Artur Litzén

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1907-04-18
Död: 1938-08-27
Klubb: BK Amatör (Stockholm). Djurgårdens IF (Stockholm). IK Balder (Stockholm).
SM: 1929 SM-Guld (W)
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
44 Åke Håkansson GAK Enighet L 3 Stockholm 1934-01-19
43 Harry Gustafsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1933-10-20 IF Linnéa-Djurgårdens IF 13,5-6,5
42 Olof Östling IK Balder Draw Stockholm 1933-10-08 IK Balder-Djurgårdens IF 15-5
41 Vilho Syrjänen Seuraton, FIN L 3 Stockholm 1933-01-14
40 Evert "Nockeby" Andersson Huvudsta IS L 3 Sundbyberg 1932-02-26 Huvudsta IS-Djurgårdens IF 6-2
39 Helge Nilsson Sundsvalls BK L 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
38 Harry Aldén BK Örnen W 3 Stockholm 1931-02-28 SM 1931 1/4
37 Lennart Dahlqvist BK Atlas 3 - 0 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/8
36 Jean Arnold [BEL] W 3 Stockholm 1930-01-18
35 Harald Flodström Djurgårdens IF L w.o Stockholm 1929-04-12 Final Klubbmästerskap
34 Erik Liedholm Hälsingborgs BS W 3 Helsingborg 1929-03-25
33 Arne Sande DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1929-03-24 Landskamper 1929 SWE-DEN 3-5
32 Robert Westblom BK Falken W 3 Stockholm 1929-03-04. SM 1929 SM-final
31 Erik Liedholm Hälsingborgs BS W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/2
30 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1929-03-03 SM 1929 1/4
29 Erik Olsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1929-03-01 SM 1929 1/8
28 Kaarlo Väkevä FIN L 3 Helsingfors, FIN 1929-02-03 Landskamper 1929 SWE-FIN 5-3
27 Erik Mångelin IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-01-22. Landslagsuttagning
26 Selfrid Johansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-01-22
25 Brynjulf Hansen Oslo, NOR W TKO 1 Stockholm 1929-01-19 Stockholm-Oslo 6-2
24 Selfrid Johansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
23 Harald Flodström Djurgårdens IF W w.o Stockholm 1928-12-15. JSM-final
22 Gunnar Nordahl Sundbybergs BK W 3 Stockholm 1928-12-15 1/2 JSM
21 Sven Larsson (aif) Stockholms AIF W w.o Stockholm 1928-12-14. 1/4 JSM
20 Evert "Jim" Nyström Stockholms AIF W TKO 2 Stockholm 1928-12-14 1/8 JSM
19 H Zetterberg SK Condor W TKO 2 Stockholm 1928-12-11 1/16 JSM
18 Valdemar Segerholm Lidingö BK W w.o Stockholm 1928-12-11 1/32 JSM
17 Ragnar Haraldsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-12-03
16 Erik Olsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-12-02
15 Harald Flodström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-11-15 Träningstävling
14 Erik Blomberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-10-12 IF Linnéa-Djurgårdens IF 11-5
13 Gunnar Berggren Hammarby IF L TKO 3 Stockholm 1928-09-28
12 Harald Flodström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-09-06
11 Karl Nyqvist BK Örnen KO 3 Stockholm 1928-08-31
10 Karl Nyqvist BK Örnen W 3 Traneberg 1928-08-26 Utomhus
9 Nils Hultqvist Stockholms AIF W 3 Stockholm 1928-03-22
8 Evert "Jim" Nyström Stockholms AIF W 3 Stockholm 1928-02-26
7 John Haraldsson IF Linnéa L Stockholm 1927-02-13.
6 Harry Eriksson (ikb) IK Balder W 3 Stockholm 1927-02-13
5 Stig Thorp Sundbybergs BK L 3 Stockholm 1926-12-17 1/8 JSM
4 H Olofsson (w) Solna BK W 3 Stockholm 1926-12-15 1/16 JSM
3 Karl Wretman SK Condor L TKO 2 Stockholm 1925-12-16 1/32 JSM
2 Erik Mångelin SK Standard L 3 Stockholm 1924-12-30 1/16 JSM
1 Gustav Karlsson Stockholms AK L 3 Stockholm 1923-03-21
Sammanfattande statistik

"Stubben" Pettersson Litzén.
1928 JSM-Guld (W).

Även fotboll i Djurgårdens IF som halvback.
Avled i en "halsåkomma" efter att ha vårdats en längre tid på Söderby sjukhus.