946-02-15 1/2 DM-Göteborg (j)
10 Gustav Johansson (fj) Majornas BK W 3 Göteborg 1946-02-14 1/4 DM-Göteborg (j)
9 Helmuth Adamsson Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1946-02-12 1/8 DM-Göteborg (j)
8 Karl Erik Wisser Skövde AIK 0 - 3 Skara 1944-10-29 Kretsmästerskap
7 Conny Blom Haga AK 0 - 3 Skövde 1944-10-22 Skövde AIK 25 år
6 I Johansson (f6) F 6 0 - 3 Karlskoga 1944-05-05*
5 B Lindeborg BK Ringen 3 - 0 Skövde 1944-02-25 Skövde AIK-BK Ringen 7-3
4 Harald Larsson Alingås BK 3 - 0 Alingås 1944-02-06
3 Stig Lundbäck Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1944-02-03
2 B Lindeborg BK Ringen 1 - 2 Jönköping 1944-01-28 BK Ringen-Skövde AIK 8-2
1 S Ströberg Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1943-03-19
Sammanfattande statistik

1946 Silver Nybörjarnas.
1950 Silver Sydsvenska mästerskapet.
1953, 1956-1957 Sydsvensk mästare. 
Binnberg, Lennart