Kurt Liljedahl

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1911-09-18
Död: 2000-03-29
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), BK 28 (Stockholm)
SM: 1929 SM-Guld (F), 1931 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 5 (5-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
60 Allan Carlsson Örebro AK L 3 Stockholm 1932-02-01
59 Gösta Löfgren BK Örnen W 3 Stockholm 1932-01-31
58 Gösta Lövblad BK Örnen L 3 Stockholm 1931-11-13 BK Örnen-Djurgårdens IF 5-3
57 Henry Levy Landskrona BK W 3 Landskrona 1931-03-23
56 Anker Poulsen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1931-03-22 Landskamper 1931 SWE-DEN 4-4
55 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1931-03-03 SM 1931 SM-final
54 Gösta Löfgren BK Örnen W 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
53 Kurt Hedlund (b) IK Balder W 3 Stockholm 1931-03-01 SM 1931 1/4
52 Gösta Lindqvist BK Örnen W 3 Stockholm 1931-02-15
51 Gösta Löfgren BK Örnen W 3 Stockholm 1931-02-15
50 Kurt Hedlund (b) IK Balder W 3 Stockholm 1931-02-14
49 John Hallgren Enköpings BK W 3 Enköping 1930-05-17
48 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1930-04-16 BK 28-IK Balder 4-4
47 Olle Johansson (f) Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1930-04-11 Upsala IF-BK 28 4-4
46 Erik Samuelsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1930-03-25 BK 28-IF Linnéa 6-2
45 Gösta Löfgren Enköpings BK W 3 Stockholm 1930-01-19
44 Björn Rahm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-01-18
43 Gösta Lindqvist BK Örnen W 3 Stockholm 1929-12-01
42 Bill Hellsberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-11-30
41 Sture Fagerström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-11-29
40 Henry Norell IK Balder L 3 Stockholm 1929-11-17
39 John Hallgren Enköpings BK W 3 Stockholm 1929-11-16
38 Martin Ljung Hälsingborgs BS W 3 Helsingborg 1929-03-25
37 Carlo Clausen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1929-03-24 Landskamper 1929 SWE-DEN 3-5
36 Bertil Ljung BK Örnen W 3 Stockholm 1929-03-04. SM 1929 SM-final
35 Per Björk Göteborgs AK W 3 Stockholm 1929-03-04 SM 1929 1/2
34 Israel Gitliz Hammarby IF W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
33 Israel Gitliz Hammarby IF W 3 Stockholm 1929-02-17 BK 28-Hammarby IF 6-2
32 Harry Jansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-02-10 BK 28-IF Linnéa 6-2
31 Väinö Huuskonen FIN W 3 Helsingfors, FIN 1929-02-03 Landskamper 1929 SWE-FIN 5-3
30 Sigurd Larsen NOR W 3 Stockholm 1929-01-27 Landskamper 1929 SWE-NOR 5-3
29 José Villanova [ESP] L 3 Oslo, NOR 1928-12-09
28 Leo Leventhal IF Örnulf, NOR W 3 Oslo, NOR 1928-12-08
27 José Villanova [ESP] L 3 Stockholm 1928-12-02
26 Carlo Cavagnoli [ITA] - Uppsala 1928-11-21 ND - pga skador
25 Carlo Cavagnoli [ITA] L 3 Stockholm 1928-11-18
24 Sven Lidström Södertälje BS W 3 Stockholm 1928-11-17
23 David Lindblom BK 28 W 3 Stockholm 1928-09-26 Klubbtävling
22 V "Pysen" Vestlund Skönviks BK W 3 Sundsvall 1928-04-29
21 Sigurd Larsen NOR W 3 Stockholm 1928-04-15 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
20 Sven Lidström Södertälje BS W 3 Södertälje 1928-03-10
19 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-03-05. SM 1928 SM-final
18 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1928-03-05 SM 1928 1/2
17 Gösta Alm Gefle IF W 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
16 Lennart Bohman Örnsköldsviks SK W 3 Örnsköldsvik 1928-02-26
15 Ernst Sonntag Helsingin Nyrkk.seura, FIN W 3 Stockholm 1928-01-22
14 Björn Axell IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-01-21
13 Lennart Bohman Örnsköldsviks SK /Norrland L 3 Stockholm 1928-01-20 Stockholm-Norrland 4-4
12 Herman Jonsson Stockholms AIF W 3 Stockholm 1927-12-19. JSM-final
11 Gösta Palm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-12-19 1/2 JSM
10 Åke Molin SK Condor W w.o Stockholm 1927-12-18 1/4 JSM
9 Gösta Alm Gefle IF W 3 Stockholm 1927-12-17 1/8 JSM
8 Bertil Ljung BK Örnen W 3 Stockholm 1927-12-16 1/16 JSM
7 Marius Enholm Oslo B, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1927-11-20 Oslo B-Stockholm 2-6
6 Rolf Ruud Oslo, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1927-11-19 Oslo-Stockholm 3-5
5 Bertil Ljung BK Örnen W 3 Stockholm 1927-11-10.
4 Gösta Palm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-11-10
3 "Krutis" Fernström Hammarby IF W TKO 3 Stockholm 1927-11-09
2 Gösta Palm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-11-02
1 John Engstrand Stockholms AK L 3 Stockholm 1927-02-18 1/2 DM-Stockholm (j)
Sammanfattande statistik

Började boxas hösten 1926.
1927 Svensk juniormästare.
1928 SM-Silver.


Stor Grabb nr 16